Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Dexa-sine Se 0.4ml 1,3 Mg 10 Doz Oft.solüsyon

Duyu Organları » Göze Uygulanan İlaçlar » Antienflamatuar İlaçlar » Kortikosteroidler » Deksametazon (Oftalmik)

Formülü:

Beher ml’de:
Deksametazon disodyum fosfat....... 0.001315 g
Sodyum monohidrojen fosfat, anh..... 0.00493 g
Sodyum dihidrojen fosfat 2 H2O....... 0.00136 g
Edetat disodyum............................... 0.00100 g
Sodyum klorür................................... 0.00550 g
Saf su k.m......................................... 1.00000 ml

Farmakolojik özellikleri:

Deksametazon’un konjunktivaya topikal olarak uygulanması ile mekanik, kimyasal veya immünolojik ajanların olusturduğu enflamasyon cevabı baskılanır. Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte deksametazon ödemi baskılar, kapiller dilatasyonu, fibrin birikimini ve akut enflamatuar cevabın olustuğu bölgeye lökosit ve fagositlerin tasınmasını engeller. Deksametazon ayrıca kapiller ve fibroblast proliferasyonunu, kollagen yıgılımını ve yara oluşumunu da baskılar.
Kortikosteroid içeren göz damlaları konjunktival keseye damlatılmalarından sonra kortikosteroidler aköz sıvısı içine geçer, bu yolla da sistemik dolaşıma karışırlar.

Endikasyonları:

Gözün glukokortikoid tedavisine duyarlı bütün hastalıklarında, göz ve göz kapaklarının allerjik nedenlere bağlı hastalıkları da dahil olmak üzere bütün irritasyon ve enfeksiyöz olmayan iltihaplanmalarında (mesela kornea, sklera, koroid, iris ve siliyer cisim, episklera, göz kapakları köşeleri iltihaplarında, konjunktuvitlerde) endikedir. Gözyaşı bezlerinin ve gözyaşı kesesinin enflamasyonlarında da uygulanır. Dexa-Sine SE göz damlası koruyucu madde içermediğinden koruyucu maddelere hipersensitivitesi olan hastalarda kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:

Etken maddeye karşı hassasiyette, kornea yaralanma ve ülserlerinde kapalı ve açık glakomlarda kontrendikedir. Korneanın viral, bakteriyel ve mikotik enfeksiyonları, kortikosteroidler ile maskelenebileceği veya şiddetlenebileceği için bu durumlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Dexa-Sine SE gözün akut enfeksiyonlarında, Herpes zoster, Herpes simplex, Vaksiniya, Varisella veya diğer canlı aşılarla aşılamalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Bakteriyal bir enfeksiyon sırasında Dexa-Sine SE kullanımına karar verilmişse, uygun antibiyotik tedavisinin başlatılması ve dikkatle sürdürülmesi gerekir. Yüksek dozlarda ve pediatrik uzun süreli kullanımlarda, sistemik absorbsiyon belirgin hale geçebilir. Özellikle pediatrik hastalarda adrenal supresyon riski nedeni ile tedavi mümkün olan en kısa süre ile (tercihen 5 günden az) sınırlandırılmalıdır. Erişkinlerde de uzun süreli tedavilerden kaçınılmalıdır. Eğer uzun süreli bir tedavi gerekli görülmüşse düzenli aralarla ve tedavi bitiminde göz içi basıncının ve merceğin kontrollerinin yapılması gerekir. Terapötik dozlarda da yan etkiler oluşabilir. Preparat koruyucu madde içermediğinden tek seferlik kullanım içindir. Tek bir göze uygulanabileceği gibi her iki göze birden de damlatılabilir. Kullanımdan hemen önce açılmalı ve kullanıldıktan sonra artan kısım atılmalıdır.

HAMİLELER İÇİN UYARI:

Dexa-Sine SE‘nin içerdiği deksametazon’un belirlenmemiştir. Hamilelerde gerekmedikçe yarar/zarar oranı göz önünde tutulmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Topikal olarak uygulanan oftalmik kortikosteroidler bazı duyarlı vakalarda göz içi basıncının artışına neden olabilmektedir.
Göz içi basıncının yükselme derecesi kullanılan kortikosteroid, kullanma sıklığı ve kullanma süresi ile doğrudan ilişkilidir. Uzun dönemli kullanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz içi basıncındaki artma ilacın kesilmesinden sonra birkaç hafta içinde normale döner. Primer açık açılı glakom vakaları (veya yakın akrabaları), diabetes mellitus, 5 diyoptriden yüksek miyopi vakaları topikal oftalmik kortikoid tedavisi sırasında intraoküler basıncın artışı yönünde belirgin risk taşımaktadırlar. Bu nedenle bu vakalarda büyük dikkatle kullanılmalıdırlar. Bir yıldan uzun süreli topikal oftalmik kortikoid kullanımında da açık açılı glakom, optik sinir zararı, görme netliğinde azalma veya görme alanı defektleri ortaya çıkabilmektedir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Dexa-Sine SE tek kullanımlık olması nedeniyle herhangi bir koruyucu madde içermemektedir. Bu nedenle de her türlü kontakt lens ile birlikte uygulanabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim başka şekilde tavsiye etmedikçe, hasta göze günde 4-6 defa birer damla tatbik edilir. Daha ciddi vakalarda tedavinin başlangıcında saat başı birer damla kullanılmalıdır. Tedavi süresi hekim tarafından belirlenmelidir. Ciddi vakalarda tedavi süresi 14 günden daha az olmamalıdır. Tedavi bitiminde intraoküler basınç kontrol edilmelidir. Uzun süreli (bir ayı geçen) tedavilerde de tedavi sırasında düzenli aralarla göz içi basıncı kontrolü yapılmalıdır. Damlalar gözün iç kirişine damlatılmalı, damlatıldıktan sonra göz 1-2 dakika kapalı tutulmalıdır.
KULLANILIŞI:
Kullanılacak olan tek dozluk Dexa-Sine SE diğer tek dozlardan yana doğru bir çekme ile ayrılır: Daha sonra üstündeki kapağı döndürülerek koparılır. Bu işlemde koparma işlemini çekerek yapmayınız. Kapak açıldıktan sonra çok düzgün bir ağız ile karşılaşılacaktır. Tek dozluk ilaç kabı bir elin baş ve işaret parmakları arasında tutularak göze yaklaştırılır, baş hafifçe arkaya eğilerek kap sıkılmadan, ancak iki parmak arasında hafif bir basınçla göze damlatma yapılmalıdır. Bu işlem sırasında diğer el ile alt göz kapağıaşağı çekilmelidir. Kabın sıkılması ile içerik göze fışkırabilir, bu nedenle de kabın sıkılmamasına çok özen gösterilmelidir.
Saklama Koşulları:
İlacı oda sıcaklığında ve ışıktan koruyarak saklayınız, dondurmayınız.

İthalatçı Firma:

Liba Laboratuarları A.Ş.
Telefon: (216) 465 38 85

Dexa-sine Se 0.4ml 1,3 Mg 10 Doz Oft.solüsyon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Dexa-sine Se 0.4ml 1,3 Mg 10 Doz Oft.solüsyon

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Deksametazon


Barkod Numarası: 8699510611015

İlaç Fiyatı: 14,87 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Liba Laboratuarları A.Ş. Logosu

Liba Laboratuarları A.Ş.

Otağtepe Cad.N:5 Kavacık, Beykoz - İSTANBUL
Telefon: (216) 465 38 85

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.