Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Sinoretik Fort 28 Tablet

Kalp Damar Sistemi » Renin - Anjiyotensin Sistemi » ACE İnhibitörleri Kombinasyonları » ACE İnhibitörleri ve Diüretik » Lisinopril Dihidrat ve Hidroklorototiazid

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Kombine tedavinin endike olduğu hipertansiyon hastalarında kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Sinoretik'İn bileşiminde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlığı olanlarda ve ACE inhibitörleriyle tedavi sırasında anjiyoödem görülenlerde kullanılmamalıdır. Bileşiminde bir diüretik olan hidroklorotiyazid bulunduğundan anürisi olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Anjiyoödem görülen hastalarda lisinopril + hidroklorotiyazid tedavisi derhal kesilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.
Diyaliz hastalarında hipertansiyona neden olabilir. Ağır böbrek yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Diüretiklerde dikkatli kullanılmalıdır.
Tedavi öncesinde böbrek yetmezliği olanlarda, lisinopril tedavisi sırasında kan, üre ve serum kreatinin düzeylerinde yükselme görülebilir. Genel kural olarak tiyazid türevi bileşikler, ağır böbrek yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Bu grup hastalarda tiyazidler, azotemiyi şiddetlendirebilir, ayrıca ilaç birikimi görülebilir.
Tiyazid türevleri MG atılımını arttıdığı için hipomagnezemiye neden olabilir. Tiyazidler ayrıca idrarla kalsiyum atılımını azaltır ve hiperkalsemi gelişebilir.
Emziren kadınlar ve hamilelerde kesin gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Göz kararması, başağrısı, öksürük, halsizlik, ortostatik reaksiyonlar en sık görülen yan etkilerdir. Tedavi sırasında serum transaminazlarında ve bilirubin düzeylerinde seyrek olarak yükselme görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Diüretik tedavisi görenlere, ek olarak tisinopril verildiğinde hipotansiyon görülebilir. Lisinopril indometasinle birlikte verildiğinde indometasinin etkinliği azalabilir. ACE inhibitörleri lityum tuzlarıyla birlikte kullanıldığında lityum entoksikasyonu görülebilir. İlaç barbürat, alkol ya da narkotiklerle birlikte kullanıldığında, ortostatik hipertansiyon görülebilir. Hidroklorotiyazid, diğer antihipertansif ilaçlarla aditif etki gösterir. Hidroklorotiyazid en az 2 saat önce verilmelidir. NSAID kullananlara sinerotik verirken yeterli antihipertansif etki elde edilip edilmediği dikkatle izlenmelidir.

Kullanım şekli ve dozu:

İlaç başlangıç tedavisinde kullanılmaz. Doz her hastada alınan yanıta göre ayarlanmalıdır. Genellikle 20 mg lisinopril + 12.5 mg hidroklorotiyazid yeterli kontrolü sağlar. Bu dozun yeterli olmadığı hastalarda hidroklorotiyazidin dozu yükseltilmek istendiğinde Sinoretik fort kullanılmamalıdır. Normal koşullarda Sinoretik 1 ya da 2 tablettir.

Atc Kodu:

C09BA03

Üretici Firma:

Eczacıbaşı İlaç Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 350 80 00
Email: [email protected]

Sinoretik Fort 28 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Sinoretik Fort 28 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Sinoretik Fort 28 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Lisinopril Dihidrat + Hidroklorototiazid


Barkod Numarası: 8699502013179

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

İlaç Fiyatı: 11239,45 TL

Bu ilacın fiyatı güncel değildir. Ancak en son fiyat güncelleme tarihinden sonra yaşanan enflasyon, döviz kuru ve KDV farkı otomatik olarak hesaplandığında bu ilacın tahmini güncel fiyatı: 28686,98 TL olabilir.

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Eczacıbaşı İlaç Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Logosu

Eczacıbaşı İlaç Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

Büyükdere Cad. Ali Kaya Sok. No:7 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 350 80 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.