Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Nac 600 Mg 20 Efervesan Tablet

Solunum Sistemi » Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları » Öksürük Önleyici Hariç Ekspektoranlar » Mukolitikler (Balgam Söktürücü İlaçlar) » Asetilsistein

Formülü:

Bir efervesan tablette 600 mg Asetilsistein, yardımcı madde olarak sodyum hidrojen karbonat, sitrik asit anhidrir, tatlandırıcı olarak aspartam, aromatik madde olarak da limon aroması içermektedir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikler
Asetilsistein doğal bir amino asit olan L-Sisteinin N-Asetillenmiş türevi olup mukolitik olarak kullanılan ajandır. Yapısında bulunan sülfidril grubu ile glikoprotein içerisindeki disülfit bağlarını koparma özelliğinden dolayı mukoid ve mukopürülan sekresyonlar üzerine mukolitik etki göstermektedir.

Farmakokinetik Özellikler
Emilim: Asetilsistein oral olarak uygulandıktan sonra hızlı bir şekilde gastrointestinal yoldan absorbe edilir.
Dağılım: İlk olarak akciğer, böbrek ve karaciğere geçer. Mide ve barsak sıvılarında stabildir. Akciğer ve plazmada asetilsistein hem serbest hem de disülfit köprüleri yardımıyla proteinlere geri dönüşümlü olarak bağlanmış halde bulunur. İlacın alınımından 4 saat sonra dağılım oranı 0.33—0.47 L/kg arasında değişir ve proteinlere %50 oranında bağlanır. Aç veya tok karınına uygulanmasında bir farklılık yoktur.
Metabolizma: Uygulamadan 30—60 dakika sonra plazma konsantrasyonu tepe noktasına ulaşır. Vücutta birikmez, dokularda özellikle akciğer dokusunda yüksek konsantrasyonda bulunur. Karaciğerde metabolize olur.
Atılım: Böbrek, karaciğer ve akciğerler yolu ile vücuttan atılmaktadır. %70 atılımı böbrek dışı olup böbrek klirensi 0.190—0.211 L/h/kg olarak belirtilmiştir.

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı ve üşütme sonucu oluşan balgamların atılması, azaltılması, espektorasyonun kolaylaştırılması gereken d urumlarda, bronko pulmoner hastalıklarda ve bronşiyal sekresyon bozuklukların tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Asetilsistein'e aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Mide ve barsak ülseri durumlarında, asetilsistein kullanımı iritasyona sebep olabilir. Asetilsistein'in verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken hususlar: NAC Asetilsistein 600 yeni doğanlarda hayati önemi olan endikasyonlarda çok sıkı doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. NAC 600, 2 yaşın altındaki çocuklarda sadece doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Gebelik ve Laktosyonda Kullanımı:
Gebelik kategorisi: B.

Bu kategorideki ilaçlar aşağıdaki durumlarda birine uyarlar:
Deney hayvanlarındaki üreme ile ilgili incelemeler, ilacin fötotoksik etkilerinin bulunmadığını göstermiştir; fakat ilaç hakkında gebe kadınlarda yapılmış kontrollü inceleme yoktur.

Deney hayvanlarında, sözü edilen inceleme ilacın fertilite azalmasından başka fötotoksik etkisi olduğunu da göstermiştir; fakat gebe kadınlarda ilk trisemestrede yapılan kontrollü incelemeler fötotoksik etkiyi doğrulamamıştır ve daha sonraki trisemestrede ilacın zararlı olduğu hakkında kanıt yoktur. NAC 600 gebelerde gerekiyorsa yarar/zarar riski değerlendirilerek kullanılabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Merkezi sinir sistemi: Baş dönmesi, ateş.
Gastrointestinal sistem: Nadiren dispepsi, kusma, bulantı ve ishal
Ayrıca stomatit ve rinore, çok seyrek olarak ürtiker, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Anitussiflerle kombine olarak kullanılırsa öksürük reflekslerinin durması ile tehlikeli bir tıkanma bulgusu oluşabilir. Bunun için kombinasyon uygulamaları doktora danışılarak yapılmalıdır. Antibiyotiklerden tetrasiklin hidroklorür (Doksisiklin için geçerli değildir) ile ayrı ve en az 2 saat aralıkla kullanılmalıdır. Aynı anda nitrogliserinle kullanılırsa trombosit agregasyonu durdurucu etki oluşabilir fakat bu etki şu ana kadar tam açıklığa kavuşmamıştır.

Kullanım şekli ve dozu:

Çocuklar ve erişkinlerde kullanımı aşağıdaki tabloda verilmiştir:
Günlük Yaş Grubu Önerilen Kullanım Şekli Doz (mg)

Çocuklar Yarım tablet 75 ml (yarım bardak)
6—14 yaş 300 mg suda eritilerek içilir.

Erişkinler Bir tablet 150 ml (yarım bardak)
14 yaş 600 mg suda eritilerek içilir.

Doz Aşımı
Günde 500 mg/kg çok iyi tolere edilebilir fakat nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Böyle durumlarda antihistaminik tedavi uygulanır; ateş, ciltte kızarıklık, anjionörotik ödem, hipotansiyon ve bronkospazm gibi durumlar oluşursa antihistaminik tedavi i.v. olarak uygulanır, fakat bu durumlar çok nadir görülür.

Atc Kodu:

R05CB01

Üretici Firma:

Basel İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 481 57 55
Email: [email protected]

Nac 600 Mg 20 Efervesan Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Nac 600 Mg 20 Efervesan Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif

Etken Maddesi: Asetilsistein


Barkod Numarası: 8697928020085

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 5,69 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 148,94 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Basel İlaç San. ve Tic. A.Ş.

General Ali Rıza Gürcan Cad.Merter İş Mrk.N:2 19/B Tozkoparan, Merter - İSTANBUL
Telefon: (212) 481 57 55
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.