Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Salbutol 2 Mg 100 Tablet

Solunum Sistemi » Solunum Sisteminde Tıkanma - Astım İlaçları » Sistemik Adrenerjikler » Selektif Beta 2 Adrenoreseptör Agonistleri » Salbutamol

Formülü:

Her 5 ml'de (1 ölçek)

Salbutamol 2 mg

Alkol,Koruyucu;metil paraben, propil paraben,Antioksidan; sodyum metabisülfit,Tatlandırıcı ve koruyucu; sakkaroz, ökaliptus esansı, mandarin esansı

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

SALBUTOL şurup reversibl obstrüktif solunum yolu hastalığı (Bronşiyal astım, anfizem,astmatiform bronşit,kronik bronşit) bulunan 2 yaş ve üstündeki çocuklar ve yetişkinlerde bronkospazmın, giderilmesi için endikedir.Astımlı hastalarda yapılan araştırmalarda nefes darlığının giderilmesi ile birlikte pulmoner fonksiyonlarda düzelme olduğuda gösterilmiştir.

Kontrendikasyonları:

Salbutamol'e karşı aşırı duyarlılığının varlığı bilinen hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Her ne kadar tavsiye edilen dozlarda salbutamol kardiyovasküler sistemdeki beta 1 reseptörler üzerinde bir etki göstermemekte ise de diğer tüm sempatomimetik ilaçlarla da olduğu gibi bu ilaçla tedavi gören hastalarda kardiyovasküler ve santral sinir sistemleri stimülan etki ihtimali hatırda tutulmalıdır. Bu nedenle, salbutamol tedavisi sırasında koroner yetmezlik ve hipertansiyon gibi kardiyovasküler şikayeti bulunan hipertiroidili hastalar,diabetlilerde ve sempatomimetik ilaçlara tahammülsüzlük gösterenlerde dikkatle kullanılmalıdır.

Gebelikte kullanılması : Gebelik sırasında kullanılmasının emniyetliliğini gösteren bir bulgu yoktur. Ancak doğumu geciktirdiğine ilişkin bazı yayınlar mevcuttur. Bu tip hastalarda ağır bronkospazmları gidermek amacı ile kullanma zorunluluğu olması halinde elde edilecek yararlılığın varolan riskden çok fazla olması gerekir. Süt verme döneminde kullanım : SALBUTOL etken maddesi salbutamol'ün insan sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle ya süt verilmesi ya da ilacın alınması kesilmelidir.

Pediyatrik kullanım : 2 yaşın altındaki çocuklarda ilacın emniyetliliği kesin olarak gösterilememiştir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Her ne kadar çok nadir hafif ve geçici yan etkiler ortaya çıkabiliyorsa da salbutamol ile de diğer sempatomimetik ilaçlarla aynı tabiatta yan etkiler görülebilir. Bunlar içinde tremor, sinirlilik, baş ağrısı, taşikardi epigastrik ağrı gibi genellikle geçici ve tedavinin kesilmesine neden olmayan yan etkiler bulunmaktadır.

İlaç etkileşimleri:

SALBUTOL Şurupla eş zamanlı olarak diğer oral sempatomimetik ilaçların verilmesi tavsiye edilmez. Aynı şekilde Salbutol ile tedavi sırasında inhalasyon yolu ile başka bir bronkodilatör de (adrenerjik stimülan tip) uygulanmamalıdır. Böyle bir uygulama zorunlu ise alternatif tedaviye geçilmelidir.Salbutamol monoamin oksidaz inhibitörleri veya trisiklik antidepresan tedavisi gören hastalarda dikkatle verilmelidir.Aynı şekilde beta bloker ilaçlarla birbirlerinin etkilerini bloke etmektedirler.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;

Tavsiye edilen mutad dozaj;

Yetişkin ve 12 yaşın üstünde : Günde 3veya 4 kez 2 mg veya 4 mg (5 veya 10 ml)

6-12 yaş arası : Başlangıç dozu günde 3 veya 4 defa 2 mg (5 ml)

2 ila 6 yaş arası : 0.1 mg/kg hesabı ile 2 mg'ı geçmeyecek şekilde başlangıç dozu verilir ve bu doz günde 3 veya 4 defa uygulanarak tedaviye devam edilir.Doz ayarlaması; Yetişkin ve 12 yaşın üstündeki çocuklarda günde 4 defa 4 mg'ın üstünde dozaj uygulaması ancak tedaviye cevap alınmaması halinde düşünülmelidir ve maksimum dozaj günde 4 defa 8 mg'ı geçmemelidir. 6 ila 12 yaş arasındaki başlangıç dozu günde 4 defa 2 mg uygulandığı halde cevap alınmamış vakalarda total günlük doz 24 mg'ı geçmeyecek ve eşit dozlarda bölünmüş olarak verilecek şekilde kademeli olarak artırılabilir. 2 ila 6 yaş arasında, başlangıç dozuna cevap alınmadığı hallerde maksimum günlük doz günde 3 defa 4 mg'ı geçmeyecek şekilde kademeli olarak 0.2 mg/kg'a kadar çıkarılabilir. Yaşlı hastalarda ve beta adrenerjik stimülatörlere duyarlı kişilerde başlangıç dozu günde 3 ila 4 defa 2 mg'ı geçmemelidir.

Takiben her hastaya uygun doz ayarlaması yapılmalıdır.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ :

Herhangi bir nedenle ilacın aşırı miktarda alınmış olması halinde dializden ziyade kardiyoselektif beta bloker uygulanmalıdır.

Üretici Firma:

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.
Telefon: (212) 279 89 00

Salbutol 2 Mg 100 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Salbutol 2 Mg 100 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Salbutol 2 Mg 100 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Salbutamol


Barkod Numarası: 8699516017040

İlaç Fiyatı: 2,6 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş. Logosu

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.

Büyükdere Cd.N:215 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 89 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.