Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Efferalgan 500 Mg 16 Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ağrılı ve ateşli durumların semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki herhangi bir maddeye aşırı duyarlılığı ve ciddi böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda konntrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Önerilen günlük dozu aşmamak için, parasetamol içeren diğer ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Eğer ağrı 5 günden ya da ateş 3 günden daha fazla devam ederse, ağrı ateş daha şiddetli olursa veya başka belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuza veya eczacınıza danışmadan tedaviye devam etmeyiniz.
Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğu olması durumunda, doktora danışmadan tedaviye devam etmeyiniz. Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğu olması durumunda, doktora danışmadan parasetamol alınmamalıdır.
Tuzsuz rejm ya da düşük tuzlu diyet uygulayanlarda, günlük tuz alımında her bir tabletin 412,4 mg sodyum içerdiği dikkate alınmalıdır.
Alkol parasetamol'ün karaciğer toksisite riskini artırabilir. Alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.
Hamile ve Emzirme:
Parasetamol plasentayı geçer, bu nedenle hamilelikte dikkatli kullanılmalıdır. Genel bir kural olarak, hamilelik emzirme sırasında herhangi bir ilaç almadan önce doktora ya da eczacıya danışılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Parasetamol bazı kişilerde daha fazla ya da daha az şiddetle yan etkiye neden olabilir. Ender olarak deri döküntüleri veya allerjk reaksiyonlar görülebilir. Böyle bir durumda derhal tedavi kesilmeli ve doktora haber verilmelidir. Son derece ender olarak kan sayımı gerektiren biyolojik değişiklikler gözlenmiştir. Bazı kan hücrelerinde (trombosit) anormal düşük seviyeler görülebilir. Bu da muhtemelen burunda ve diş etlerinde kanamayayol açabilir. Hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, pansitopeni, trombositopeni görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Yüksek dozlarda paraseytamolün uzun süreli kullanımı veya tek toksik dozu ile, kronik alkol tüketenlerde, barbitüratlar ve diğer antikonvülsanlar, trisiklik antidepresanlar, oral steroid, kontraseptifler gibi düzenli olarak hepatoksik ilaçlar veya hepatik enim indükleyicileri alan kişilerde hapatoksisite riski artabilir. Uzun süreli ve yüksek dozlarda parasetamol kullananlarda kumarin veya indandion türevi antikoagülanların etkisi uzayabilir. Salisilatlar gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarla uzun süre birlikte kullanılmamalıdır. Parsetamol kullanımı kanda ürik asit ve şeker düzeyi tayini sonuçlarını etkileyebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Tabletler bir bardak su içersinde tamamen eritilerek kullanılır. Suya atılan tablet çözülür çözülmez içilir. Dozların en az 4'er saat aralıklarla verilemsine dikkat edilemlidir. Çocuklarda doz arası ne olursa olsun 4 saatten az olmamalıdır. İdeali 6 saattir. Çocuğun ateşi 38.5 ° C'i aşarsa, ilaçla tedavinin etkisini arttırmak için yapılması gerekenler şunlardır; çocuğun elbiseleri çıkarılır, içecek, sıvı verilir, çocuk aşırı sıcak yerde tutulmamalıdır, gerektiğinde çocuğun vücut ısısından 2°C daha düşük su ile banyo yaptırılır. ilacın düzenli olarak kullanımı ağrı ve ateşin etkili bir şekilde giderilmesini sağlar. Ciddi böbrek yetrsizliği olanlarda doz en az 8 saat aralıklarla uygulanmalıdır.Yetişkinler ve vücut ağırlıkları 50 kg'dan fazla olan (15yaşından itibaren) Çocuklarda: Günde 1-3 defa 1veya 2 tablet.Günde 6 tablet aşılmalıdır.Çocuklar (vücut ağırlığı 13 kg'dan fazla olan veya yaklaşık 2 taş üzerindeki;Her 6 saatte bir 15 mg/kg veya her 4 saatte bir 10 mg/kg şeklinde uygulanır.

Atc Kodu:

N02BE01

Üretici Firma:

Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc.
Telefon: (212) 286 24 86

Efferalgan 500 Mg 16 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Efferalgan 500 Mg 16 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699726021004

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

İlaç Fiyatı: 47,81 TL

Bu ilacın fiyatı güncel değildir. Ancak en son fiyat güncelleme tarihinden sonra yaşanan enflasyon, döviz kuru ve KDV farkı otomatik olarak hesaplandığında bu ilacın tahmini güncel fiyatı: 122,03 TL olabilir.

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc. Logosu

Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc.

Plaza Spring Giz,Meydan Sk. K:8 Maslak
Telefon: (212) 286 24 86

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.