Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Domivisc 12,8 Mg 1 Hazır Şırınga

Kas İskelet Sistemi » Diğer Kas İskelet Sistemi İlaçları » Kas İskelet İlaçları » Diğer Kas İskelet Sistemi Hastalıkları İlaçları » Hyaluronat (Hiyalüronat)

Formülü:

Solüsyonun her mililitresinde; etken madde olarak 12 mg Sodyum hyaluronat bulunur. 9 mg sodyum klorid ve yeterli miktarda enjeksiyonluk su.

Farmakolojik özellikleri:

Domivisc, yüksek moleküler ağırlıklı sodyum hyaluronatın yüksek derecede arıtılmış steril, non-pirojenik bir solüsyonudur. Domivisc, fizyolojik içinde çözülmüş yaklaşık 40.000 Centistoke verim ve yaklaşık 320 miliozmoz'lük ozmolalite gösteren sodyum hyaluronat içerir.

Sodyum Hyaluronat, N-asetilglukoz amin ve sodyum glukuronate'ten oluşan, yüksek moleküler ağırlıklı bir polisakkarittir. Sodyum hyaluronat, vücut dokuları içinde dağıtılmıştır ve horoz ibiğinin dermisi, umblikal kord, sinovyal sıvı, vitröz humor gibi dokularda yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Sodyum hyaluronat, bir doku lubrikantı olarak fonksiyon görür ve birleştirici dokular arasındaki etkileşimlerin modülasyonunda önemli rol oynar. Aynı zamanda dokular arasındaki ayrılmanın sürdürülmesi desteklemede önemli rol oynar. Farklı materyallerden hazırlanan sodyum hyaluranat, farklı molekül ağırlığına sahip olabilir ama aynı kimyasal yapıya sahiptir. Sodyum hyaluranat aynı zamanda bazı bakteriler tarafından koruyucu madde olarak üretilir. Bu bakteriler, sodyum hyaluranat hasılatı için fermantasyon işlemleriyle kültüre edilebilir. Domivisc içindeki sodyum hyaluranat bakteriyel fermantasyon işleminden hazırlanır. 1.000.000dan daha fazla bir moleküler ağırlığı olup, non-antijeniktir. Yabancı vücut reaksiyonlarına neden olmaz, non-pirojeniktir ve göz içinde iyi tolere edilir.

Endikasyonları:

Domivisc, şu oftalmik anterior ve posterior segment işlemlerinde cerrahi amaçlı kullanım için endikedir:
Kataraktın çıkarılması,
İntraoküler Lens implantasyonu,
Korneal Transplantasyon cerrahisi,
Glokom süzme cerrahisi,
Retinaya ilişik cerrahi işlemler,
Lu brike edici ve viskoelastik özellikleri, saydamlık,korneal endotel hücreleri koruyabilme yeteneği nedeniyle, Domivisc, ön kamara derinliği ve görmenin sürdürülmesine, dokular arasındaki etkileşimi minimize edebilme, tampon olarak etki gösterme ve retinaya ilişik cerrahiler sırasında vitröz yer değiştirmeye yardımcı olur. Domivisc, açık göz işlemlerini takiben gözün anterior ve posterior segmentlerin doldurulması için kullanıldığında, doku bütünlüğü ve iyi görebilmeyi de korur.

Kontrendikasyonları:

Günümüzde, oftalmik cerrahi işlemlerde, cerrahi amaçlı olarak kullanıldığında Domivisc kullanımı için bir kontraendikasyon bulunmamaktadır.

Uyarılar/Önlemler:

Dikkat edilecek hususların ön segment ve retinaya ilişkin işlemler sırasında normal olduğu düşünülebilir.

Ameliyatın kendisiyle ya da önceden ortaya çıkan glokomun neden olduğu cerrahiyi takiben, intraoküler basıncı artırabilirler. Bu nedenle, aşağıdaki önlemler göz önünde tutulmalıdır.
* Domivischin aşırı miktarı kullanılmamalıdır.
* Domivisc cerrahi operasyon sonunda ön kamaradan çıkartılmalıdır.
* Eğer, postoperatif intraoküler basınç yukarıda belirtilen değerleri aşarsa, düzeltici tedavi uygulanmalıdır.
* Domivisc biyolojik kaynaktan hazırlanmıştır ve doktor herhangi bir biyolojik materyalin kullanımına ilişkin mümkün etkilerden kaçınmalıdır.
* Kanülün tekrar kullanımından sakınılmalıdır. Kanül temizlenip, yıkanıp, tekrar sterilize edilse dahi, Domivisc enjekte edilirken partiküllerinde enjeksiyonu olabileceğinden, Domivisc uygulamalarında tek kullanımlık kanül tercih edilmelidir.
* Göz içinde, Domivisc enjeksiyonu sonrası ortaya çıkan partiküllerin difüzyonuna ilişkin veya bulanıklıkla ilgili çok az sayıda rapor vardır ve bu partiküllerin oküler dokular üzerinde herhangi bir etkisi nadirdir. Yine de bu oluşumlar doktor tarafından gözlenirse irigasyon ve/veya aspirasyon ile temizlenmelidir.

