Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Otrivine Mentol %o.1 10 Ml Sprey

Solunum Sistemi » Burunla İlgili İlaçlar » Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar » Sempatomimetikler » Ksilometazolin HCL

Formülü:

1 ml çözelti 1 mg ksilometazolin hidroklorür, ayrıca benzalkonyum klorür, disodyum fosfat dodekahidrat, disodyum edetat, sodyum dihidrojen fosfat, sodyum klorür, mentol, ökaliptol, sorbitol, kremofor içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı, saman nezlesi veya diğer alerjik rinit, sinüzitlere bağlı nazal konjesyonun giderilmesinde, paranazal sinüs hastalıklarında sekresyonun drenajına yardımcı olarak, orta kulak iltihabında nazofarenks mukozasının dekonjesyonu için yardımcı tedavi olarak, rinoskopiyi kolaylaştırmak için kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlığı olanlarda ve diğer vazokonstriktörler gibi transfenoidal hipofizektomili hastalarda veya duramateri açığa çıkaran ameliyatlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Otrivine Menthol, diğer sempatomimetik ilaçlar gibi adrenerjik maddelere karşı uykusuzluk, baş dönmesi, tremor, kardiyak aritmi ve kan basıncında artış şeklinde belirtilerle şiddetli reaksiyon gösteren kişilerde dikkatle kullanılmalıdır. Otrivine Menthol, diğer lokal vazokonstriktörler gibi birbirini takip eden 5 günden daha uzun süre ve önerilenden daha yüksek dozlarda kullanılmamalıdır. Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, hipertiroidzm, dar açılı glokom veya diabetes mellitus hastalığı olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Hamilelik ve Emzirme: Sistemik vazokonstriktör etki potansiyeli nedeniyle, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde yan etkiye dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Diğer taraftan, ksilometazolinin anne sütüne salgılanıp salgılanmadığı bilinmediğinden, emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Nadiren burun mukozasında lokal yanma hissi, kuruluk veya iritasyon, bulantı, baş ağrısı gibi yan etkiler bildirilmiştir. Çok ender olarak sistemik alerjik reaksiyonlar, geçici vizüel bozukluklar ve kalp ritminde düzensizlik veya hızlılık kaydedilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Diğer sempatomimetikler gibi monoamin oksidaz inhibitörleri, trisiklik ve tetrasiklik antidepresanlarla birlikte kullanımı, özellikle yüksek dozda Otrivine Menthol kullanıldığında, ksilometazolinin sistemik etkisini artırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde: Günde 3-4 defa her bir burun deliğine 1 püskürtme. Aynı spreyi birden fazla kişi kullanırsa enfeksiyon riski olabilir.

Uygulama Şekli:
1. Spreyin koruyucu kapağını kaldırın.

2. Baş parmağınız ile şişenin altından, birinci ve ikinci parmaklarınız ile şişenin ağızlığın dan tutun. İlk kullanımda burnunuza uygulamadan önce, düzgün bir püskürtme elde edinceye kadar şişeyi birkaç kez havaya sıkarak mikrodozeri kullanıma hazır hale getirin.

3. Başı dik pozisyonda tutarak, şişe ağızlığını önceden temizlenmiş burun deliğine sokunuz. Burnunuzdan nefes aldığınız an, spreyi bir kere sıkınız.

4. Bu işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayınız. Kullandıktan sonra şişe ağızlığını siliniz ve koruyucu kapağı yerleştiriniz. Doz ayarlı sprey, Otrivine Menthol'ün burun mukozası yüzeyine iyi dağılımını sağlar ve aşırı doz uygulama olasılığını önler.AŞIRI DOZ ve TEDAVİSİ:

Çocuklarda ender olarak kazara meydana gelen zehirlenme durumlarında, başlıca hızlı ve düzensiz nabız, hipotansiyonu takiben görülebilen yüksek kan basıncı ve bazen bilincin bulanıklaşması gibi belirtilerden oluşan klinik tablo kaydedilmiştir. Aşırı dozda veya kazaen oral uygulanması; vücut ısısı düşmesi, bradikardi, terleme, uyku hali, koma ile belirgin santral sinir sistemi depresyonuna neden olabilir. Spesifik bir tedavi yoktur. Uygun destekleyici önlemler alınmalıdır.

Üretici Firma:

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 326 91 00
Email: [email protected]

Otrivine Mentol %o.1 10 Ml Sprey Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Otrivine Mentol %o.1 10 Ml Sprey

İlaç Fotoğrafı: Otrivine Mentol %o.1 10 Ml Sprey

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Ksilometazolin Hcl


Barkod Numarası: 8699504540000

İlaç Fiyatı: 12,81 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. Logosu

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.

Barbaros Bulvarı No:83 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 91 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2023 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.