Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Omniscan 287 Mg 10 Ml 1 Flakon

Çeşitli İlaçlar » Kontrast Medya » Manyetik Rezonans Görüntüleme Kontrast Medya » Paramanyetik Kontrast Medya » Gadodiamid

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

İntrevenöz uygulama için kranial ve spinal manyetik rezons görüntülemede (MR), kontrast madde. Ürün, kontrastılığın artmasını temin eder ve merkezi sinir sistemindeki anormal yapıların ve lezyonların görüntülenmesini kolaylaştırır.

Kontrendikasyonları:

OMNISCAN, OMNISCAN ve bileşenlerine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır. Böbrek fonksiyonu bozuk (GFR<30 ml/dk) hastalarda OMNISCAN'ın kullanımına ait ecrübe yoktur. Bu sebeple OMNISCAN bu hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Nadiren aşırı duyarlılık reaksiyonları (ürtiker ve diğer olası allerjik olaylar) meydana gelebilir. Anafilaktik şok ilgili ürünlerle gözlenmiştir. Yeniden hayata döndürme uygulama ve tekniği ile anaflaksi tedavisinin bilinmesi önemlidir. Uygun ilaçlar ve gereçler hazır bulundurulmalıdır.
OMNISCAN'ın verilmesinden sonra bazı hastalarda serum demir düzeylerinde geçici değişiklikler (vakaların çoğunda normal sınırlarda) gözlenmiştir. Bunun klinik önemi, eğer varsa, bilinmemektedir, ancak bu etkinin görüldüğü tüm hastalar asemptomat kalmıştır.
OMNISCAN çoğunlukla hastanelerde kullanılan kompleksometrik metodlarla yapılan serum kalsiyum ölçümleriyle karışabilir. Keza diğer elektrolitlerin tayinleriyle de karışabilir (ör.demir). Bu yüzden OMNISCAN'ın verilmesinden 12-24 saat sonrasına kadar bu gibi metodların kullanılması tavsiye edilir. Bu gibi ölçümler gerektiğinde, başka metodların kulanılması önerilir.
Çocuklar, gebeler, emzikliler, yaşlılar ve özel durumlar için uyarılar:
Hamilelikte kullanımı;

OMNISCAN'ın insan hamileliğinde kullanımı ile ilgili tecrübe yoktur. Ürün, artırılmış MR incelemesi çok gerekli olmadıkça ve daha uygun bir laternatif bulunduğunda, hamilelikte kullanılmamalıdır.
OMNISCAN'ın maternal toksisite yaratmayan dozlarda, sıçanlarda üreme ve dölleme yeteneğine ve sıçan ve tavşan teratoloji çalışmalarına bir etki olmamaıştır.
Süt vermede kullanımı; Az olması beklenmekle beraber, insan sütüne salınma derecesi bilinmelidir. İlacın verilmesinden önce meme vermeye ara verilmeli ve OMNISCAN'ın verilmesinden en az 24 saat sonrasına kadar yeniden başlamamalıdır.
Makine ve araba kullanma kabilyetine etkileri; Bilinen bir etkisi yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Vakaların tümğ geici ve hafif şiddettedir. Aşağıdakiler kli-nik deneyler sırasında rapor edilmiş. Genel sıcaklık, soğukluk hissiyle beraber rahatsız veya enjeksiyon yerinde lokal basınç hissi veya ağrı arasıra görülür. Daha seyrek olarak bildirilenler, baş dönmesi bulantı, baş ağrısı ile tad ve koku duyularında sapmadır. Ürtiker, kaşınma veya boğazda irritasyon gibi allerji benzeri semptomlar nadir reaksiyonlardır. Diğerleri kusma veya uyku halidir.Çok nadir vakalarda, diğer paramanyetik MR kontras maddelerinde olduğu gibi OMNISCAN'ın uygulamasından sonra konvülsiyonlar gözlenmiştir. Yine de aralarındaki ilişki kesinlik kazanmamıştır.Klinik deneylere tabi tututlan bir hastada geçici böbrek yetmezliği gözlenmiştir. Hasta OMNISCAN enjeksiyonundan 22 saat önce myelografi için röntgen kontras maddesi almıştır. reaksiyona bağlı ilişki tesis edilmemeiştir. Anaflaktik şok, ilgili ürünlerle gözlenmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Bilinen etkisi yoktur.Geçimzilikler: OMNISCAN diğer ilaçlarla direkt olarak karıştırılmamalıdır. Ayrı bir şırınga ve iğne ile kullanılmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Hastanın özel olarak hazırlanması gerekmez.OMNISCAN şırıngaya kullanılmadan hemen önce çekilmelidir. Vial tek bir hasta için hazırlanmıştır. Bir gözlemde kullanılmayan kontrast madde atılmalıdır. Yetişkinler ve 6 aydan büyük çocuklar için dozTavsiye edilen doz 100 kg'a kadar 0,1 mmol/kg vucut ağırlığıdır. (0.2 ml/kg vucut ağırlığına eşdeğer). 100 kg vucut ağırlığının üstünde 20 ml genellikle teşhis için kafi kontrastlığı sağlamaya yeterlidir. Gereken doz tek bir intravenöz enjeksiyon halinde verilmelidir. Kontrast maddenin tam enjeksiyonunu temin etmek için kanül 5 ml % 0.9 Na Cl enjeksiyonuyla yıkanabilir. Kontrastlığı artırılmış MR, Kullanılan pals dizilimine ve inceleme protokolüne bağlı olarak Kontrast maddenin verilmesinden kısa süre sonra başlatılmalıdır. Optimal artırma enjeksiyonu takiben bir kaç dakika içinde gözlenir. (zaman; lezyon/doku'nun tipine bağlıdır.) Genellikle artırma kontrast madde enjeksiyondan sonra 45 dakikaya kadar sonlanır. T1- ağırlık scaning dizilimi özellikle OMNISCAN ile kontrastlığı artırılmış araştırmalar için uygundur. 0.15 Tesla'dan 1.5 Tesla'ya kadar araştırılan alan kuvvetlerini aralığında relatif görüntü kontrastlığının uygulanan alan kuvvetinden bağımsız olduğu bulunmuştur.

İthalatçı Firma:

Opakim Tıbbi Ürünler Tic. Ltd. Şti. (Medikim Şirketler Grubu)
Telefon: (216) 326 70 42

Omniscan 287 Mg 10 Ml 1 Flakon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Omniscan 287 Mg 10 Ml 1 Flakon

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Gadodiamid


Barkod Numarası: 8699688770507

İlaç Fiyatı: 166,78 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Opakim Tıbbi Ürünler Tic. Ltd. Şti. (Medikim Şirketler Grubu) Logosu

Opakim Tıbbi Ürünler Tic. Ltd. Şti. (Medikim Şirketler Grubu)

Tophanelioğlu Cd. No: 76 Altunizade - İSTANBUL
Telefon: (216) 326 70 42

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.