Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Deflamat Im Ampul
{75 mg/3 ml,10 Ampul Ambalaj}

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Asetik Asit Türevi İlaçlar » Diklofenak

Formülü:

Beher 3 ml'lik steril ampul; 75 mg Diklofenak sodyum; 30 mg Mannitol; 3 mg Asetilsistein;
105 mg Benzil alkol; 600 mg Propilen glikol; 0.7 mg Sodyum hidroksit ve kafi miktarda
enjeksiyonluk su içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Deflamat IM Ampul; romatoid artrit, juvenil romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, spondilartrit, eklem dışı romatizmal durumlar, vertebral kolona ilişkin ağrılar, travmaya bağlı ağrılar, postoperatif ağrı ve enflamasyon, akut gut atakları, renal ve safra koliklerinde.

Kontrendikasyonları:

Diklofenak sodyum'a karşı, önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumları ile, aspirin ve diğer NSAI ilaçların, astım, ürtiker ve diğer tipte alerjik reaksiyonlar oluşturduğu hastalarda kullanılmamalıdır. Aktif veya şüpheli peptik ülser ile gastrointestinal kanaması olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Ulseratif kolu gibi gastrointestinal sisteme ilişkin hastalığı olanlarda özenle kullanılmalıdır Yaşlı hastalar, gastrointestinal kanama ve perforasyona karşı daha fazla risk altında bulunduğundan, bu gibi kimselerde tedavi edici en düşük dozlar kullanılmalıdır Yine de adı geçen belirtiler görüldüğünde ilaç kullanımı kesilmelidir.
Kardiyak ve renal fonksiyon bozukluğu olanlarda kullanılırken, renal fonksiyon yakından izlenmeli gerekirse ilacın kullanımı kesilmelidir.
Diğer NSAI ilaçlarla da olabildiği gibi, Diklofenak sodyum kullanımı sırasında, transaminaz düzeyinde yükselme görülebilir. Ozellikle uzun süreli kullanımda hastanın karaciğer fonksiyonları yakından izlenmeli ve gerekirse tedavi kesilmelidir. Hepatik porfirili hastalarda kullanılmamalıdır. Diğer NSAİ ilaçlarla da olduğu gibi, Diklofenak sodyum bazı duyarlı kişilerde anaflaktik reaksiyonlara neden olabilir. Tedavi sırasında, santral sinir sistemine ilişkin bir bozukluk görüldüğünde, hastaya makinalı araç kullanılmaması söylenmelidir.
Gebelik ve emzirme döneminde kullanılabileceğine dair yeterli bilgi bulunmadığından bu dönemlerde kullanılması tavsiye edilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

En sık görülen yan etkiler, gastrointestinal sisteme ilişkin olanlardır. Bunların içinde bulantı, kusma, diyare, gaz, ender olarak gastrointestinal kanama ve perforasyon sayılabilir. Daha az sıklıkla görülmek üzere baş ağrısı ve baş dönmesi, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, irritabilite sayılabilir.
Ender olarak ürtiker, ekzema, ışığa duyarlılık, hemaglobinde azalma, lökopeni, hemolitik anemi, ödem, palpitasyon, aşırı duyarlılık reaksiyonları, anaflaktik reaksiyonlar, serum transferaz enzimlerinde yükselme ve renal yetersizlik rapor edilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Birlikte kullanıldığında, digoksin ve metotreksat'ın serum düzeyleri yükselebilir. Siklosporin'in nefrotoksısıtesı artabılır. Dıklofenak Sodyum, Lıtyum un renal klırensını azaltarak lıtyum plazma düzeyini arttırabilir.
Direkt bir sebep ilişkisi ortaya konmamış olmakla birlikte; insülin ya da hipoglisemik ajan kullananlarda, bu ilaçların dozunu yeniden ayarlamak gerekebilir.
Diüretiklerin aktivitesini inhibe edebilir; potasyum tutucu diüretikler ile birlikte kullanıldığında, serum potasyum düzeyi izlenmelidir.
Genel bir uygulama olarak; diğer enjektabl çözeltiler ile karıştırarak verilmemelidir:
Diğer NSAI ve glukokortikoid ilaçlarla birlikte kullanıldığında yan etkileri artabilir. Diğer NSAI ilaçlarda olduğu gibi yüksek dozda (200 mg'ın üzeri) kullanılan Diklofenak Sodyum trombosit agregasyonunu geçici olarak inhibe edebilir.
Bütün diğer NSAI ilaçlarda olduğu gibi, Metotreksat ile aynı dönemde kullanıldığında, Metotraksat alındıktan 24 saat önce ve sonra Diklofenak Sodyum dikkatle uygulanmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka bir şekilde önerilmedikçe:
Erişkinler için günde 1 ampul uygulanır. Enjeksiyon, üst dış kadrana, intragluteal olarak derine yapılır. Kolik ve benzeri durumlarda her bir kalçaya bir kez olmak üzere günde 2 ampul uygulanabilir. Eğer gerekirse renal kolikte ilk kez intramusküler ampulden, 30 dakika sonra ikinci ampul uygulanabilir.
Toplam günlük doz 150 mg Diklofenak sodyum'u geçmemelidir.
Deflamat 1M Ampul intravenöz olarak uygulanmaz. Deflamat 1M Ampul iki günden fazla uygulanmamalıdır.
DOZ AŞIMI:
Aşırı dozda kullanıldığında destekleyici ve semptomatik tedavi uygulanır. Bu gibi durumlarda, zorlu diurez, dializ ya da hemoperfüzyon etkisizdir.

Atc Kodu:

M01AB05

Üretici Firma:

Tripharma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 272 20 01
Email: [email protected]

Deflamat Im Ampul Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Deflamat Im Ampul

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Diklofenak Sodyum


Barkod Numarası: 8699772750378

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

İlaç Fiyatı: 5 TL

Bu ilacın fiyatı güncel değildir. Ancak en son fiyat güncelleme tarihinden sonra yaşanan enflasyon, döviz kuru ve KDV farkı otomatik olarak hesaplandığında bu ilacın tahmini güncel fiyatı: 45,24 TL olabilir.

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Tripharma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.

Kore Şehitleri Cad. No:19 Zincirlikuyu / İSTANBUL
Telefon: (212) 272 20 01
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.