Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Aklovir 200 Mg 100 Ml Süspansiyon

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Sistemik Antiviral İlaçlar » Virüslere Karşı Direkt Etkili İlaçlar » Nükleozidler ve Nükleotidler » Asiklovir

Formülü:

Her 5 ml'de ;
Asiklovir 200 mg

Koruyucu;metil paraben, propil paraben,

tatlandırıcı ve koku verici; sakkaroz, kiraz esansı

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

-Asiklovir genital herpeste dahil olmak üzere akut veya tekrarlayan deri ve mukoza membranlarının Herpes simpleks enfeksiyonlarında endikedir.

-Asiklovir bağışıklık sistemi normal hastalarda tekrarlayan Herpes simpleks enfeksiyonlarının tekrarının önlenmesinde endikedir.

-Asiklovir bağışıklığı yetersiz hastalarda Herpes simpleks enfeksiyonlarının profilaksisinde endikedir.

-Varicella (Su çiçeği): Bağışıklık sorunu olan ya da enfeksiyon ve komplikasyonları açısından risk altında bulunan kişilerin Varicella zoster enfeksiyonları tedavisi.

Kontrendikasyonları:

Asiklovire veya formüldeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Gebelerde ancak mutlak endikasyon varsa kullanılmalıdır. İlacı kullanan annelerin bebeklerini emzirmemeleri gerekir. Nörolojik hastalarda, ağır karaciğer ve böbrek hastalıklarında, ciddi elektrolit bozuklukları ve hipoksi durumlarında dikkatle kullanılmalıdır. Lezyon olan bölgeler mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutulmalıdır. Asiklovir kullanımı Herpesin başkalarına bulaşmasını önlemez. Çocuklarda kullanımı ile ilgili uyarılar yapılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Menstrual periodda değişiklikler, ciltte kızarıklık, özellikle uzun süreli tedavilerde diyare, baş dönmesi, baş ağrısı, eklem ağrısı, bulantı ve kusma, akne, uyku bozukluğu, halsizlik, ateş, lenfadenopati, kas krampları görülebilir. Kısa süreli tedavilerde nadiren iştah kaybı ortaya çıkabilir.

İlaç etkileşimleri:

Probenesid, asiklovirin renal tübüler sekresyonunu azaltabilir. Böbrek fizyolojisini etkileyen diğer ilaçların, asiklovirin farmakokinetiğini etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;

Yetişkinlerde Herpes simpleksin tedavisinde :

Günde 4 saat ara ile 5 defa 200 mg (l ölçek) alınmalıdır. Uygulama esnasında doz uyku saatleri dışında kalan süre içinde verilmelidir.

Tedaviye 5 gün devam edilmelidir. Şiddetli akut enfeksiyonda tedavi süresi 10 güne kadar uzatılabilir. Bağışıklık sistemi çok zayıf veya barsak absorbsiyonu azalmış olan hastalarda aynı süre içinde bir defada 400 mg (2 ölçek) verilebilir.

Bağışıklık sistemi normal hastalarda Herpes simpleks enfeksiyonlarının baskılanmasında 6 saatte bir 200 mg Aklovir (l ölçek) verilebilir.

Yetişkinlerde Herpes simpleks Enfeksiyonlarında Profilaktik Olarak Kullanımı:

Bağışıklık sistemi bozulmuş hastalarda günde 6 saatte bir 4 kez 200 mg (l ölçek) uygulanabilir.

Bağışıklık sistemi çok zayıf yada barsak absorpsiyonu çok azalmış olanlarda bir defada 400 mg (2 ölçek) 6 saat ara ile 4 defa alınmalıdır.

Profilaktik dönemin süresi riskli dönemin süresine göre belirlenir.

Su çiçeğinin (Varicella) tedavisi ; 40 kg üzeri çocuklar ve yetişkinlerde 800 mg yaklaşık 6 saatlik aralarla günde 4 kez verilmelidir.2 yaş üzeri çocuklarda günde 4 kez 20 mg/kg şeklinde uygulanır. Tedaviye 5 gün devam edilir.

Çocuklarda kullanımı:

Herpes simpleks enfeksiyonlarının tedavisi için ve bağışıklık sistemi normal olmayan, baskılanmış hastalarda Herpes simpleks enfeksiyonlarının profilaksisi için : 2 yaşın üzerindeki çocuklara erişkin dozu, 2 yaşın altındaki çocuklarda da erişkin dozunun yarısı verilmelidir.

Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda doktor tarafından başka bir doz önerilmemişse, 12 saat ara ile günde 2 defa 200 mg (1 ölçek) Aklovir alınabilir.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ:

Asiklovirin intratübüler sıvıdaki çözünürlüğünün artması (2.5mg/ml), böbrek tübüllerinde asiklovir'in çökmesine neden olabilir. Bu durumda peritoneal diyalize başvurulabilir. Ancak bu pek etkin bir yöntem değildir. Bunların yanısıra akut böbrek yetmezliği ve anüri oluşabilir. Tedavisi için böbrek fonksiyonları normale dönünceye kadar hasta hemodiyaliz ünitesine bağlanmalıdır. Ayrıca semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanabilir.

Üretici Firma:

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.
Telefon: (212) 279 89 00

Aklovir 200 Mg 100 Ml Süspansiyon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Aklovir 200 Mg 100 Ml Süspansiyon

İlaç Fotoğrafı: Aklovir 200 Mg 100 Ml Süspansiyon

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Asiklovir


Barkod Numarası: 8699516705626

İlaç Fiyatı: 15,37 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş. Logosu

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.

Büyükdere Cd.N:215 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 89 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.