Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Devaljin 2 Ml 1 Gr 5 Ampul

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Pirazolonlar » Metamizol Sodyum

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

DEVALJİN Ampul;
Şiddetli akut ve kronik ağrılarda
Ör: Romatizmal ağrılar, baş ve diş ağrıları, tümör ağrıları, postoperatif ağrılar
Böbrek, ve alt idrar yollarına; safra yollarına ve mide barsak kanalına ait ağrılarda,
Başka şekilde düşürülemeyen (Ör:soğuk, nemli kompresle) yüksek ateşte, ,
TABLET: Baş ağrılarında, adale ve mafsal romatizmasında, lumbago, fibrozit, siyatalaji ve bütün nevraljilerde, böbrek, safra kesesi ve gastrointestinal sistem koliklerinde, gripal kaynaklı ağrı ve ateşin giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

AMPUL (2-5 ML) : Metamizol allerjisi ve entoleransı olduğu bilinen hastalarda, hepatik porfiride, konjenital glikoz-6-fosfat dehidrogenaz noksanlığında kan diskrazilerinde kontrendikedir. TABLET: Metamizol, allerjisi ve entoleransı olduğu bilinen hastalarda; hepatik porfiride, konjenital glikoz 6 fosfat dehidrogenaz noksanlığında ve diskrazilerinde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

AMPUL (2-5 ML.) :Kan basıncı 100 mm Hg'nin altında olanlarda, dolaşım bozukluklarında, kan tablosu bozukluklarında çok dikkatle ve yalnızca hekim kontrolü altında kullanılmalıdır.
Kronik ürtiker, polipöz rinosinüzit ve tekrarlayan konjonktivit gibi hastalıkları olanlarda, bronş astımı ve saman nezlesi belirtilerinin eşlik ettiği kronik solunum sistemi enfeksiyonlarında ve diğer analjezik ve antienflamatuar'lara entoleransı olanlarda devaljin ampul kullanımı ile astma ve şok görülebilir.
Bu nedenle ilaç uygulanmadan yukarıda belirtilen durumların mevcut olup olmadığı araştırılmalıdır. Az miktarda alkol kullanımı ile aksırma, gözlerde yaşarma ve gözde şiddetli kızarma görülenlerde ve besin maddelerine, küklere, saç boyalarına karşı aşırı duyarlık gösterenlerde aynı reaksiyonlar görülebilir. Her ne kadar analjezik ve antienflamatuarlara karşı entolerans ender olarak rastlanan bir durumsa da paranteral uygulamada şok ihtimali entera tatbiklere nazaran daha yüksektir. İlaç kullanımına bağlı bazı aşırı duyarlık reaksiyonları görülebilir. Bunlardan en önemlileri şok ve ciddi kan tablosu bozukluklarıdır. her iki reaksiyon da ender olarak görülür ancak hayatı tehtit edici nitelikte olup, herhangi bir komplikasyona bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir. Uzun süreli kullanımlarda sıklıkla kan kontrolleri yapılmalıdır.
Ayrıca müstahzarın içerdiği sodyum metabisülfit nedeni ile de hassasiyet reaksiyonları görülebilir.
İlaç kullanımı ile idrar kırmızı renk olabilir. Bu durum tamamen zararsız olup, metamizol'ün bir metaboliti olan rubazonik asitin itrahından kaynaklanmaktadır. Tıbben zorunluk olmadıkça 3 aylıktan küçük bebeklere ve vücut ağırlığı 5 kg'dan düşük olanlara ilaç verilmemelidir.
Hamilelikte, hamileliğin ilk 3 ayı ve son 6 haftası içinde kesin bir endikasyon yoksa kullanılmamalıdır.TABLET: Metamizol, başka uygun bir alternatif analijezik ve antipiretik olmayan ciddi durumlarda, ancak doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Metamizol kullanımına bağlı olarak ciddi kan tablosu bozuklukları görülebilir. Uzun süreli kullanımlarda sıklıkla kan kontrolleri yapılmalıdır.
Yüksek ateş, titreme, kan sedimantasyon hızının çok artması; ağız, boğaz ve genitoüriner bölgelerde ağrı, yanma ve ülserasyon; lenfadenopati gibi agranülositoz semptomlarının taspit edilmesi halıinde ilaç derhal kesilmelidir.
Kronik ürtiker, polipöz rinosinüzit ve tekrarlayan konjonktivit gibi hastalıkları olanlar ve buna eğilim gösterenler ile diğer analijezik ilaçlara entoleransı bulunanlarda, özellikle parenteral yoldan kullanılması halinde anaflaktik şok ihtimali dikkate alınmalıdır. Gebelik süresinde, özellikle ilk 3 ayında ancak hekim tavsiyesiyle kullanılabilir. Kesin bir endikasyon yoksa kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

