Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Psoderm % 0,05 25 Ml Losyon

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Çok Güçlü Kortikosteroidler (Grup 4) » Klobetasol Propiyon

Formülü:

Psoderm saç losyonu berrak, jelöz, % 0,05 a/h klobetazol 17-propionat içeren bir solüsyondur. Yardımcı madde olarak izopropil alkol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Psoriasis ve inatçı ekzemalar gibi steroidlere cevap veren saçlı deri dermatozlarında endikedir.

Kontrendikasyonları:

İçeriğindeki maddelere ve kortikosteroidlere aşırı duyarlılık görüldüğü hallerde, saç derisinin primer enfeksiyonlarında, rozasea, akne vulgaris (tek başına), perioral dermatitte kullanılması kontrendikedir. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Uyarılar/Önlemler:

Preparatı gözlerle temas ettirmemeye dikkat edilmeli, temas ettiği takdirde gözler bol su ile yıkanmalıdır. Ateş ve açık alev yanında kullanılmamalıdır.

Psoderm saç losyonu, saçlı derinin enflmatuar durumlarının tedavisi için önerilmekte ise de; vücutta yüz, kasık ve aksiller bölge gibi bazı bölgelerin, kortikosteroid tedavisini takiben görülebilecek atrofik değişikliklere vücudun diğer bölgelerine nazaran daha yatkın olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bölgelerdeki lezyonların tedavisinde hastanın sık kontrolü önemlidir.Oklüzyon yapılmasa bile, adrenal supresyon oluşabileceğinden, özellikle bebek ve çocuklarda

uzun süreli uygulamalardan kaçınılmalıdır. Lokal steroidlerin nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak, lokal ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle, psoriasisde kullanılmasının riskli olabileceği gözönünde bulundurulmalıdır. Psoriasis nedeni ile kullanan hastaların yakın takibi gereklidir.Tedavinin ard arda 2 haftayı, ayrıca HHA eksenini baskılama potansiyeli nedeni ile, ilacın haftalık total dozunun 50 ml' yi geçmemesi önerilmektedir. Enfekte olmuş lezyonlar lokal kortikosteroidler ile tedavi edilirken, uygun antimikrobik tedavi de uygulanmalıdır. Enfeksiyonda herhangi bir yayılma görülürse kortikosteroid tedavisi hemen kesilmeli ve sistemik antimikrobik ajanlar verilmelidir.HAMİLELİKTE VE EMZİRENLERDE KULLANIMI
Kortikosteroidlerin hamile hayvanlara lokal uygulanması, ceninin gelişmesinde anormalliklere yol açabilmektedir. Bu bulgunun insanlarla ilişkisini saptayan iyi kontrol edilmiş çalışmalar henüz yapılmamıştır.

TIBBİ ZORUNLULUK DIŞINDA GEREKMEDİKÇE HAMİLELERDE KULLANILMAMALIDIR.

Topikal kortikosteroidlerin, anne sütüne bebeğe zararlı olabilecek miktarlarda geçmediği belirtilmektedir. Ancak buna rağmen emzirenlerde topikal kortikosteroidler reçete edilirken dikkatli olunmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Diğer lokal kortikosteroidlerde olduğu gibi, uzun süre, büyük miktarlarda kullanılması veya çok geniş bölgelerin tedavisi hiperkortisizm belirtilerini meydana getirmeye yetecek miktarda sistemik absorbsiyona neden olabilir. Yetişkinlerce kullanılan haftalık dozaj 50 ml' den daha az ise, hipotalamus - hipofizer - adrenal eksenin supresyonu genellikle geçici olup kısa süreli kortikosteroid tedavisi sona erdiğinde hızla normal değere dönüşür. Yüksek derecede aktif kortikosteroid preparatları ile uzun süreli ve yoğun tedavi uygulandığında, özellikle oklüzif tedavi yapılırsa veya deri kıvrımlarına uygulanırsa, deride incelme, çizgilenme, yüzeysel kan damarlarının genişlemesi gibi lokal atrofik değişiklikler görülebilir. Nadir vakalarda psoriasisin kortikosteroidlerle tedavisinin hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini tahrik ettiği düşünülmektedir.

Psoderm saç losyonu genellikle ile tolere edilir, fakat aşırı duyarlılık belirtileri görülürse uygulamaya hemen son verilmelidir. Topikal steroidlere tedavide pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis görülebilir. Nadiren (%2' den az) irritasyon, kaşıntı, eritem, batma, deride atrofi, çatlama, yarık oluşumu, parmaklarda uyuşma ve telenjiektezi vs. gibi reaksiyonlara da neden olabilir. Topikal klobetazol propionatın uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak, çocuklarda ve erişkinlerde Cushing Sendromu görülebildiği bildirilmiştir. Ayrıca çok nadir olarak kuruluk, hipertrikozis, akneiform erupsiyonlar, hipopigmentasyon, perioral dermatit, allerjik kontakt dermatit, sekonder enfeksiyon, irritasyon stria ve miliaria da görülebilmektedir. Psoderm saç losyonu yanma hissi, püstül, follikülit, nadiren dermatit, kaşıntı, baş ağrısı, saç kaybı ve göz irritasyonu gibi reaksiyonlara neden olabilmektedir.

İlaç etkileşimleri:

Probenesid, asiklovirin renal tübüler sekresyonunu azaltabilir. Böbrek fizyolojisini etkileyen diğer ilaçların, asiklovirin farmakokinetiğini etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; lezyonun bulunduğu bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, ince bir tabaka şeklinde, hafifçe ovarak uygulanmalıdır. Hastalığın kontrolü sağlanırsa tedaviye son verilir. Hastalığın alevlenmesini kontrol için, kısa süreli Psoderm saç losyonu tedavisi tekrarlanabilir.

Eğer uzun süreli bir steroid tedavisi gerekiyorsa, daha az aktif bir preparat kullanılmalıdır.

Psoderm saç losyonu potent olduğundan, tedavi art arda 2 haftayı geçmemeli, haftada 50 ml' den büyük miktarlarda ve ayrıca oklüzif pansuman ve sargılar ile kullanılmamalıdır.

HARİCEN KULLANILIRDOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Aşırı doz oluşmasına dair spesifik bir belirti yoktur, bununla birlikte, kronik aşırı doz veya yanlış kullanım sonucu hiperkortisizm belirtileri görülebilir ve bu durumda lokal steroid tedavisine son verilmelidir.

Üretici Firma:

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.
Telefon: (212) 279 89 00

Psoderm % 0,05 25 Ml Losyon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Psoderm % 0,05 25 Ml Losyon

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klobetazol Propiyonat


Barkod Numarası: 8699623490019

İlaç Fiyatı: 8,07 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş. Logosu

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.

Büyükdere Cd.N:215 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 89 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.