Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Psoderm % 0,05 25 Gr Pomad

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Çok Güçlü Kortikosteroidler (Grup 4) » Klobetasol Propiyon

Formülü:

Psoderm merhem % 0,05 a/a klobetazol 17-propionat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Klobetazol 17-propionat çok etkili bir kortikosteroid olup psoriasis (yaygın plak psoriasisi hariç), inatçı ekzemalar, liken planus, diskoid lupus eritematozus gibi daha dirençli dermatozların ve daha az aktif steroidlere yeterli cevap vermeyen diğer vakaların tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

İçeriğindeki maddelere ve kortikosteroidlere aşırı duyarlılık görüldüğü hallerde, rozasea, akne vulgaris (tek başına) ve perioral dermatitte, derinin primer viral enfeksiyonlarında (örneğin Herpes simplex, suçiçeği) kullanımı ayrıca 12 yaşın altındaki çocuklarda, dermatit ve bebek bezi pişikleri dahil, dermatozlarda kullanılması kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Psoderm merhemin etken maddesi Klobetazol propionat, günlük 2 g gibi düşük dozlarda HHA eksenini baskıladığı gösterilmiş, yüksek derecede potent bir topikal kortikosteroiddir. HHA eksenini baskıladığı görülürse, ilacın kesilmesi, uygulama sıklığının azaltılması ya da yerine daha az potent bir steroidin kullanımı önerilmektedir.

Sistemik emilimi artıran durumlar arasında: daha potent bir kortikosteroidin uygulanması, geniş yüzeyde kullanımı, uzayan kullanım süresi ve oklüzif yöntemlerin eklenmesi vardır. İrritasyon gelişirse topikal kortikosteroidler kesilmeli ve uygun tedavi düzenlenmelidir. Uzun süreli ve sürekli tedaviden mümkün olduğunca kaçınılmalı, özellikle bebek ve çocuklarda oklüzyon uygulanmasa bile, adrenal supresyon oluşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer Psoderm merhemin çocuklarda mutlaka kullanılması gerekiyorsa tedavinin her hafta gözden geçirilmesi önerilmektedir. Bebek bezinin oklüzif etki yapacağı unutulmamalıdır. Güçlü lokal kortikosteroidlerle uzun süreli tedavide, vücudun diğer bölümlerinden çok, yüzde atrofik değişiklikler görülebilir; bu durum psoriasis, diskoid lupus eritematozus ve ağır ekzemaların tedavisinde göz önünde bulundurulmalıdır.Göz kapaklarında uygulanacaksa glokoma ve irritasyona neden olabileceğinden, göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Lokal steroidlerin nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak, lokal ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle, psoriasisde kullanılmasının riskli olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Psoriasis nedeni ile kullanan hastaların yakın takibi gereklidir. Tedavinin ard arda 2 haftayı, ayrıca HHA eksenini baskılama potansiyeli nedeni ile, ilacın haftalık total dozunun 50 g' ı geçmemesi önerilmektedir. Enfekte olmuş lezyonlar lokal kortikosteroidler ile tedavi edilirken, uygun antimikrobik tedavi de uygulanmalıdır. Enfeksiyonda herhangi bir yayılma görülürse kortikosteroid tedavisi hemen kesilmeli ve sistemik antimikrobik ajanlar verilmelidir.
HAMİLELİKTE VE EMZİRENLERDE KULLANIMI
Kortikosteroidlerin hamile hayvanlara lokal uygulanması, ceninin gelişmesinde anormalliklere yol açabilmektedir. Bu bulgunun insanlarla ilişkisini saptayan iyi kontrol edilmiş çalışmalar henüz yapılmamıştır.

TIBBİ ZORUNLULUK DIŞINDA GEREKMEDİKÇE HAMİLELERDE KULLANILMAMALIDIR.

