Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Otrivine Doz Ayarli 10 Ml Burun Sprey

Solunum Sistemi » Burunla İlgili İlaçlar » Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar » Sempatomimetikler » Ksilometazolin HCL

Formülü:

1 ml çözelti; 1 mg ksilometazolin hidroklorür, ayrıca benzalkonyum klorür, disodyum hidrojen fosfat, sodyum dihidrojen fosfat, EDTA, sodyum klorür ve demineralize su içermektedir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Soğuk algınlığına, saman nezlesine veya diğer alerjik rinitlere, sinüzite bağlı nazal konjesyonu gidermek, - Paranazal sinüs hastalıklarında sekresyonun drenajına yardımcı olmak, - Orta kulak iltihabında nazofarenks mukozasının dekonjesyonu için yardımcı tedavi olarak, - Rinoskopiyi kolaylaştırmak için.

Kontrendikasyonları:

Diğer vazokonstriktörler gibi transsfenoidal hipofizektomi ya da dura materin açığa çıkmasına neden olan ameliyat geçirmiş hastalarda ve Otrivine'in bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Diğer sempatomimetik ilaçlar gibi Otrivine de adrenerjik maddelere karşı güçlü bir reaksiyon göstererek uykusuzluk, göz kararması, tremor, kardiyak aritmiler veya kan basıncının yükselmesi gibi belirtiler veren hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Diğer topikal vazokonstriktörler gibi Otrivine de, iki haftadan daha uzun zaman sürekli kullanılmamalıdır; uzun süreli ve aşırı kullanım, rebound konjesyonla sonuçlanabilir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda olmak üzere, önerilen doz aşılmamalıdır. Hipertansiflerde, kalp-damar hastalarında ve tiroid hastalarında dikkatle kullanılmalıdır. Hamilelik ve Emzirme: Güçlü sistemik vazokonstriktör etkileri nedeniyle Otrivine'in hamilelik sırasında kullanılmaması önerilir. Otrivine, emzirme sırasında dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Burunda veya boğazda yanma hissi, burun mukozasynda lokal iritasyon veya kuruma, bulantı, baş ağrısı ara sıra karşılaşılan yan etkilerdir. Çok nadir olarak; sistemik alerjik reaksiyonlar veya geçici görme bozuklukları kaydedilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Bütün sempatomimetikler gibi ksilometazolinin de sistemik etkilerinin trisiklik veya tetrasiklik antidepresanlarla birlikte kullanıldığı zaman, özellikle doz aşımı söz konusu olduğunda şiddetlenme olasılığı, göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanılır:
Yetişkinler ve 6 yaşından büyük olan çocuklar:
Günde 3-4 defa, her burun deliğine 1 defa püskürtülür.

Kullanma / Uygulama Talimatı:
1. Spreyin koruyucu kapağını kaldırın.

2. Baş parmağınız ile şişenin altından, birinci ve ikinci parmaklarınız ile şişenin ağızlığın dan tutun. İlk uygulamadan önce, havaya eşit bir sprey hüzmesi püskürtünceye kadar birkaç uygulama yapın. Daha sonraki uygulamalarda buna ihtiyaç yoktur ve sprey hemen kullanılabilir.

3. Spreyin ucunu, önceden temizlenmiş burun deliğine sokun ve spreyin baş kısmına bir defa güçlü bir şekilde basın. Daha sonra parmağınızı kaşdırmadan ucu burun deliğinden çıkarın. Uygulama sırasında burundan hafifçe hava alınması, spreyin en iyi şekilde dağılımını sağlar.

4. Bu işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayınız. Kullanım sonrası spreyin ucunu temizleyin ve koruyucu kapağı yerine takın.

Ölçülü doz veren sprey, Otrivine'in burun mukozası yüzeyine iyice dağılmasını sağlar ve kazara aşırı doz verilmesini engeller.

AŞIRI DOZ ve TEDAVİSİ:

Çocuklarda ender olarak görülen kaza sonucu zehirlenmelerde, başlıca hızlı ve düzensiz nabız, yüksek kan basıncı ve bazen bilincin bulanıklaşması gibi belirtilerden oluşan klinik tablo ortaya çıkar. Tıbbi gözetim altyıda gerekli semptomatik tedaviye başlanmalıdır.

Üretici Firma:

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 326 91 00
Email: [email protected]

Otrivine Doz Ayarli 10 Ml Burun Sprey Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Otrivine Doz Ayarli 10 Ml Burun Sprey

İlaç Fotoğrafı: Otrivine Doz Ayarli 10 Ml Burun Sprey

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Ksilometazolin Hcl


Barkod Numarası: 8699504540352

İlaç Fiyatı: 182,51 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. Logosu

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.

Barbaros Bulvarı No:83 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 91 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2023 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.