Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Monodur 60 Mg 30 Tablet

Kalp Damar Sistemi » Kalp İlaçları » Kalp Hastalığında Kullanılan Vazodilatörler » Organik Nitratlar » İsosorbit Mononitrat

Formülü:

Her bölünebilir tablette,
İsosorbid-5-mononitrat 60 mg
Boyar maddeler: Titanyum dioksit, sarı demir oksit bulunur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Monodur, angina pectorisin profilaktik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Monodur, isosorbid-5-mononitrat ve içindeki diğer bileşiklere karşı aşırı duyarlılığı olanlar ile şok hipotansiyon konstrüktif kardiyomiyopati ve perikarditte kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Ağır serebral arteriyosklerozu ve hipotansiyonu olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
Düşük dolum basıncı ile birlikte akut miyokart enfarktüsünde, hipertrofik kardiyomiyopatide, cor pulmonale ve diğer nedenlere bağlı hipoksemi durumlarında (ör.ağır anemi), hipovalemi ya da başka nedene bağlı hipotansiyonda (sistolik kan basıncı (90 mmHg), ilacın risk/yarar özellikleri göz önüne alınarak çok dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımdan sonra tedavinin kesilmesine karar verildiğinde, doz yavaş yavaş azaltılmalıdır. Çocuklarda, etkinliği ve güvenirliliği henüz gösterilmemiştir.

Gebeler ve emziren kadınlar:
Monodur'un, gebelik ve emzirme dönemi içinde etkinlik ve güvenilirliği gösterilmemiştir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Yan etkilerinin büyük çoğunluğu farmakodinamik özelliklerine ve doza bağlıdır. Tedavinin başlangıcında başağrısı görülebilirse de, tedavi sürdürüldüğünde genellikle kaybolur.Bulantı,baş dönmesi, boyun bölgesinde kızarma (flushing) ve halsizlik gibi hipotansiyon belirtilerinin ender olarak görüldüğü bildirilmiştir. Bu belirtiler, tedaviye devam edilmesi durumunda genellikle ortadan kalkar.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Monodur ve sildenafil (viagra) aynı zamanda kullanıldığında antihipertansif etki artar ve durum senkop ve miyokard enfarktüsü gibi çok ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenele Monodur kullanan hastalarda sildenafil verilmemelidir. Monodur'un hipotansif etkisi (-blokerler, kalsiyum antagonistleri ve trisiklik antidepresanlarla birlikte alındığında artar. Monodur alkol ile birlikte alınmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Günde tek doz halinde sabahları 60 mg (1 tablet) alınır. Doz, günde 120 mg'a (2 tablet) çıkarılabilir; her iki tablet sabahları birlikte alınır. Tedaviye başlangıç döneminde görülebilen başağrısı olasılığını azaltmak amacıyla, doz 2-4 gün süreyle günde 30 mg'a (1/2 tablet) indirilebilir.

Monodur tablet (ikiye bölünen tablet dahil), ezilmeden ve çiğnenmeden yarım bardak suyla yutulmalıdır.
Monodur, angina pectoris nöbetlerinde endike değildir. Akut nöbetlerin tedavisinde, dil altı nitrogliserin preparatları kullanılmalıdır.

DOZ AŞIMI
Belirtiler:
Zonklayıcı başağrısı görülür. Ortaya çıkabilecek daha ciddi yan etkiler,eksitasyon, kızarıklık, soğuk terleme, bulantı, kusma, baş dönmesi, senkop, taşikardi ve kan basıncında düşmedir.
Tedavi:
Mide lavajı yapılır ve aktif karbon verilir. Belirgin hipotansiyon varsa, hasta sırtüstü yatırılır ve bacakları kaldırılır. Gerekli durumlarda intravenöz sıvı, oksijen ve suni solunum uygulanmalıdır. Methemoglobinemi söz konusuysa, % 1'lik metilen mavisi çözeltisi 1-2 mg/kg dozunda i.v. yoldan uygulanmalıdır.

Aşırı doz durumunda gelişebilen hipotansiyon nedeni venöz dilatasyon ve arteriyel hipovolemi olduğu için hipotansiyonun tedavisinde adrenalin ya da diğer arteriyel vazokonstriktörler etkisizdir.

Atc Kodu:

C01DA14

Üretici Firma:

AstraZeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.
Telefon: 90 (212) 317 23 00
Email: [email protected]

Monodur 60 Mg 30 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:3.2.2024)

Monodur 60 Mg 30 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Izosorbid Mononitrat


Barkod Numarası: 8699786030350

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 9,01 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 233,54 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

AstraZeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Logosu

AstraZeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.

Büyükdere Cad. Yapı Kredi Plaza B Blok K:3-4, Levent - İstanbul
Telefon: 90 (212) 317 23 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.