Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Ventodisk 7 Rotadisk+ Diskhaler 200 Mcg 8 Doz

Solunum Sistemi » Solunum Sisteminde Tıkanma - Astım İlaçları » Sistemik Adrenerjikler » Selektif Beta 2 Adrenoreseptör Agonistleri » Salbutamol

Formülü:


200 mcgSalbutamolBlister

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Selektif bir beta-2 agonisti olan salbutamolün etkisi çabuk başladığından özellikle hafif astım tedavi ve profilaksisi ve orta ve şiddetli astımda akut alevlenmelerin tedavisi için uygundur. Bronkodilatörler şiddetli ve kararsız astımda tek ve esas tedavi olarak düşünülmemelidri. Ölümler olabileceğinden şiddetli astımda düzenli tıbbi kontroller gerekir.-Astım, kronik bronşit ve amfizemden ötürü oluşan reversibl havayolu tıkanmasında çabuk başlayan etkisiyle bronkodilatasyon sağlar.-Astimik semptomların giderilmesinde ve önlenmesinde uzun süreli tedavi içinde uygundur.-Ventodisks semptomlar oluştuğunda rahatlamak için hasta tarafından bilinen astım krizinin ortaya çıkmasına neden olabilecek koşullarda semptomları önleyici olarak kullanılabilir.-Ventodisks özellikle hafif orta ve şiddetli astımda hemen rahatlatıcı ilaç olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Geçmişinde ilacın bileşimindeki maddelerden birine aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir. İntravenöz salbutamol ve bazen salbutamol tabletleri erken doğumm sancılarının önlenmesinde plasenta previa, ante-partum hemoraji veya gebelik toksemisi gibi komplikasyonlar dışında kullanılmamasına rağmen inhale salbutamol preparatları erken doğumların tedavisi için uygun değildir.

Uyarılar/Önlemler:

Astım tedavisinde normal olarak basamaklı bir tedavi uygulanmalı ve hastanın cevabı klinik olarak ve akciğer fonksiyon testleri ile yakından takip edilmelidir. Astım semptomlarını kontrol için kısa etkili inhale beta-2 agonistlerin kullanımının artışı astım kontrolünün yetersziliğini gösterir. Bu durumda hastanın tedavi planı yeniden gözden geçirilmelidir.
Astım kontrolündeki ani ve ilerleyici kötüleşme potansiyel olarak yaşamı tehdit edicidir ve kortikostreoid tedavisine başlanması veya dozun arttırılması düşünülmelidir. Risk altında olduğu düşünülen hastalarda günlük peak flow kontrolüne başlanabilir. İlaçların hamilelikte kullanımı ancak anneye sağlaması beklenen yarar fetüse olan muhtemel riskinden büyük ise düşünülebilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

İskelet adalelerinde hafif bir titremeye neden olabilir, genellikle titreme en çok ellerde belirgindir. Bu etki dozla ilişkindir ve bütün beta-adrenajik uyarıcılarda görülür. Nadiren başağrıları bildirilmiştir. Bazı hastalarda periferal vazodilatasyon ve kalp hızında dengeleyici hafif bir artış görülebilir. Anjiödem, ürtiker, bronkospazm , hipotansion ve kollaps gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları çok nadir olarak adale krampları bildirilmiştir. Diğer inhalasyon tedavilerinde olduğu gibi inhalasyonu takiben hemen hırıltıda artış ile paradoksal bronkospazm görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Salbutamol monoamino oksidaz inhibitörlei ile tedavi edilen hastalarda kontrendike değildir. Salbutamol ve propranolol gibi selektif olmayan beta-bloker ilaçlar ile birlikte kullanımamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Sadece inhalasyon yolu ile kullanılır. Çoğu hastalarda 4-6 saatlik bir etki süresine sahiptir. Beta-2 agonistlerin artan kullanımı astımın kötüleştiğini gösterir. Bu koşullar altında hastanın tedavi planı yeniden gözden geçirilmeli ve birlikte glukokortikoid tedavisi uygulaması düşünülmelidir.

Üretici Firma:

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
Telefon: (212) 339 44 00
Email: info@glaxowellcome.com.tr

Ventodisk 7 Rotadisk+ Diskhaler 200 Mcg 8 Doz Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:18.12.2009)

Ventodisk 7 Rotadisk+ Diskhaler 200 Mcg 8 Doz

İlaç Fotoğrafı: Ventodisk 7 Rotadisk+ Diskhaler 200 Mcg 8 Doz

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Salbutamol


Barkod Numarası: 8699522553037

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş Logosu

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

1. Levent Plaza Büyükdere Cad. No:173 B Blok 1.Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 339 44 00
Email: info@glaxowellcome.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.