AMPUL (2-5 ML) :Ampul kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler genellikle aşırı duyarlılık reaksiyonlarından kaynaklanır. En önemlileri agranülositoz, lökopeni, trombositopeni gibi kan tablosu bozuklukları ve şoktur. Her iki reaksiyon da nadiren görülür ancak hayatı tehdit edici nitelikte olup herhangi bir komplikasyona bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir. Şok, önemli bir aşırı hassasiyet reaksiyonu olup, soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, deri renginin solması, solunum güçlüğü gibi belirtilerle gelişir. Yüzde şişme, darlık hissi, kaşıntı, nabız yükselmesi, kol ve bacaklarda soğukluk hissi görülebilir. Bu belirtiler uygulamadan sonraki 1 saat içinde ortaya çıkabilir.TABLET: İlaca hassasiyeti olan kişilerde, aşırı duyarlılık belirtileri görülür. Kan tablosunda bozukluklara yol açabilir.

İlaç etkileşimleri:

AMPUL (2-5) :İlaç ile herhangi bir başka ilaç aynı enjektörde karıştırılmamalıdır. Siklosporin ile birlikte kullanıldığında Siklosporin'in kan düzeyinde bir düşme olabileceğinden, sürekli olarak gerekli kontroller yapılmalıdır. Alkol ve ilacın birbirinin etkisini arttırdığı unutulmamalıdır.TABLET: Devaljin Ampul ile herhangi bir başka ilaç aynı enjektörde karıştırılmamalıdır. Siklosporin ile birlikte kullanıldığında Siklosporin'in kan düzeyinde bir düşme olabileceğinden, sürekli olarak gerekli kontroller yapılmalıdır. Alkol ve ilacın birbirinin etkisini arttırdığı unutulmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

AMPUL (2-5) : Mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. İntravenöz tatbik, doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediyse, aşağıda yer alan dozlar uygulanmalıdır. Yetişkinler ve 15 yaş üzerindeki gençler: Alışılmış bir defalık doz İ.V. olarak 0.5-1 g'dır. İntravenöz veya intramüsküler olarak uygulanabilecek 1 defalık maksimum doz 2.5 g, maksimum günlük doz ise 5 g'dır. Çocuklar ve bebekler : Tıbbi zorunluk olmadıkça 3 aylıktan küçük bebeklere ve vücut ağırlığı 5 kg'dan düşük olanlara ilaç verilmemelidir. Bir yaşın altındaki çocuklara ilaç yanlız intramüsküler yolla uygulanmalıdır. Çocuklara uygulanacak doz hesaplanırken, aşağıdaki tablo dikkate alınmalıdır.
Vücut ağırlığıİ.V. (Tek Doz)İ.M.(Tek Doz)Maksimum Doz/Gün Bebekler (5-8 kg)-0.1-0.2 ml 0.4 gr Çocuklar (9-15 kg)0.2-0.5 ml 0.2-0.5 ml1.0Çocuklar (16-23 kg)0.3-0.8 ml1.6 gÇocuklar (24-30 kg)0.4-1.0 ml0.4-1.0 ml 2.0 g Çocuklar (31-45 kg)0.5-1.5 ml0.5-1.5 ml 3.0 g Çocuklar (46-53 kg) 0.8-1.8 ml 0.8-1.8 ml3.6 g Yukarıdaki tabloda yer alan bir defalık dozlar günde en fazla 4 defa tekrarlanabilir. Genellikle enjeksiyondan 30 dakika sonra hastanın ağrısında önemli bir azalma olur ve bu etki 4 saat süreyle devam eder. Uygulanacak doz hastanın ağrısına göre seçilmeli ve gereğinde günlük maksimum doz aşılmamak kaydıyla tekrarlanmalıdır.
TABLET: Doktor tavsiyesi ile günde 3-4 defa 1-2 tablet verilir.

Üretici Firma:

Deva Holding A.Ş.
Telefon: (212) 279 68 00
Email: deva@devaholding.com.tr

Devaljin 2 Ml 1 Gr 5 Ampul Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2012)

Devaljin 2 Ml 1 Gr 5 Ampul

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Metamizol Sodyum


Barkod Numarası: 8699525750334

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Deva Holding A.Ş. Logosu

Deva Holding A.Ş.

Büyükdere Cad. No:199/A 4.Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 68 00
Email: deva@devaholding.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.