Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Monolong 40 Mg 30 Sr Kapsül

Kalp Damar Sistemi » Kalp İlaçları » Kalp Hastalığında Kullanılan Vazodilatörler » Organik Nitratlar » İsosorbit Mononitrat

Formülü:

Her uzun etkili kapsül; Aktif madde olarak 40 mg Isosorbid-5-mononitrat ayrıca boyar madde olarak Opak purple, Titanyum dioksit, Brilliant blue ve Eritrosin içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Koroner arter hastalığına bağlı angina pectoris tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Nitratlara veya nitritlere karşı hipersensitivitesi veya idiyosenkrazisi olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Akut miyokard infarktını takip eden ilk günlerde bu ilacın sağlayacağı yararlar belirlenmemiştir. Erken infarkta organik nitratlar kullanıldığı takdirde, hipotansiyonun potansiyel zararlı etkileri nedeniyle hemodinamik takip ve sık sık klinik değerlendirme yapılmalıdır.

Nitrat tedavisi, hipertrofik kardiyomiyopatiye bağlı anjini ağırlaştırabilir.

Kalsiyum kanal blokerleri ve organik nitratlar birlikte kullanıldığı takdirde, belirgin septomatik ortostatik hipotansiyon ortaya çıktığı bildirilmiştir. Her iki kategorideki maddelerde doz ayarlaması yapılması gerekir.

Klinik deneylerde organik nitratların vasküler antianginal etkilerine tolerans oluştuğu gösterilmiştir. Bu ilaca karşı tolerans ve diğer nitratlara ve nitritlere çapraz tolerans meydana gelebilir.

Isosorbid-5-mononitrat tedavisi sırasında meydana gelebilecek olan baş ağrısı genellikle standart usullerle veya dozu azaltma suretiyle geriletilebilir. Tedavinin birinci veya ikinci haftasından sonra ortadan kaybolma eğilimindedir.

Anjinli hastaları ilgilendiren bir klinik deneyde; nitrat kesildikten kısa süre sonra atakların daha kolaylıkla provoke edilebildiğine ve hemodinamik etkilerin ortadan kaybolduğuna dair raporlar bulunmaktadır. Dolayısıyla, tedaviyi aniden kesmek yerine, ilacın kademeli olarak kesilmesinde yarar vardır.

Tedavi, normal aktiviteden daha fazlasına izin vermekle birlikte, hastaların anjin ataklarından kurtulmayı bütün kısıtlamaları kaldırma işareti olarak anlamamaları gerekir.

Gebelikte Kullanımı:

Gebe kadınlarda uygun ve iyi kontrollü araştırma yapılmamıştır. Gebelik sırasında organik nitratlar sadece anneye sağlayacağı fayda, fetusu maruz bırakacağı riskten daha fazla olduğu takdirde kullanılmalıdır.

Emzirme Döneminde Kullanım:

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak, birçok ilaç anne sütüne geçtiği için bu ilaç, emziren kadınlara dikkatle uygulanmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Ciltte vazodilatasyon ve kızarma meydana gelebilir. Baş ağrısı yaygın yan etkidir ve ilk tedavi döneminde ciddi ve ısrarlı olabilir. Geçici baş dönmesi, palpitasyon, vertigo ve halsizlik şikayetleri ile postural hipotansiyona bağlı diğer serebral iskemi belirtileri görülebilir.

Bazı bireylerde, olağan terapötik dozlarda dahi nitratların hipotansif etkisine karşı belirgin bir sensitivite gelişebilir ve ağır reaksiyonlar (bulantı, kusma, halsizlik, huzursuzluk, palor, terleme ve kolaps) meydana gelebilir.

Nitrat nedenli hipotansiyona paradoksik bradikardi ve angina pectoris artışı eşlik edebilir. Bazen ilaca bağlı kızartı ve/veya eksfolyatif dermatit meydana gelebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Organik Nitratlar/Alkol: Alkol, nitratların hipotansif etkisine olan belirgin hassasiyeti artırabilir.

Organik Nitratlar/Kalsiyum Kanal Blokerleri: Bunların aynı anda kullanılması, belirgin bir semptomatik ortostatik hipotansiyon meydana getirebilir. Her iki maddede doz ayarlaması yapılması gerekebilir.

Diagnostik Enterferans : Nitratlar Zlatkis-Zak reaksiyonuna müdahale ederek, serum kolestrolünün düştüğüne dair yanlış rapor hazırlanmasına neden olabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Bir kapsül (40mg)/gün.

Ağır vakalarda doz, 2 kapsül (80mg)/gün düzeyine çıkarılabilir.

İlaç çiğnenmemeli, bir bardak su ile yutulmalıdır.

DOZAŞIMI VE TEDAVİSİ:

İlacın hangi dozunun aşırı doz semptomları ile ilişkili olduğu veya ilacın hangi dozunun hayatı tehdit edici olduğu bilinmemektedir. Bu husustaki belirtiler ve semptomlar aşağıda belirtilmiştir:

Kan basıncında ani düşüş, sürekli ve kuvvetli baş ağrısı, vertigo, palpitasyon, görsel bozukluk, deride kızarıklık ve terleme (daha sonra kuru ve siyonize), bulantı ve kusma (muhtemelen kolik veya kanlı ishal ile birlikte), senkop (özellikle dik pozisyonda), siyanoz ve anoksi ile birlikte methemoglobinemi, inisyel hiperpne, dispne ve yavaş solunum, nabız düşmesi ( dikrotik ve aralıklı), kalp bloku, konfizyona bağlı serebral semptomlarla birlikte intrakraniyal basınç artışı ve orta düzeyde ateş.

Organik nitratların klasik dozlarında klinik açıdan önemli methemoglobinemi meydana gelmesi çok nadirdir. Ancak, methemoglobin oluşumuna zemin hazırlayan, hemoglobinin genetik anomalilerinde, organik nitratların klasik dozları dahi zararlı methemoglobin konsantrasyonları oluşturabilir.

Ağır hipotansif hadiseleri geri döndürmede etkisiz olmaları nedeniyle, epinefrin ve ilişkili bileşikler aşırı nitrat dozlarının tedavisinde kontrendikedir.

Aşırı doza karşı müdahalede bulunmak için derhal gastrik lavaj yapılmalıdır. Hastayı şok pozisyonunda ve ılık tutmalıdır. Ekstremitelerin pasif hareketi venöz geri dönüşe yardımcı olabilir. Methemoglobinemi mevcut ise, intravenöz olarak 1-2mg/kg metilen mavisi (%1'lik çözeltisi) uygulanmalıdır.

Atc Kodu:

C01DA14

İthalatçı Firma:

Ali Raif İlaç San. A.Ş. ARİS
Telefon: (212) 549 25 42
Email: [email protected]

Monolong 40 Mg 30 Sr Kapsül Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Monolong 40 Mg 30 Sr Kapsül

İlaç Fotoğrafı: Monolong 40 Mg 30 Sr Kapsül

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Izosorbid Mononitrat


Barkod Numarası: 8699543170022

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 2,68 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 70,47 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Ali Raif İlaç San. A.Ş.  ARİS Logosu

Ali Raif İlaç San. A.Ş. ARİS

İkitelli Organize Sanayi Sitesi,Haseyad II.Kısım N:228 İkitelli - İSTANBUL
Telefon: (212) 549 25 42
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.