Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Dermovate % 0,05 125 Ml Losyon

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Çok Güçlü Kortikosteroidler (Grup 4) » Klobetasol Propiyon

Formülü:

Dermovate saç losyonu berrak, hafifçe jel halinde, %0.05 a/a klobetazol 17-propiyonat içeren bir solüsyondur. Sıvağ antibakteriyel etkiye sahip %50 izopropil alkol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikleri: Klobetazol propiyonatın derideki başlıca etkisi vazokonstriksiyon sonucu nonspesifik antienflamatuar etki ve kolajen sentezini azaltmaktır.
Farmakokinetik Özellikler: Klobetazolün perkütan penetrasyonu kişiden kişiye değişir ve bu oklüzyonla veya derinin enfekte veya hastalıklı olmasıyla artabilir. Klobetazol propiyonatın perkütan emilimi sonrası ilaç sistemik uygulanan kortikosteroidlerin metabolik yolunu izler. Bununla birlikte klobetazolün metabolizması tam anlamıyla tanımlanmamış ve ölçülmemiştir.

Endikasyonları:

Psoriasis ve inatçı egzamalar gibi steroidlere cevap veren saçlı deri dermatozlarında endikedir.

Kontrendikasyonları:

Saç derisi enfeksiyonları
Preparata aşırı duyarlılık durumları
1 yaşın altındaki çocuklarda dermatitler dahil, dermatozlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Oklüzyon yapılmasa bile adrenal supresyon oluşabileceğinden, özellikle bebek ve çocuklarda uzun süreli uygulamalardan kaçınmalıdır. Lokal kortikosteroidlerin yeniden nüks, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin azalmış bariyer fonksiyonundan ötürü lokal veya sistemik toksisite gelişmesi gibi nedenlerden psoriasiste kullanımı riskli olabilir. Eğer psoriasiste kullanılırsa hastanın yakından takibi gereklidir. Enfekte olmuş enflamatuar lezyonları tedavi ederken uygun antimikrobik tedavi yapılmalıdır. Enfeksiyonda herhangi bir yayılma kortikosteroidlerin kesilmesini ve antimikrobik ajanların sistemik verilmesini gerektirir. Oklüzif örtünün meydana getirdiği ılık ve nemli ortam bakteriyel enfeksiyon oluşmasına neden olabileceğinden yeni bir örtü uygulamadan önce cilt iyice temizlenmelidir.


Hamilelikte ve emziren annelerde kullanımı: Gebelik kategorisi C Topikal kortikosteroidler, hamilelikte ancak gerektiğinde kullanılmalı, büyük miktarlarda ve uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır. Klobetazol propiyonatın hamilelikte ve emziren annelerde güvenli kullanımına dair herhangi bir bilgi yoktur.


TIBBİ ZARURET DIŞINDA HAMİLELİKTE VE EMZİREN ANNELERDE KULLANILMAMALIDIR.


Makine ve Taşıt Kullanımı Üzerine Etkileri: Taşıt veya makine kullanım yeteneği üzerinde bir etki beklenmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Diğer öteki kortikosteroidlerde olduğu gibi, büyük miktarlarda geniş alanlara uygulanması, hiperkortizolizm belirtilerini meydana getirmeye yetecek miktarda sistemik absorpsiyona neden olabilir. Bu etkinin bebek ve çocuklarda eğer oklüzif örtü kullanılırsa görülmesi daha olasıdır. Uzun süreli uygulamada lokal atrofi oluşabilir. Nadir durumlarda, psoriasisin kortikosteroidlerle tedavisinin (veya tedavinin sonlandırılmasının) hastalığın püstüler şeklinin gelişmesine neden olduğu düşünülmektedir. Dermovate preparatları genellikle iyi tolere edilebilir, fakat aşırı duyarlılık belirtileri görülürse uygulama hemen durdurulmalıdır.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Bilinen bir etkileşim mevcut değildir.

Kullanım şekli ve dozu:

(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde) Sabah akşam iyileşme meydana gelinceye kadar saç derisine az miktarda uygulanır. Diğer yüksek derecede aktif lokal steroidlerde olduğu gibi hastalık kontrol altına alınınca tedavi kesilmelidir. Alevlenmeleri kontrol için kısa sürelerde Dermovate saç losyonu uygulanabilir. Eğer devamlı steroid tedavisi gerekli ise, daha az potent bir preparat kullanılmalıdır.
Aşırı Dozaj Akut aşırı dozaj oluşması çok zayıf olasılıktır, bununla beraber kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım durumunda hiperkortizolizm belirtileri görülebilir ve bu durumda lokal steroidler yavaş yavaş kesilmelidir. Bununla birlikte bu işlem, akut adrenal supresyon riski nedeniyle, tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.
Saklama Koşulları 30oC'nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAĞI YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.

Üretici Firma:

GlaxoSmithKline Services plc
Telefon:

Dermovate % 0,05 125 Ml Losyon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Dermovate % 0,05 125 Ml Losyon

İlaç Fotoğrafı: Dermovate % 0,05 125 Ml Losyon

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klobetazol Propiyonat


Barkod Numarası: 8699522490738

İlaç Fiyatı: 13,08 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

GlaxoSmithKline Services plc

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.