Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Combivent Tek Doz 20 Flakon

Solunum Sistemi » Solunum Sisteminde Tıkanma - Astım İlaçları » Adrenerjikler (İnhalan)

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

COMBİVEN, bir tek bronkodilatörecevap veremeyen orta-ileri derecede şiddetli kronik obstrüktif ekciğer hastalığına eşlik eden bronkospazmın tedavisinde bronkodilatör olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları:

COMBİVENT, anamnezide herhangi bir komponenetinde ya da atropine veya türevlerine karşı aşırı duyarlılık bilgileri bulunan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Doktora danışmadan kullanmayınız.
Göz komplikasyopnları: İpratoryum bromür içeren aersolün kaza sonucu göze püskürtülmesine bağlı göz komplikasyonları (göz bebeğinin genişlemesi, göz ağrısı) ender olarak bildirilmiştir. Aersolün göze gelmemesine dikkat edilmelidir. Göz komplikasyonları gelişirse, hemen miyotik bir damla damlatılmalı ve göz hastalıkları uzmanının önerileri alınmalıdır.
Hastalara, COMBİVENT Ölçülü Doz İnhalatörü Aersolün nasıl kullanılacağı öğretilmelidir.
Aşağıdaki durumlarda COMBİVENT, özellikle önerilerden daha yüksek dozlar söz konusu olduğunda yalnızca dikkatli bir risk/fayda değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati, taşiaritmi, yeterince kontrol altında olmayan diabetes mellilitus, yakınlarda geçirilen bir miyokard infarktüsü ve/veya şiddetli organik kalp veya damar hastalıkları,hipertiroidizm. Akut hızla şiddetlenen dispne (solunum zorluğu) karşısında hemen bir doktora danışılması gerekir.
Uzun Süreli Kullanım: Bronşlardaki Bronşlardaki obstrüksiyon şiddetşleniyorsa, sadece COMBİVENT dozunu önerilenden daha yüksek dozda ve uzun süreli kullanılmasını önermek uygun değildir ve olasılıkla tehlikeli olabilir. Semptomların kontrol altına alınabilmesi için önerilenden daha yüksek COMBİVENTdozların a ihtiyaç duyuluyorsa, hastanın tedavi planı yeniden gözden geçirilmelidir. Beta2-agonist tedavisi, önemli sonuçlar doğurabilecekhipokalemiye neden olabilir. Hava yollarındaki şiddetli obstrüksiyonda özellikle dikkatli olmak gerekir; çünkü beta2 agonistlerinin bu etkisi, birlikte kullanılabilecek ksantin türevleri, steroidler ve diüretikler tarafından arttırılabilir. Ayrıca hipoksi, hipokaleminin kalp ritmi üzerindeki etkilerini şiddetlendirebilir. Bu gibi durumlarda serum potasyum durumlarının izlenmesi önerilir.
Gebelik ve Laktasyon:Geblik ve laktasyon sırasında COMBİVENT yallınızca, sağlanacak faydaların oluşabilecek risklerden daha fazla olması durumunda kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Diğer beta-agonistlerinde olduğu gibi COMBİVENT kullanımında da daha sık olarak iskelet kaslarında teremor ve sinirlilik, daha az olarak taşikardi, göz kararması, palpitasyon veya baş ağrısı (özellikle hipersensifitelerde) gibi istenmeyen yan etkiler görülebilir. Beta2- agonist tedavisi, ciddi sonuçlar doğurabilecek hipokalemiye yol açabilir. İzole vakalarda; ağız kurulması, boğaz tahrişi veya allerjik rreaksiyonlar gibi lokal raksiyonlara rastlanabilir. Diğer bronkodilatörlere olduğu gibi bazı hastalarda öksürük ve çok ender olarak da paradoksal bronkokonstriksiyon gözlemlenmiştir.İpratropyum bromür gibi antikolinerjiklerin kullanılması, özellikle idrar çıkış yolunda önceden de tıkanıklık bulunan vakalarda olmak üzere, idrar retansiyonuna neden olabilir.

İlaç etkileşimleri:

Beta-adrenerjik ilaçlar, ksantin türevleri ve kortikosteroidler, COMBİVENT'in etkisini arttırabilir. Birlikte diğer beta-mimetiklerin, sistemik olarak emilen antikolinerjiklerin ve ksantin türevlerinin kullanılması, yan etkileri arttırabilir. Beta-blokerlerle birlikte kullanım sırasında etki önemli derecede azalabilir. Diğer ilaçların antikolinerjik etkileri artabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Erişkin (yaşlı hastalar dahil): Günde 4 defa 2 inhalasyon. İhtiyaç duyulduğunda bu doz, 24 saat içersinde en çok 12 inhalasyon uygulanmak koşuluyla arttırılabilir. Çocuklar:12 yaşından küçük çocuklarda COMBİVENT ile herhangi bir deneyim yoktur. Hastalara, ilave inhalasyonların yeterli düzelme sağlamadığı, akut ya da gittikçe şiddetlenen dispne (solunum zorluğu) karşısında hemen bir doktora veya en yakın hastaneye baş vurmaları önerilmelidir.

İthalatçı Firma:

Boehringer Ingelheim İlaç Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 329 11 00
Email: [email protected]

Kullanma talimatı ve kısa ürün bilgileri

Combivent Tek Doz 20 Flakon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Combivent Tek Doz 20 Flakon

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Ipratropium Bromur Monohidrat + Salbutamol Sulfat


Barkod Numarası: 8699693520074

İlaç Fiyatı: 255,87 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Boehringer Ingelheim İlaç Tic. A.Ş. Logosu

Boehringer Ingelheim İlaç Tic. A.Ş.

Eski Büyükdere Cad.Uso Center N:61 K:13-14 Maslak - İSTANBUL
Telefon: (212) 329 11 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.