Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Aklovir 200 Mg 25 Tablet

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Sistemik Antiviral İlaçlar » Virüslere Karşı Direkt Etkili İlaçlar » Nükleozidler ve Nükleotidler » Asiklovir

Formülü:

Her tablette;
Asiklovir 200,800 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

-Herpes Zoster (Zona):Varicella zoster virus'un neden olduğu enfeksiyonların tedavisi ve bağışıklık sorunu olanların profilaksisinde endikedir.

-Varicella (su çiçeği): Bağışıklık sorunu olan ya da enfeksiyon ve komplikasyonları açısından risk altında bulunan kişilerin Varicella zoster enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Asiklovir'e veya formüldeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Gebelerde ancak mutlak endikasyon varsa kullanılmalıdır. İlacı kullanan annelerin bebeklerini emzirmemeleri gerekir. Nörolojik hastalarda, ağır karaciğer ve böbrek hastalıklarında, ciddi elektrolit bozuklukları ve hipoksi durumlarında dikkatle kullanılmalıdır. Lezyon olan bölgeler mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutulmalıdır. Asiklovir kullanımı herpesin başkalarına bulaşmasını önlemez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Menstrual periyot da değişiklikler, ciltte kızarıklık, özellikle uzun süreli tedavilerde diyare, baş dönmesi, baş ağrısı, eklem ağrısı, bulantı ve kusma, akne, uyku bozukluğu, halsizlik, ateş, lenfadenopati, kas krampları görülebilir. Kısa süreli tedavilerde nadiren iştah kaybı ortaya çıkabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Probenesid asiklovirin renal tübüler sekresyonunu azaltabilir. Böbrek fizyolojisini etkileyen diğer ilaçların, asiklovirin farmakokinetiğini etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;

Herpes Zoster enfeksiyonlarının (zona) tedavisinde kullanımı:

Aklovir 800 mg tablet günde 5 defa yaklaşık 4 saat ara ile, gece dozu atlanarak, 1 tablet kullanılır. Tedaviye yedi gün süreyle devam edilmelidir. Bağışıklık sistemi ciddi şekilde baskılanmış olgularda (örneğin kemik iliği nakli sonrası) ya da barsaktan emilim bozukluğu olan hastalarda intravenöz uygulamaya geçilmesi düşünülmelidir. Zonada tedaviye enfeksiyon başladıktan sonra olabildiğince erken başlanmalıdır. Döküntü ortaya çıktıktan hemen sonra tedaviye başlandığı takdirde daha iyi sonuç alınacaktır.

Varicella enfeksiyonlarının (su çiçeğinin) tedavisinde kullanımı: 40 kg üzeri çocuklar ve yetişkinlerde 800 mg tablet yaklaşık 6 saatlik aralarla günde 4 kez verilmelidir. 2 yaş üzeri çocuklarda günde 4 kez 20 mg/kg şeklinde uygulanır. Tedaviye 5 gün devam edilir.

Böbrek Yetmezliği Olan Hastalarda Kullanımı:

Böbreklerdeki fonksiyon bozukluğunun derecesine göre doz ayarlanmalıdır.

Kreatinin klirensi 10 ml/dakikadan az olan Varicella zoster ve Herpes zoster enfeksiyonlarının tedavisinde 12 saat ara ile günde 2 defa Aklovir 800 mg tablet önerilir.

Kreatinin klirensi 10-25ml/dakika olan hastalara 6-8 ara ile günde 3 defa Aklovir 800 mg tablet verilebilir.AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ:

Asiklovirin intratubuler sıvıdaki çözünürlüğünün artması (2.5mg/ml), böbrek tubüllerinde asiklovirin çökmesine neden olabilir. Bu durumda peritoneal diyalize başvurulabilir. Ancak bu pek etkin bir yöntem değildir. Bunların yanısıra akut böbrek yetmezliği ve anüri oluşabilir. Tedavisi için böbrek fonksiyonları normale dönünceye kadar hasta hemodiyaliz ünitesine bağlanmalıdır. Ayrıca semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanabilir.

Üretici Firma:

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.
Telefon: (212) 279 89 00

Aklovir 200 Mg 25 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Aklovir 200 Mg 25 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Asiklovir


Barkod Numarası: 8699516015602

İlaç Fiyatı: 16,53 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş. Logosu

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.

Büyükdere Cd.N:215 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 89 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.