Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Laktatli Rin.şişe 500 Ml(setli)

Kan ve Kan Yapıcı Organlar » Kan ve Perfüzyon Solüsyonları » Damar İçine Enjekte Edilenler » Elektrolit Dengesini Etkileyen Serumlar » Elektrolitler

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ileus, pilor sentozu gibi nedenlerle uzun süre kusmalar sonucu, kusmalarla klorhidrik asid kaybı uzun kusmalarda görülen be belirtiler, ağız yolunun kullanılmaması gerekçesi ile parenteral yoldan yeteri kadar Laktat Ringer Solüsyomları ile vermekle giderebilir. Keza, kusmaların bulunmadığı, fakat asid-baz dengesinde bozuklukla giden değişik ağırlıklarda dehidratasyon durumları operasyonlardan sonra, diyabette ve çeşitli ağır metal zehirlenmelerinde (civa kurşun gibi görülür). Ağır seyreden dairelerde yukarıda anlatılankarşıt bir oluşumu ortaya çıkar . Normal olarak mideden asit olarak çıkan kimus duodenuma vardığında nötralize edilmeye başlanır. Bağısaklara geldiğinde, bikarbonat salgılanmasının daha da güçlenmesi ile alkali bir durum kazanır. Bağırsaklarda bulunanlardan geçebilenlerin hemen hepsinin kana aktarılması ile alkalik veren element ve bileşkelerde yitirilmezler. Ağır sürgünlerde bu elemet ve bileşiklerin kana geçmeleri olanağı kalktığından, sürgün niteliğindeki feçesle alkali yitirilir. Bunu anhidremi asidozla giden hücre dışı sıvı yitirilmesi izler. Daha ileri durumlarda hücre dışı sıvının yerine konması amacıyla dolaşan bölümde azalır. Bu anoksiye, anoksi de ağır kapiler bozukluklara götürür ve sonuç olarak şok durumu ortaya çıkar. Bu durumun düzeltilmesi için sürgünü ortaya çıkaran mnedeni ortadan kaldırmak ve sürgünü durdurmak yanında yitirilen hücre dışı sıvı ve asidoza karşı damar içine kilo başına hesaplanmış 0.1-0.2g. Sodyum Laktete ihiva eden Laktalı Ringer Solüsyon vermek zorunluluğu çıkar. Özetlemek gerekirse, başlıca kullanım alanları:
1) Su kayıplarında ve hiponatremi hallerinde.
a) Sodyum azalmasının karşılamasında
b) Eksraselüler sıvı hacminin düzeltilmesinde, organizmadaki sıvı ve elektrolit ihtiyçlarının karşılanmasında.
2) Metabolik asidoz vakalrında
a) Diyabet ketozu
b) Çocuk diyareleri
c) Ağır enfeksiyon hastalıkları
d) Hafif böbrek yetmezliği
e) Keşeksi
f) Ketojenik diyetler ve asitleştiric ilaçlar

Kontrendikasyonları:

1) Karaciğer hastalıkları ve anoksik durumlar gibi laktat metabolizmasının ağır derecede bozulduğu haller.
2) Addison hastalığı (çözelti K+ ihtiva ettiğinden)
3) Cushing hastalığı (hipernatremi'den dolayı)


Uyarılar/Önlemler:

1) Çok ağır metobolik asidozlarda izotonik sodyum laktat vaya bikrbonat çözeltileri kullanılmamalıdır.

2) Sodyum tuzlar, kalp yetmezliği, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, periferal veya pulmoner ödemde ve gebelik toksemisinde

3) 25° C altında saklanmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Periferik uygulama tekniğine bağlı olarak ateş yükselmeleri, enjeksiyon yerinde enfeksiyon, enfeksiyon yerinden başlayıp yayılan venöz tromboz veya flebit görülebilir. İstenmeyen bir reaksiyon ortaya çıktığında infüzyon durdurularak uygun tedaviye başlanmalıdır.

İlaç etkileşimleri:

Çözeltinin pH'sı 6-7.5 arası olup, bütün ilaçlar için tek ek olamk üzere uygundur. Ancak kalsiyum içerdiğinden elektrolit çözeltilerine tetrasiklinler ilave edilmezler Kalsiyumla kalsiyum bikarbonat şeklinde çökelti veren sodyum bikarbonatta elektrolit çözeltileri ile geçimsizdir.

Kullanım şekli ve dozu:

Ringer laktat intrevenöz uygulanıma yönelik steril ve apirojen bir çözeltidir. içinde bakteriyostatik veya antimikrobik madde ya da eklenmiş herhangi bir tampon sistemi yoktur. İnfüzyon hızı saatte kg başına 5-10ml arasındadır. Tavsiye Edilen Mutad Doz: Hastanın klinik durumuna göre, hekim tarafından başka şekilde tarif edilmediği taktirde yatişkinler için ortalama doz günde 1-2 Lt. dir. Kalp hastalığı v.s. durumlar yoksa solüsyonun verilme hızı 30 ml/kg 'dır diğer hallerde 5 ml./kg civarındadır. Hamilelelikte Kullanım: Rinfger Laktat solüsyonları ile hayvan üreme deneyleri yapılmamaıştır. Gebe kadınlara uygulandığında fötüse zarar verip vermeyeceği ve kadınlarda üreme yueteneğini etkileyip etkilemeyeceği bilinmemektedir. Gebelere ancak mutlak gereksinim varsa uygulanmalıdır. Solüsyon berrak değilse veya vakum bozulmuş ise kullanılmamalıdır.

Atc Kodu:

B05BB01

Üretici Firma:

Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 329 62 00
Email: [email protected]

Laktatli Rin.şişe 500 Ml(setli) Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Laktatli Rin.şişe 500 Ml(setli)

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Kalsiyum Klorur + Potasyum Klorur + Sodyum Klorur + Sodyum Laktat


Barkod Numarası: 8699556692450

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

İlaç Fiyatı: 29,54 TL

Bu ilacın fiyatı güncel değildir. Ancak en son fiyat güncelleme tarihinden sonra yaşanan enflasyon, döviz kuru ve KDV farkı otomatik olarak hesaplandığında bu ilacın tahmini güncel fiyatı: 75,40 TL olabilir.

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. Logosu

Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Cendere Yolu Pırnal Keçeli Bahçesi Ayazağa - İSTANBUL
Telefon: (212) 329 62 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.