Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Macrodex Şişe 500 Ml(setli)

Kan ve Kan Yapıcı Organlar » Kan ve Perfüzyon Solüsyonları » Kan ve Kan Ürünleri » Plazma Protein Fraksiyonları » Dekstran

Formülü:

Macrodex plazma hacmini arttırmak amacıyla, intravenöz tatbike mahsus steril, stabil ve pirojensiz bir çözeltidir; hiçbir bakteriyostatik madde ihtiva etmez. Solüsyonun tamamen pirojensiz olması hastada hiçbir reaksiyona sebep olmadan zerkedilebilmesini sağlar.

Her 100 ml'lik solüsyonda;
Dekstran DRI(Ortalama Molekül Ağırlığı 70.000) 6 g
Sodyum Klorür 0.9 g
Enjeksiyonluk su q.s.

Elektrolit Konsantrasyonları (mEq/litre):
Sodyum : 154
Klorür : 154
Yukardaki solüsyonda kullanılan dekstranın molekül ağırlığı ortalama 75.000 ±15.000'dir. Bunun en çok % 10 kadarının molekül ağırlığı 200.000'den fazla veya 25.000'den azdır. Solüsyon akut toksisite, antijenite, pirojenite ve çökelek verme testleri ile sıkı bir kontrolden geçmiştir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Macrodex dolaşan kan hacminin azalmış bulunduğu, kanama, travma, yanık ve ameliyata bağlı şokların tedavisinde endikedir. Kalp ve böbrek hastalığı gösteren hastaların şok tedavilerinde konjestif kalp yetmezliği ve akciğer ödemi tehlikelerini göz önünde tutmalıdır.

Kontrendikasyonları:

Dekstrana aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Kalp ve böbrek hastalığı olan hastaların şok halinde Macrodex kullanırken konjestif kalp yetmezliği ve akciğer ödemi tehlikesi göz önünde bulundurmalıdır.
Bütün kimyevi maddelere olduğu gibi dekstrana karşı aşırı hassas hastalar da bulunabilir. Çok nadir olarak dekstran solüsyonlarının infüzyonu sırasında allerjik reaksiyonlar (ürtiker, bulantı, kusma) görülebilir.
Antihistaminik ilaçlar, efedrin ve adrenalin bu tip reaksiyonları kısa bir zamanda ortadan kaldırır. Reaksiyon gösteren hastalarda Macrodex zerkine son verilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Dekstran, az sayıda hastada antijen reaksiyonlarına sebep olmuşsa da bunlar çok hafif ve geçici özellikte idi. Son zamanlarda Gropper Raisz ve Amspacher, plazma hacmini arttıran bütün solüsyonlar üzerinde yaptıkları geniş bir araştırmada, dekstranın ideal bir plazma hacmi genişleticisi olarak bütün kriteryumları yerine getirdiğini tespit etmişlerdir. (Gropper, A.L., Raisz ve Amspacher, W.H.: Collective Review, Plasma Expanders, Internat, Abstr: Surg. 95:521. 1952 in Surg. Gynec and Obst. 1952).

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA
BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Solüsyon bazı ilaçları vücuttan uzaklaştırabilir ve bu ilaçların dozunun ayarlanması gerekir. Periton diyalizinin etkili olabilmesi, peritondaki kan damarlarının dilatasyonu sayesinde mümkündür ve bu dilatasyon çeşitli ilaçlardan etkilenebilir.
Diyaliz sıvısına katılacak ilaçlar, ilaç geçimsizliği yaratabilir. Bu uygulama sırasında asepsi kurallarına kesinlikle uyulmalıdır. Eklenen ilaçların solüsyonla tam olarak karışmasına dikkat edilmelidir. İçerisine ilaç eklenen solüsyonlar daha sonra kullanılmak üzere saklanmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Macrodex, damar yoluyla 500 - 1000 ml miktarında verilir. Dolaşım yetmezliğini karşılamak için gerekiyorsa daha da fazla zerketmek mümkündür.
Damara zerk sürati dakikada 20 - 40 ml'dir. Bu şekilde bir şişenin tatbiki, ortalama 15 - 30 dakikadır. Solüsyon zerke hazır bir halde bulunur. Zerk esnasında herhangi bir sistemik reaksiyon görülürse; Macrodex'in tatbikine son verilmeli, kan veya plazma transfüzyonlarıyla şokun tedavisine çalışılmalıdır. Macrodex cilt altı yolundan zerkedilmemelidir.

Üretici Firma:

Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 329 62 00
Email: bilgi_turkiye@baxter.com

Macrodex Şişe 500 Ml(setli) Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Macrodex Şişe 500 Ml(setli)

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Dekstran 70 + Sodyum Klorur


Barkod Numarası: 8699556694416

İlaç Fiyatı: 13,53 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. Logosu

Eczacıbaşı-Baxter Hastane Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Cendere Yolu Pırnal Keçeli Bahçesi Ayazağa - İSTANBUL
Telefon: (212) 329 62 00
Email: bilgi_turkiye@baxter.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.