Topikal kortikosteroidlerin, anne sütünde ölçülebilir miktarlar oluşturulmasına, yeterli olabilecek kadar sistemik emilim sağlayıp sağlamadığı bilinmemektedir. Sistemik yol ile uygulanan kortikosteroidlerin anne sütüne, bebeğe zararlı olabilecek miktarlarda geçmediği belirtilmektedir. Ancak buna rağmen emzirenlerde, topikal kortikosteroidler reçete edilirken dikkatli olunmalıdır.

Topikal kortikosteroidler ancak gerektiğinde doktor tavsiyesi ile kullanılmalı ve büyük miktarlarda uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Diğer lokal kortikosteroidlerde olduğu gibi, uzun süre, büyük miktarlarda kullanılması veya çok geniş bölgelerin tedavisi hiperkortisizm belirtilerini meydana getirmeye yetecek miktarda sistemik absorbsiyona neden olabilir. Yetişkinlerce kullanılan haftalık dozaj 50 g' dan daha az ise, hipotalamus - hipofizer - adrenal eksenin supresyonu genellikle geçici olup kısa süreli kortikosteroid tedavisi sona erdiğinde hızla normal değere dönüşür. Yüksek derecede aktif kortikosteroid preparatları ile uzun süreli ve yoğun tedavi uygulandığında, özellikle oklüzif tedavi yapılırsa veya deri kıvrımlarına uygulanırsa, deride incelme, çizgilenme, yüzeysel kan damarlarının genişlemesi gibi lokal atrofik değişiklikler görülebilir. Nadir vakalarda psoriasisin kortikosteroidlerle tedavisinin hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini tahrik ettiği düşünülmektedir.

Psoderm merhem genellikle ile tolere edilir, fakat aşırı duyarlılık belirtileri görülürse uygulamaya hemen son verilmelidir. Topikal steroidlere tedavide pigçmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis görülebilir. Nadiren (tümü %2' den az), yanma hissi (%1,8), kaşıntı, eritem, follikülit, batma, irritasyon, deride atrofi, çatlama, yarık oluşumu, parmaklarda uyuşma ve telenjiektezi vs. gibi reaksiyonlara da neden olabilir. Topikal klobetazol propionatın uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak, çocuklarda ve erişkinlerde Cushing Sendromu görülebildiği bildirilmiştir. Ayrıca çok nadir olarak kuruluk, hipertrikozis, akneiform erupsiyonlar, hipopigmentasyon, perioral dermatit, allerjik kontakt dermatit, sekonder enfeksiyon, irritasyon stria ve miliaria da görülebilmektedir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; lezyonun bulunduğu bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, ince bir tabaka şeklinde, hafifçe ovarak uygulanmalıdır. Hastalığın kontrolü sağlanırsa tedaviye son verilir. Hastalığın alevlenmesini kontrol için, kısa süreli Psoderm merhem tedavisi tekrarlanabilir.

Eğer uzun süreli bir steroid tedavisi gerekiyorsa, daha az aktif bir preparat kullanılmalıdır.

Psoderm merhem potent olduğundan, tedavi art arda 2 haftayı geçmemeli, haftada 50 g' dan büyük miktarlarda ve ayrıca oklüzif pansuman ve sargılar ile kullanılmamalıdır.

HARİCEN KULLANILIRDOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Aşırı doz oluşmasına dair spesifik bir belirti yoktur, bununla birlikte, kronik aşırı doz veya yanlış kullanım sonucu hiperkortisizm belirtileri görülebilir ve bu durumda lokal steroid tedavisine son verilmelidir.

Üretici Firma:

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.
Telefon: (212) 279 89 00

Psoderm % 0,05 25 Gr Pomad Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Psoderm % 0,05 25 Gr Pomad

İlaç Fotoğrafı: Psoderm % 0,05 25 Gr Pomad

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klobetazol Propiyonat


Barkod Numarası: 8699623380013

İlaç Fiyatı: 5,44 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş. Logosu

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.

Büyükdere Cd.N:215 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 89 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.