Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Muconex 600 Mg 20 Efervesan Tablet

Solunum Sistemi » Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları » Öksürük Önleyici Hariç Ekspektoranlar » Mukolitikler (Balgam Söktürücü İlaçlar) » Asetilsistein

Formülü:

Bir efervesan tablet etken madde olarak 600 mg Asetilsistein, tadlandırıcı olarak Mannitol, Sodyum Siklamat, Sakkarin Sodyum; tad ve koku verici olarak limon aroması içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Muconex, yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken aşağıdaki durumlarda kullanılır ; - Akut ve kronik bronkopulmoner hastalıklar (örneğin; pnömoni, bronşit, amfizem, trakeobronşit, kronik astmatik bronşit, tüberküloz, bronşiektazi, akciğerin primer amiloidozu). - Mukus tıkacı nedeni ile oluşmuş atelektazi. - Kardiyovasküler ve pulmoner toraks cerrahisine bağlı olan pulmoner komplikasyonlar. - Enfeksiyona bağlı veya sigaranın ve solunum ile alınan diğer kimyasal ajanların akciğerde meydana getirdiği oksidatif hasarın önlenmesinde. - Yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık durumunda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Geçmişinde astım ve peptik ülser tanısı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Şiddetli karaciğer yetmezliği veya sirozu olan hastalarda asetilsistein eliminasyonu önemli oranda azalır ve bunun sonucunda yan etkilerde beklenmeyen artış görülebilir.
2 yaşın altındaki çocuklarda doktor kontrolü altında uygulanmalıdır. Gebelerde ve Laktasyonda Kullanım Gebelik Kategorisi B'dir. Hamile hanımlarda kullanımına ilişkin kontrollü çalışmaların yokluğundan dolayı hamilelerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır . Asetilsistein'in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle emziren annelerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır. Her Muconex 600 mg Efervesan Tablet 311 mg sodyum içermektedir. Düşük sodyum diyetinde olan hastalarda Muconex 600 mg Efervesan Tablet'in sodyum içeriği dikkate alınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Bronkospazm, anjiyoödem, raş ve kaşıntı gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları nadiren bildirilmiştir. Yine nadiren bulantı, kusma, ateş, senkop, terleme, eklem ağrıları, taşikardi ve hipotansiyon gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

İlaç etkileşimleri:

Sahip olduğu serbest sülfidril grubu nedeni ile, aynı solüsyona karıştırılır ise asetilsistein çeşitli penisilinler, tetrasiklinler, sefalosporinler, aminoglikozidler, makrolidler ve amfoterisin B ile etkileşime girebilir. Asetilsistein ile birlikte kullanıldığında, amoksisilin'in dokudaki düzeyinin artabileceği bildirilmiştir. Söz konusu antibiyotikler ile asetilsistein'in birlikte kullanılması durumunda, her iki ilacın aralarında en az 2 saat ara olacak şekilde alınması önerilir. Asetilsistein ile birlikte kullanıldığında, gliseril trinitrat (nitrogliserin)'ın vazodilatör ve trombosit agregasyonunu inhibe edici etkisinde bir artış olabileceği bildirilmiştir. Antitussifler ile birlikte kullanılması önerilmemektedir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinler ve 14 Yaş Üzeri Çocuklarda Günde bir defa 1 tablet (600 mg asetilsistein) veya günde iki defa ½ tablet (300 mg asetilsistein) suda eritilerek içilir. 6-14 Yaş Arası Çocuklarda Günde 1 defa ½ tablet (300 mg asetilsistein) suda eritilerek içilir.
DOZ AŞIMI:
Doz aşımı semptomatik olarak tedavi edilir.

Atc Kodu:

R05CB01

İthalatçı Firma:

Tripharma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 272 20 01
Email: [email protected]

Muconex 600 Mg 20 Efervesan Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Muconex 600 Mg 20 Efervesan Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Asetilsistein


Barkod Numarası: 8699772026244

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

İlaç Fiyatı: 11,05 TL

Bu ilacın fiyatı güncel değildir. Ancak en son fiyat güncelleme tarihinden sonra yaşanan enflasyon, döviz kuru ve KDV farkı otomatik olarak hesaplandığında bu ilacın tahmini güncel fiyatı: 224,84 TL olabilir.

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Tripharma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.

Kore Şehitleri Cad. No:19 Zincirlikuyu / İSTANBUL
Telefon: (212) 272 20 01
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.