Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Napren-s 275 Mg 20 Tablet

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Propiyonik asit türevleri » Naproksen

Formülü:

Naproksen sodyum her tablette; 275 mg
her fort tablette 550 mg

Boyar Madde:Titanyum dioksit, İndigo karmin, Kinolin sarısı.

Bir tablet yaklaşık 25 mg sodyum iyonu içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Nörolojide: Migren profilaksisi ve akut migren krizi tedavisi, nevralji, siyataljide analjezik olarak,

Romatizmal Hastalıklarda: Romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit, psöriyatik artritte antienflamatuar ve analjezik olarak,

İskelet-Kas Sistemi Hastalıklarında: Eklem dışı romatizmalardan bursit, tendinit, tendosinovit, siyatik ve fibromiyozitte analjezik olarak ,

Cerrahi ve Travmatolojide: Burkulma ve gerilmede, post-operatif analjezik olarak,

Enfeksiyon Hastalıklarında: Spesifik tedaviye ek olarak antipiretik, analjezik amaçla,

Jinekolojide: Dismenorede analjezik olarak,

Ayrıca: Bazı ağrılar (diş çekimi, ağız içi ameliyatları), akut gut, migren ve kulak, burun, boğaz ağrılarında analjezik olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları:

-Napren-S, Naproksen Sodyuma aşırı duyarlı olanlarda,

-Diğer non-steroid antienflamatuar ilaçlara karşı allerjisi olanlarda (çapraz allerji olasılığı nedeniyle),

-Mide duodenum ülseri olanlarda ,

-İleri derecede hepatosellüler harabiyeti olan ve böbrek yetmezliği görülen hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Naproksen içeren preparatlarla birlikte aynı zamanda kullanılmamalıdır.

Aktif peptik ülseri bulunan hastalara verilmemelidir. Gastrointestinal hastalık anamnezi bulunan hastalara yakın takip altında verilmelidir. İleri yaştaki hastalarda ihtiyatla kullanılarak elde edilen bulgulara göre doz azaltılabilir. Yaşlılarda yüksek doz uygulandığında, serbest naproksen iyonunun plazma konsantrasyonu (total plazma konsantrasyonu sabit kalmasına rağmen) iki katına çıkabilir. Yine yaşlı hastalarda böbrek eliminasyonu azaldığından doz azaltılmalıdır.

Kalp fonksiyon bozukluğu, kalp yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve sodyum kısıtlamasının söz konusu olduğu hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır. (Bir tablet yaklaşık 25 mg=1mEq sodyum içerir.)Gebelikte Kullanımı:

-Muhtemel bir teratojen riskini tamamen ortadan kaldırmak için, gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.

-Hamileliğin son üç ayında doğumu geciktirebilir ve fetüs kardiyovasküler sistemini etkileyebileceği için kullanılmamalıdır.Emziren Annelerde Kullanımı:

Naproksen sodyum, plazma konsantrasyonunun %1'i oranında anne sütüne geçer. Prostaglandin sentezini inhibe eden ilaçların yeni doğanda istenmeyen etkileri nedeniyle, emziren annelerde kullanılmamalıdır.Çocuklarda Kullanımı:

16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Ancak sadece juvenil artritte 5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda, 12 saat ara ile kullanılabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Daha sık olarak bulantı ve kusma, konstipasyon, mide yanması, karın ağrısı şeklinde gastrointestinal yan etkiler görülebilir. Daha seyrek ve hafif olmakla beraber hafif periferal ödem, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir. Çok daha seyrek olarak, % 1'den daha düşük insidansta alopesi, hematüri, gastrointestinal kanama veya perforasyon, granülositopeni, trombositopeni, aplastik anemi, alerjik deri reaksiyonları, uyku hali, vertigo, işitme bozukluğu görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Napren-S, oral antikoagülanlar ve heparinle alındığında bu ilaçların antikoagülan etkisini arttıracağından birlikte alınması tavsiye edilmemektedir.

Hidantoin, sülfonamid veya sülfonilüreler gibi yüksek oranda proteinlere bağlanan ilaçları alan kişilerde, Napren-S bu ilaçların proteinlere bağlanmasını azaltarak etkilerini artırabilir. Böyle durumlarda gerekirse yeniden doz ayarlaması yapılmalıdır.

Napren-S, metotreksat'la verildiğinde metotreksatın tübüler sekresyonu azalacağından metotreksatın hematolojik toksisitesi artar.

Napren-S, diüretiklerin ve beta blokerlerin antihipertansif etkisini azaltabilir; lityumla alındığında renal lityum klerensini inhibe ederek, plazma lityum konsantrasyonunu arttırabilir.

Napren-S tedavisine, sürrenal fonksiyon testlerinden 48 saat önce geçici olarak ara verilmelidir. İdrardaki 17-ketosteroid ve 5-hipoksi indolasetik asit (5-HIAA), test sonuçlarını etkileyebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Hafif ve orta derecede ağrı, primer dismenore, akut tendinit ve bursit tedavisinde; başlangıç dozu olarak 2 adet 275 mg'dır. Bu dozu takiben her 6-8 saatte bir 275 mg'lık tablet şeklindedir.Günlük toplam doz 1375 mg'ı geçmemelidir.Romatoid artrit, osteoartrit ve ankilozan spondilitte, başlangıç dozu 2 tane 275 mg'lık tablet veya bir adet sabah, 2 adet akşam 275 mg'lık tablet şeklindedir.Uzun süreli tedavide bu doz klinik yanıta göre azaltılıp, artırılabilir; günlük dozda 1100 mg'ın üzerine çıkılmamalıdır. Artritte semptomatik iyileşme genelde iki hafta içinde başlar.İki hafta içinde iyileşme görülmediği takdirde, tedaviye iki hafta daha devam edilmelidir.

Akut gut tedavisinde tavsiye edilen başlangıç dozu 3 adet 275 mg'lık tablet, bunu takiben atak geçinceye kadar her 8 saatte bir 275 mg'lık tablet şeklindedir.AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ :

Belirgin bir doz aşımında baş dönmesi, hazımsızlık, mide yanması, bulantı ve kusma görülür.Doz aşımı halinde semptomatik ve destekleyici tedavi yapılmalıdır.Naproksen yüksek ölçüde proteine bağlandığından hemodiyalizle vücuttan uzaklaştırılamaz.

Üretici Firma:

İlsan-İltaş İlaç ve Hammaddeleri San. A.Ş.
Telefon: (262) 751 31 01
Email: [email protected]

Napren-s 275 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:Belirtilmemiş.)

Napren-s 275 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Naproksen Sodyum


Barkod Numarası: 8699516091149

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

İlsan-İltaş İlaç ve Hammaddeleri San. A.Ş.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı 9. Cadde,No:1 Gebze-KOCAELİ
Telefon: (262) 751 31 01
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.