Araç ve Makina Kullanımına Etkisi
Domivisc göz cerrahisinde uygulama gerektirdiğinden işlem süresince araç ve makina kullanımından sakınılmalıdır.

Hamilelik ve Laktasyonda Kullanımı
Anne sütüne geçip geçmediğine yönelik veriler bulunmamakla birlikte, hamile ve emziren bayanlarda kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Sodyum Hyaluronat, vücut dokularının doğal bir komponentidir ve insan gözünde iyi tolere edilir. Klinik çalışmalarda post-operatif infiamatuvar reaksiyonlar bildirilmiştir ve oral ya da topikal steroid preparatları verilebilir. Domivisc, her bir serinin tam olarak non-imflamatuvar olduğunu tayin etmek için hayvanlarda test edilir. Sodyum Hyaluronat molekülleri noninflamatuvar olduğundan herhangi bir fiojistik oluşumun cerrahi işlemlerden dolayı oluşabileceği düşünülmelidir. Filojistik yanıtın index derecesi viskoz kavitenin post-operatif berraklığıdır. Yukarıda altı çizildiği gibi, intraoküler basınçta geçici post-operatif artışlar ön kamara cerrahisinde sodyum hyalu ronat kullanımını takiben görülebilir. Korneal Dekompansasyon, korneal ödem ve inflamasyon dahil nadir post-operatif reaksiyonlar da bildirilmiştir, ancak bunların Domivisc kullanımıyla ilişkisi değerlendirilmemiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Domivisc ile ilgili bir ilaç etkileşimi bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

1. Katarakt cerrahisi ve intraoküler lens implantasyonu
Domivisc gereken miktarı ön kamara içine iğne ya da kanülle yavaşça infüze edilir. Enjeksiyon, katarakt çıkartılması ve intraoküler lens implantasyonunun gerçekleştirilmesi öncesi uygulandığında Domivisc'in koruyucu etkisi optimize edilebilir ve hem intra ve hem de ekstra-kapsüler katarakt işlemlerinde etkilidir. Domivisc, yerleştirme öncesi intraoküler lens implantasyonunda uygulanabilir.
Domivisc, cerrahi işlemleri sürdürebilmek için gerektiği kadar enjekte edilebilir.

2. Korneal Transplant Cerrahisi
Kornea altı ayrılır ve ön kamara, kornea yüzeyine kadar Domivisc ile doldurulur. Sonra donör graft Domivisc üzerine yerleştirilir.
Cerrahi işlemlerin sürdürülebilmesi için gerektiği kadar enjekte edilebilir.

3. Giokom Fiitrasyon Cerrahisi
Domivisc, trabekülektominin uygulanması sırasında ön kamara hacminin restore edilmesi ve sürdürülmesi için korneal parasentesis içine enjekte edilir. Domivisc cerrahi işlemlerin sürdürülebilmesi için gerektiği kadar enjekte edilebilir.

4. Retinaya ilişkin, skleral işlemlerle, birleşim yerlerine intraoküler enjeksiyon
Subretinal sıvının salınması sonrası ve yapılanmanın gelişmesi sonrası, hava vitröz kaviteye enjekte edilir ve sonra, parsplana epitelyuma geçirilen bir iğneyle (22-30 gauge) Domivisc enjekte edilerek, hava ile yer değiştirilir. Enjekte edilen Domivisc, hacmi (2-4 mI), yapılanma boşluğu ve salınan subretinal sıvı hacmiyle değişiklik gösterebilir.

Çocukların Erişemeyeceği Yerlerde ve Ambalajında Saklayınız.
Beklenmeyen Bir Etki Görüldüğünde Doktorunuza Başvurunuz.
Sadece Ameliyat Esnasında ve Cerrah Tarafından Kullanılmalıdır.

Üretici Firma:

Optik Medikal Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (0212) 225 90 50
Email: ia@optikmedikal.com

Domivisc 12,8 Mg 1 Hazır Şırınga Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:20.1.2012)

Domivisc 12,8 Mg 1 Hazır Şırınga

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Sodyum Hiyaluronat


Barkod Numarası: 8699813950026

İlaç Fiyatı: 38,58 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Optik Medikal Tic. Ltd. Şti. Logosu

Optik Medikal Tic. Ltd. Şti.

Valikonağı Cad. Valikonağı Plaza No:173 B Blok No:5 Nişantaşı - İSTANBUL
Telefon: (0212) 225 90 50
Email: ia@optikmedikal.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.