Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Gripin Bebe 5 Ml 120 Mg 150 Ml Şurup

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

5ml'lik ölçekte.
Aktif madde : 120 mg parasetamol.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak. Baş,diş,adale ve mafsal ağrıları gibi çeşitli somatik ağrılarda, grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrılarda endikedir.

Kontrendikasyonları:

Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluklarında kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Karaciğer ve böbrek yetersizliği olan vakalarda dikkatli ve kısa süreli verilmelidir. 3 aylıktan küçük bebeklere önerilmez. Belirtilen doz aşılmamalıdır. Kalp/akciğer hastalarıyla, anemisi olanlara dikkatle verilmelidir. 5 günden uzun süren ağrılarda, ateşi 39.5 C den fazla olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte ve tekrarlayan ateş vakalarında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Parasetamolun terapotik dozlarında sonra nefrotoksisite çok nadirdir. Ancak uzun süreli kullanımdan sonra papiler nekroz bildirilmiştir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hassas kişilerde nadir olarak cilt kızarıklığı, deri döküntüsü yapabilir. Hassas kimselerde ve çok miktarda ilaç alındığı vakit seyrek de olsa gastrointestinal bozukluklar, anemi, methemoglobinuri, hepatik nekroz (Parasetamolun aşırı dozunda doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g'ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir.) merkezi sinir sistemi stimülasyonu, kalp aritmileri, ensefalopati gibi yan tesirler meydana getirebilir.

İlaç etkileşimleri:

Barbituratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol olan hastalarda yüksek dozlardaki Parasetamolu metabolize etme yeteneğinin azaldığı görülebilir ve plazma yarı ömrü uzayabilir. Parasetamol yüksek dozlarda kullanıldığında kumarin ve benzeri oral antikoaguların etkilerini güçlendirdiği bildirilmektedir. Antikonvulsanlar karaciğer enzimlerini endükleyebilir ve Parasetamolun ilk geçiş metabolizmasını veya klirensini artırarak terapotik düzeylere ulaşmasını önleyebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

3 ay-1 yaş arası bebeklerde; Günde 3-4 defa ½ ölçek (60 mg) (günlük maksimal doz 240 mg.)
1-4 yaş arası çocuklarda; Günde 3-4 defa 1 ölçek (120 mg) (günlük maksimal doz 480 mg)
4-6 yaş arası çocuklarda; Günde 3-4 defa 1.5-2 ölçek (180-240 mg) (günlük maksimal doz 960 mg)

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde bu dozlar 4 saat ara ile tekrarlanabilir. 24 saatte maksimum 4 dozdan fazla verilmemelidir.

Doz aşımı : Kronik olarak yüksek dozlarda veya bir defada yüksek dozların alınması ciddi toksisiteye yol açabilir. Kronik toksisite anemi, böbrek hasarı ve gastrik ülser gibi gastrointestinal belirtilerle ortaya çıkar. Akut zehirlenme ise siyanoz, anemi, pansitopeni, nötropeni, lökopeni, sarılık, deridöküntüleri, ateş, kusma, santral eksistasyon ile başlar ve depresyon, koma, vasküler kollaps, konvülziyonlar ve ölümle sonuçlanabilir. Özel erken dönem belirtileri yoktur. Hepatotoksisite oluşabilir. Minimal tosik doz 10g (140 mg/kg olarak bildirilmiştir. Minimal letal doz ise 15g (200mg/kg) dır. Hepatotoksisitenin ön planda olduğu durumlarda, bulantı, kusma, kırıklık hali, diaforez, karın ağrısı ve diyare görülebilir.

Özel antidotu : Oral yoldan verilecek N-asetilsistein Parasetamol toksisitesine özel antidottur. Tedaviye Parasetamol alınmasından sonra ilk 24 saat içinde başlanmalıdır. Başlangıçta 140 mg/kg lık asetilsistein yükleme dozu ile başlanmalıdır. Yükleme dozundan 4 saat sonra 70 mg/kg dozunda idame dozu verilir ve idame dozları Parasetamol serum seviyeleri normale dönünceye dek 4 saat aralarla tekrarlanır. (en çok 17 idame dozu) Eğer hasta N-asetilsistein dozlarından birini aldıktan sonra 1 saat içinde kusmuşsa bu doz tekrarlanmalıdır.

Üretici Firma:

Gripin İlaç A.Ş.
Telefon: (212) 356 19 99
Email: [email protected]

Gripin Bebe 5 Ml 120 Mg 150 Ml Şurup Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:1.6.2018)

Gripin Bebe 5 Ml 120 Mg 150 Ml Şurup

İlaç Fotoğrafı: Gripin Bebe 5 Ml 120 Mg 150 Ml Şurup

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699612570036

İlaç Fiyatı: 4,88 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Gripin İlaç A.Ş. Logosu

Gripin İlaç A.Ş.

Büyükdere Cd. No: 122 Özsezen İş Mrk. C Blok K:10 Esentepe, Şişli - İSTANBUL
Telefon: (212) 356 19 99
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.