Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Tavegyl 1 Mg 20 Tablet

Solunum Sistemi » Sistemik Antihistaminikler » Sistemik Antihistaminik İlaçlar » Aminoalkil etherler » Klemastin fumarat

Formülü:

1 tablet
AKTİF MADDE:
Klemastin 1 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Saman nezlesi ve diğer allerjik rinopatiler Ürtiker Deri reaksiyonları, ilaç allerjileri Pruritus ve kaşıntılı dermatozlar Akut ve kronik ekzema ve temas ekzamasında ek tedavi olarak - Böcek sokmaları ve ısırmaları.

Kontrendikasyonları:

Tavegyl veya diğer benzer kimyasal yapıdaki antihistaminiklere aşırı duyarlılık. Alt solunum yolu hastalıklarına ait semptomların (astım dahil) tedavisinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Tavegyl sedatif bir etki gösterebilir. Bu nedenle, araba veya makine kullanan kişilerin ilacı kullanma- maları ya da ilacı aldıklarında bu tür dikkat gerektiren işler yapmamaları yerinde olur. Bütün ilaçlarda olduğu gibi mutlak gereksinme olmadıkça gebelerde ve emzirenlerde Tavegyl kullanılmamalıdır. Tavegyl 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Antihistaminikler intraoküler basınç artışı, hipertiroidizm, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, stenozlu peptik ülser, piloroduodenal obs- trüksiyon ve safra kesesi obstrüksiyonu olan vakalarda dikkatli kullanılmalıdır. Tavegyl; glokomda, amfizem veya kronik bronşit gibi solunumun problemli olduğu durumlarda, prostat bezinin büyümesine bağlı olarak gelişen idrara çıkma zorluğunda doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

En sık görülen yan etkisi, geçici sersemlik halidir. Sedasyon, yorgunluk, ağız kuruluğu, özellikle çocuklarda MSS stimülasyonu, başağrısı, başdönmesi, kabızlık, döküntüler, bulantı, idrara sık çıkma, idrar yapmada zorluk, üriner retansiyon, bronşiyal sekresyonun yoğunlaşmasına bağlı solunum zorluğu görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Antihistaminikler, hipnotiklerin ve alkolün etkisini güçlendirirler. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikolinerjik etkilerini güçlendirir ve uzatırlar.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar: Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce (12 saatte bir) alınmak üzere 1 tablet. İnatçı vakalarda günde 6 tablete kadar çıkılabilir. 6-12 yaş arası çocuklar: 12 yaşından küçük çocuklarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Sabah kahvaltıdan sanra ve gece yatarken 1/2-1 tablet.



DOZ AŞIMI HALİNDE ALINACAK TEDBİRLER:

Akut sürdozaj, konfüzyon, mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir. Antihistaminiklerin merkezi sinir sistemindeki etkileri depresyondan stimülasyona kadar değişebilir. Stimülasyon semptomlarına daha çok çocuklarda rastlanır. Ağız kuruluğu, gözbebeğinin sabit büyümesi, yüz kızarıklığı, gastrointestinal reaksiyonlar gibi atropin benzeri semptomlar gözlenebilir. Aşırı dozda gastrik lavaj uygulanmalı, aktif karbon verilmeli ve semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

Üretici Firma:

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 326 91 00
Email: info@novartis.com.tr

Tavegyl 1 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Tavegyl 1 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Tavegyl 1 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klemastin Fumarat


Barkod Numarası: 8699504010701

İlaç Fiyatı: 14,02 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. Logosu

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.

Barbaros Bulvarı No:83 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 91 00
Email: info@novartis.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.