Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Tavegyl 0,5 Mg/ 5 Ml 100 Ml Şurup

Solunum Sistemi » Sistemik Antihistaminikler » Sistemik Antihistaminik İlaçlar » Aminoalkil etherler » Klemastin fumarat

Formülü:

5 ml şurup
AKTİF MADDE:
Klemastin (hidrojen fumarat halinde) 0.5 mg
YARDIMCI MADDELER:
Etanol, Sodyum glusid, Sorbitol, Propil hidroksibenzoat, Metil hidroksibenzoat

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Saman nezlesi ve diğer allerjik rinopatiler - Dermatografik ürtiker de dahil olmak üzere değişik kaynaklı ürtikerler Pruritus ve kaşıntılı dermatozlar Akut ve kronik ekzema, kontakt dermatit ve ilaca bağlı döküntülerde yardımcı olarak Böcek sokmaları ve ısırmaları.

Kontrendikasyonları:

Tavegyl veya diğer benzer kimyasal yapıdaki antihistaminiklere aşırı duyarlılık. Alt solunum yolu hastalıklarına ait semptomların (astım dahil) tedavisinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Tavegyl'in sedatif etkisi nedeniyle, bireysel olarak bu etkinin hastalar üzerindeki sonuçları anlaşılana kadar, hastaların araba ve tehlikeli makinaları kullanmamaları yerinde olur. Antihistaminikler intraoküler basınç artışı, hipertiroidzm, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obstrüksiyon ve mesane çıkışında obstrüksiyonu olan vakalarda dikkatli kullanılmalıdır. Tavegyl; glokomda, amfizem veya kronik bronşit gibi solunumun problemli olduğu durumlarda, prostat bezinin büyümesine bağlı olarak gelişen idrara çıkma zorluğunda doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi mutlak gereksinme olmadıkça Tavegyl gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır. Tavegyl, 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

En sık görülen yan etkisi, geçici sersemlik halidir. Yorgunluk, sedasyon, bazen MSS stimülasyonu (özellikle çocuklarda), idrara sık çıkma, idrar yapmada zorluk, üriner retansiyon, bronşiyal sekresyonun yoğunlaşmasına bağlı solunum zorluğu, nadiren ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüleri, bulantı, mide ağrısı ve kabızlık görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Antihistaminikler, sedatiflerin, hipnotiklerin, MAO inhibitörlerinin etkisini güçlendirirler. Tavegyl kullanımı sırasında alkollü içecekler alınmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar: Sabah ve akşam alınmak üzere 10 ml şurup, inatçı vakalarda günde 60 ml şurup verilebilir. 12 yaşından küçük çocuklar: 12 yaşından küçük çocuklarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Sabah kahvaltıdan önce ve gece yatarken: 1-3 yaş : 2.5-5 ml şurup 3-6 yaş : 5 ml şurup 6-12 yaş: 5-10 ml şurup



DOZ AŞIMI HALİNDE ALINACAK TEDBİRLER:

Semptomlar: Antihistaminiklerin Merkezi Sinir Sistemindeki sürdozaj etkileri depresyondan stimülasyona kadar değişebilir. Stimülasyona daha çok çocuklarda rastlanır. Ağız kuruluğu, göz bebeğinin sabit büyümesi, yüz kızarıklığı, gastrointestinal reaksiyonlar gibi antikolinerjik semptomlar gözlenebilir.

TEDAVİ:
Sürdozajda gastrik lavaj uygulanmalı, aktif karbon verilmeli ve semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

Üretici Firma:

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 326 91 00
Email: info@novartis.com.tr

Tavegyl 0,5 Mg/ 5 Ml 100 Ml Şurup Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Tavegyl 0,5 Mg/ 5 Ml 100 Ml Şurup

İlaç Fotoğrafı: Tavegyl 0,5 Mg/ 5 Ml 100 Ml Şurup

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klemastin Fumarat


Barkod Numarası: 8699504570052

İlaç Fiyatı: 7,69 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. Logosu

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.

Barbaros Bulvarı No:83 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 91 00
Email: info@novartis.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.