Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Minafen 120 Mg 100 Cc Şurup

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

5 mL'de 120 mg Parasetamol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Minafen Şurup özellikle çocuklarda ağrı ve ateşle seyreden, viral veya bakteriyel enfeksiyonlara bağlı çeşitli hastalıkların tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisiyle semptomatik tedavi sağlar.
- Bronşit, farenjit, sinüzit, pnömoni, trakeobronşit, otitis media, servikal adenit gibi çeşitli bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda,
- Tonsilit, nezle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında,
- Baş, diş ve kas ağrılarında,
- Romatizma ve nevraljide,
- Gastrenteritte kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Parasetamole karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.


Uyarılar/Önlemler:

Karaciğer ve böbrek hastalıklarında dikkatle kullanılmalı, uzun süreli ve yüksek dozda kullanıldığında karaciğer fonksiyonları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Kardiyak, pulmoner, renal yetmezliklerde ve daha önce anemisi olanlarda halihazırda anemik olanlarda tekrarlayan uygulamalar yapılmamalıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazla süren 39,5 C'den yüksek ateşli durumlarda ve 5 günden fazla süren ağrılarda kullanılmamalıdır.

DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.

GEBELİKTE KULLANIMI (Gebelik Kategorisi : B)
Gebelerde yapılmış yeterli ve kontrollu klinik çalışma olmadığından gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.

LAKTASYONDA KULLANIM
Süte geçip geçmediği kesin olarak bilinmediği için emzirenlerde kullanılmamalıdır.

ARAÇ VE TAŞIT KULLANIMINA ETKİLERİ
Yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Parasetamolün yan etkileri nadiren görülür ve genellikle orta şiddetlidir. Normal tedavi dozlarında, uzun süreli kullanımda çok nadir olarak halsizlik, trombostopeni, lökopeni, pansitopeni, nötropeni ve agranulositoz gibi hematolojik reaksiyonlar, ciltte kızarıklık gibi hipersensitivite reaksiyonları görülebilir. Aşırı dozların alınması karaciğer ve böbreklerde harabiyete yol açabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Barbütiratlar ve diğer antikolvunsanlar, dezipramin, kloramfenikol, doksorubisin mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme ihtimali vardır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka türlü önerilmediyse:
Çocuklarda 3 ay - 1 yaş arası: 2,5 - 5 mL 1/2 - 1 ölçek (60 - 120 mg parasetamol)
1 - 6 yaşa kadar : 5 - 10 ml 1 - 2 ölçek (20 - 240 mg parasetamol)
6 - 12 yaş 10 - 20 ml2 -4 ölçek (240 - 480 mg parasetamol) Bu dozlar, her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 defa tekrarlanabilir. Doktor tavsiye etmedikçe bir defada 5 günden daha uzun süreyle kullanılmamalıdır.
Erişkinlerde: Tablet yutmada güçlük çeken erişkinler için tavsiye edilir. Optimal parasetamol dozu 500 mg ile 1 g arasında olup, günlük maksimum doz 4 g parasetamolü geçmemek kaydıyla her 4 sate bir tekrarlanabilir.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Çocuklarda hepatik toksisiteye olan direnç erişkinlere nazaran daha fazla olmakla birlikte, aşırı dozların alınması halinde görülen ilk belirtiler bulantı, kusma, aşırı terleme ve fenalık hissidir. Karaciğer nekrozu ilaç alındıktan 12 - 48 saat sonra belirgin hale gelebilir. Aşırı dozların alınması halinde ilacın absorbsiyonunu önlemek için hasta kusturulur ya da lavajla mide içeriği boşaltılır, aktif kömür tozu kullanılabilir. 150 mg/kg vücut ağırlığı veya üzerindeki dozların alınmış olması halinde, serum parasetamol seviyesi ilacın alınmasından 4 saat geçtikten sonra tesbit edilmeli, karaciğer fonksiyon testleri yapılmalı ve 24 saatte bir tekrarlanmalıdır. Spesifik antidotu Asetilsistein'dir. 24 saat içinde Asetilsistein tedavisine başlanmalıdır. (140 mg/kg).

Üretici Firma:

Drogsan İlaçları Sanayi ve Tic. A.Ş.
Telefon: (312) 287 74 10
Email: drogsan@drogsan.com.tr

Minafen 120 Mg 100 Cc Şurup Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Minafen 120 Mg 100 Cc Şurup

İlaç Fotoğrafı: Minafen 120 Mg 100 Cc Şurup

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699580570021

İlaç Fiyatı: 6,56 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Drogsan İlaçları Sanayi ve Tic. A.Ş. Logosu

Drogsan İlaçları Sanayi ve Tic. A.Ş.

Oğuzlar Mh. 56. Sk. No: 7/B Balgat - ANKARA
Telefon: (312) 287 74 10
Email: drogsan@drogsan.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.