Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Izolen 1000 Ml Solüsyon Setli

Kan ve Kan Yapıcı Organlar » Kan ve Perfüzyon Solüsyonları » Damar İçine Enjekte Edilenler » Elektrolit Dengesini Etkileyen Serumlar » Elektrolitler

Formülü:

0.640 g Sodyum asetat trihidrat 100 ml solüsyon
0.031 g Magnezyum klorür hekzahidrat 100 ml solüsyon
0.075 g Potasyum klorür 100 ml solüsyon
0.031 g Enjeksiyonluk su 100 ml solüsyon
0.035 g Kalsiyum klorür dihidrat 100 ml solüsyon
0.075 g Sodyum sitrat dihidrat 100 ml solüsyon

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

1) Ağız yoluyla su elektrolit almayan kimselerde, Akıl hastaları Mental konfüzyon koma özofageal obstrüksiyon gibi durumlarda .
2) Kısa süreli parenteral sıvı ve elektrolit tedavisi için. Hasta akut olarak su ve elektrolit almayacak veya kaybeden duruma girmişse henüz plazma ve ekstrasellüler sıvıda derin elektrolit dengesizlikleri belirlemeden. Postoperattif devre, diare, kusma, yanıklar, tıravmalar, enfeksiyonlar.
3) Muhtelif dehidratasyon hallerinde.
4) Hafif metabolik asidoz'da; Asidozun hafif ve orta şekilleri; özellikle organik asid prodüksiyonu ve birikimi artmışs, bikarbonat vermeden asetat sitrat., lakta veya glukonatla daha emniyetli bir şekilde tedavi edilebilir. Çünkü bikarbonat vermeden asetat sitrat, lakta veya glukonatla daha emniyetli bir şekilde tedavi edilebilir. Çünkü bikarbonat enfüzyonlarının yarattığı geçici alkaloz serum potasyum ve kalsiyumda ani düşmelere yol açar. Kronik hafif asidoz tipleri, kronik böbrek yetmezliği renal tübüler asidosis bikarbonat kaybıyla beraber olan gastrointestinal sıvı kayıplarında görülür.

Kontrendikasyonları:

1-Poatsyum muhtevası sebebiyle bu solüsyon anüri, ağır aligüri, böbrek yetmezliği, orush sendromu ağır hemoliz hallerinde
2- Sürremal korteks yetmezliğinde
3- Kalp blokunda
4- Plazmadaki potasyum esasen yüksek olduğu durumlarda kontrendikedir.
5- Solüsyon ayrıca plazma bikarbonat değerinin iki mislini temsil ettiğinden, alkalozda kontrendikedir. Bu solüsyonun tatbik edildiği hastalara plazma CO2 tayin edilmelidir.

Uyarılar/Önlemler:

1- Solüsyonundaki potasyum miktarı, normal plazmadakinin iki misli olduğundan zerki yavaş olmalıdır.

2- Plazmadaki CO2 ve Poatsyum miktarının tayini ile elektrokardiyografik tetkikler şayna arzudur.

3- Ağır hipopotasemi ve asidozda hastaya ayrıca potasyum ve laktat verilmelidir.

4- Solüsyonun ihtiva ettiği kalsiyum ve magnezyum miktarı çok düşük olduğundan, bu iyonların eksikliğinde yerine koyma maksadıyla kullanılmaz.

5- İzotonik sodyum klorür solüsyonu su ve tuz reatnsiyonuyaptığı halde izolen su ve tuz diürezine yol açar.

Gebelikte Kullanım: Asetatın solunum merkezi üzerindeki depresif, solunum adaleleri yavaşlatıcı ve pulmoner vazodilatasyon yapıcı etkileri tam olarak tanımlnmamasına rağmen doğumdan evvel (normal veya sezeryan) kullanılmamalıdır. Dikkat Edilecek Hususlar: Solüsyon berrak edeğilse ve vakum bozulmuş ise kullanılmalalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Asetat'ın miyokard kontraktilitesi ve kan basıncı üzerine depresif etkisi vardır. Normalde asetat karaciğerde HCO3'e dönüştüğünden, karaciğer hastalarında asetatın metobolize olması yavaşlamaktadır. Bu gibi tablolarda kan asetat düzeyi yükselir., serum HCO3 düzeyi ve pCO'2de düşme olur. Dolayısıyla çözelti hızla infüze edildiğinde bulantı, kusma hipotansiyon sıkça görülen semptomlrdandır.

İlaç etkileşimleri:

Çözeltinin pH si 5-7 arasında olup, genellikle bütün ilaçlar için tek tek olmak üzere uygundur. Ancak kalsiyum içerdiğinden elektrolit çözeltilerine tetrasiklinler ilave edilmezler. Kalsiyumla kalsiyum bikarbonat şeklinde çözelti veren sodyum bikarbonatta alaktrolit çözeltileri ile geçimsizdir.

Kullanım şekli ve dozu:

Dengeli elektrolit solüsyonu İzolen intravenöz uygulanıma yönelik steril, apirojen bir çözeltidir. İçinde bakteriyostatik veya antimikrobik madde yada eklenmiş herhangi bir tampon sistemi yoktur. İnfüzyon hızı 1.5 saat için 500 ml'yi geçmemelidir. Hastanın günlük su ve elektrolit ihtiyacı klinik durumuna göre bireysel olarak tayin edilmelidir. Hastanın Laboratuar ve klinik Bulgularına göre (Kalp, damar, böbrek, fonksiyonları, dehidratasyon derecesi , idrardaki elektrolit miktarı, özellikle potasyum ve asit-baz dengesi) 24 saatlik miktar 1-3 litre arasındadır. Çocuklarda daha küçük dozlar kullanılmalıdır. Hekim tarafından başka şekilde önerilmediği taktirde böbrek fonksiyonları düzgün ve plazma potasyumu normal veya düşük olan hastalarda 1300 ml/m²/saat ile 3000 ml/m²/ saat miktarları ıarasında verilebilir. Çocuklarda bu doz kg başına 50-100 ml arasındadır.

Atc Kodu:

B05BB01

Üretici Firma:

Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 674 46 46

Izolen 1000 Ml Solüsyon Setli Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Izolen 1000 Ml Solüsyon Setli

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Kalsiyum Klorur + Magnezyum Klorur + Potasyum Klorur + Sodyum Asetat Trihidrat + Sodyum Klorur + Sodyum Sitrat Dihidrat


Barkod Numarası: 8699606690573

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 1,94 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 51,04 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş. Logosu

Polifarma İlaç San.ve Tic. A.Ş.

Abdi İpekçi Cd.Özel İdare İş Mrk. Kat:2 No:201-202 Bayrampaşa - İSTANBUL
Telefon: (212) 674 46 46

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.