Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Dekstran 70 İzotonik Solüsyon 500 Ml (cam Şişe) Setsiz

Kan ve Kan Yapıcı Organlar » Kan ve Perfüzyon Solüsyonları » Kan ve Kan Ürünleri » Plazma Protein Fraksiyonları » Dekstran

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ame4liyqatlara veya yanıklara,travmalara, kanamalara bağlı şokların profilajsi tedavisinde, travmaların yol açtığı tromboemboliklerin önlenmesinde kullanılmalıdır. Ayrica postoperatif tromboz ve akciğer embolisindende korumayı sağlar.

Kontrendikasyonları:

dekstrana aşırı duyarlılığı olan kişilerde; bazı ilaçların yaptıkları dahil, her tipteki belirgin kanama bozukluklarında, belirgin kardiyak yetmezlikte, şidetli oligürü veya anüri görülen böbrek hastalıklarında;hipervolemik durumlarda, ağır kanama hastalıklarında, sodyum veya klorürün klinik olarak zararlı olabiliceği hallerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Analafsi: Şidetli ve fetal anafilatoid reaksiyonlar bildirilmiştir. Bunlar daha önce intravenöz dekstran almamış hastalarda infüzyonun erken safhalarında görülür. Anafilaktoid reaksiyon tehdidi halinde derhal kesilmelidir. Konjestif kalp yetmezliği , akciğer ödemi ,cidedi böbvrek yetersizliği olan hastalar, kortikoseroidler veya kortikotropin alan hastalar ved sodyum retansiyonu alan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Dolaşıma aşırıu yükleme olabilir. renal klerensi yetersiz olan hastalar ve ya kroınik karaciğer hastalığı olan hastalara verilirken dikkat edilmelidir. Patolojik abdominal mşartlarda ve bağırsaklarına cerrahi işlem uygulanıcak olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.
Sıvı dengesizliği:Sıvı veya çözünen madde ile aşırı yükleme, bunun sonucunda da serum elektrolid konsantrasyonlarında dilüsyon, aşırı hidrasyon, periferal veya pulmoner ödem görülebilir. Kan basıncının ölçülmesi tyavsiye edilir. Aşırı basıncın artmaası halinde infüzyon derhal kesilir. İdrar atılımı dikkatle izlenmelidir eğer infüzyonan sonra idrarda artış olmazsa başka araçlarla yeterli dürez sağlanıncaya keadar infüzyon kesilmelidir.
Hamilelikte güvenli kullaanımı kesinleşmemiştir. İlacın yaraları zararlarından fazla ise ancak ozaman gerektiğinde verilebilir. İlacın süte geçip geçmediği bilinmemektdir emziren annelerde dikkatle verilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Aşırı duyarlık olarak ürtiker nazal kojekstiyon, hırıltı, göğüste sıkışma, dispne hafif hipotansiyon ,ender olarak anafilaktoid, alrjik reaksiyonlar ayrıc aani hipotansiyon kusma, ateş,eklem ağrıları görülebilir.
Sodyumklorür içeren çözeltiler büyük hacimlerle damar yoluyla verilddiklrinde, klorür iyonları bikorbonat iyonlarının kaybına neden olabilir.
Ayrıca enjeksiyon yerinde enfeksiyon, enjeksiyon yerinden yayılan venöz trmboz veya filibit damardan kan akması ve hiporvelomi görülebilir. Bu durumda infüzyon kesilir.

İlaç etkileşimleri:

Yüksek konsantasyonda asit kullanılarak yapılan kan şekeri tayininda asit dekstranı hidrolij edebiliceğinden deksran hastaklarda hatalı yüksek glikoz seviyeleri bulunabilir. Diğer labaratuvar testlerinde deksranın varlığı bulsnıklığa sebep olabilir. Kan grubu tayini ve crossmatching işlemlkeri eğer
numuneler infüzuyondan sonra alınmışsa güvenilmeyen sonuçlar verebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

İlaç sadece intravenöz infüzyonla verilir. Toplam doz ve infüzyon hızı, sıvı kaybının derecesine ve sonuçtaki kan konsantrasyonuna bağlıdır. ilk 24 saat içinde total doz 20mg/kg'ı geçmemelidir. Erişkinlerde 500-1000 ml dir. Acil durumlarda infüzyon hızı 20-40 ml/dakika olabilir. Çocuklar için doz vücut ağırlığınqa ve vücut yüzeyine görer ayarlanır İlk top. doz 20 ml/kg2ı geçmemelidir.

Üretici Firma:

Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 674 46 46

Dekstran 70 İzotonik Solüsyon 500 Ml (cam Şişe) Setsiz Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Dekstran 70 İzotonik Solüsyon 500 Ml (cam Şişe) Setsiz

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Parenteral Solüsyon


Barkod Numarası: 8699606692966

İlaç Fiyatı: 22,12 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş. Logosu

Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş.

Abdi İpekçi Cd.Özel İdare İş Mrk. Kat:2 No:201-202 Bayrampaşa - İSTANBUL
Telefon: (212) 674 46 46

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.