Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Alles 600 Mg 20 Efervesan Tablet

Solunum Sistemi » Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları » Öksürük Önleyici Hariç Ekspektoranlar » Mukolitikler (Balgam Söktürücü İlaçlar) » Asetilsistein

Formülü:

Her bir efervesan tablet 600 mg Asetilsistein içerir. Tatlandırıcı olarak aspartam, aroma olarak limon aroması içermektedir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik özellikler
Asetilsistein doğal bir amino asit olan L-Sisteinin N-Asetillenmiş türevi olup mukolitik olarak kullanılan ajandır. Yapısında bulunan sülfidril grubu ile glikoprotein içerisindeki disülfit bağlarını koparma özelliğinden dolayı mukoid ve mukopürülan sekresyonlar üzerine mukolitik etki göstermektedir.

Farmakokinetik özellikler
Emilim: Asetilsistein oral olarak uygulandıktan sonra hızlı bir şekilde gastrointestinal yoldan absorbe edilir.
Dağılım: İlk olarak akciğer, böbrek ve karaciğere geçer. Mide ve barsak sıvılarında stabildir. Akciğer ve plazmada asetilsistein hem serbest hem de disülfit köprüleri yardımıyla proteinlere geri dönüşümlü olarak bağlanmış halde bulunur. İlacın alımından 4 saat sonra dağılım oranı 0.33 - 0.47 [1kg arasında değişir ve proteinlere %5Q oranında bağlanır. Aç veya tok karnına uygulanmasında bir farklılık yoktur.
Metabolizma: Uygulamadan 30-60 dakika sonra plazma konsantrasyonu doruk noktasına ulaşır. Vücutta birikmez, dokularda özellikle akciğer dokusunda yüksek konsantrasyonda bulunur. Karaciğerde metabolize olur.
Atılım: Böbrek, karaciğer ve akciğerler yolu ile vücuttan atılmaktadır. %70 atılımı böbrek dışı olup böbrek klerensi 0.190 - 0.211 L/saat/kg olarak belirtilmiştir.

Endikasyonları:

Alles 600 mg Efervesan Tablet soğuk algınlığı ve üşütme sonucu oluşan balgamların atılması, azaltılması, espektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bron kopulmoner hastalıklarda, bronşiyal sekresyon bozuklukların tedavisinde ve yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Alles 600 mg Efervesan Tablet, asetilsisteine aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir. Tatlandırıcı olarak aspartam içerdiğinden fenil ketonürisi olan kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Mide ve barsak ülseri durumlarında, asetilsistein kullanımı iritasyona sebep olabilir. Asetilsistein'in verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Astımlı hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken hususlar
Alles 600 mg Efervesan Tablet, yeni doğanlarda hayati önemi olan endikasyonlarda çok sıkı doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Alles 600 mg Efervesan Tablet, 2 yaşın altındaki çocuklarda sadece doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Gebelik Dönemi ve Laktasyonda Kullanımı:
Gebelik B kategorisi: Bu kategorideki ilaçlar aşağıdaki durumlarda birine uyarlar:
İncelemeler, ilacın fötotoksik etkilerinin bulunmadığını göstermiştir; fakat ilaç hakkında gebe kadınlarda yapılmış kontrollü inceleme yoktur.
İncelemeler ilacın fertilite azalmasından başka fötotoksik etkisi olduğunu da göstermiştir; fakat gebe kadınlarda ilk trisemestrede yapılan kontrollü incelemeler fötotoksik etkiyi doğrulanmamıştır ve daha sonraki trisemestrede ilacın zararlı olduğu hakkında kanıt yoktur.
Alles 600 mg Efervesan Tablet'in anne sütüne ve fetüse geçip geçmemesi ile ilgili yeterli veri olmadığından hekim tarafından gebelerde yarar/zarar riski değerlendirilerek kullanılabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Santral sinir sistemi: Baş dönmesi, ateş.
Gastrointestinal sistem: Nadiren dispepsi, kusma, bulantı ve ishal.
Ayrıca stomatit ve rinore, çok seyrek olarak ürtiker, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

İlaç etkileşimleri:

Antitussiflerie kombine olarak kullanımı öksürük reflekslerinin durması ile tehlikeli bir tıkanma bulgusu oluşturabileceğinden önerilmemektedir. Bunun için kombinasyon uygulamaları doktora danışılarak yapılmalıdır. Antibiyotiklerden tetrasiklin hidroklorür (doksisiklin için geçerli değildir), çeşitli penisilinler, sefalosporinler, aminoglikozidler, makrolidler ve amfoterisin B ile etkileşime girebilir. Söz konusu antibiyotikler ile asetilsisteinin birlikte kullanılması durumunda, her iki ilacın aralarında en az 2 saat ara olacak şekilde alınması önerilir. Aynı anda nitrogliserinle kullanılırsa trombosit agregasyonu inhibe edici etkisinde bir artış olabileceği bildirilmiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Çocuklarda ve erişkinlerde kullanımı aşağıdaki tabloda verilmiştir:
Günlük
Yaş grubu önerilen Kullanım şekli
doz (mg)
Çocuklar 75 mI (yarım bardak) suda eritilerek içilir
20-40 kg
300 mg Yarım Tablet
(6-14 yaş)
Erişkinler 150 mI (yarım bardak) suda eritilerek içilir
40 kg 600 mg 1 Tablet
(14 yaş)

Eğer hastanın ağırlığı 20 kg'dan daha az ise (genellikle 6 yaşından küçük olan hastalar), asetilsistein çözeltisinin dozu hesaplanır. %20'lik asetilsistein çözeltisinin her ml'si 200 mg asetilsistein içerir. Yükleme dozu 140 mg/kg' dır. İdame dozu ise 70 m g/kg'dır.

Suda çözülerek kullanıma hazırlanan İlaç bekletmeden içilmelidir

Doz Aşımı ve Tedavisi
Günde 500 mg/kg çok iyi tolere edilebilir fakat nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Böyle durumlarda antihistaminik tedavi uygulanır; ateş, ciltte kızarıklık, anjionörotik ödem, hipotansiyon ve bronkospazm gibi durumlar oluşursa antihistaminik tedavi i.v. olarak uygulanır, fakat bu durumlar çok nadir görülür.

Atc Kodu:

R05CB01

Üretici Firma:

Celtis İlaç Sanayi Ticaret A.Ş.
Telefon: (0212) 482 58 91

Alles 600 Mg 20 Efervesan Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Alles 600 Mg 20 Efervesan Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Asetilsistein


Barkod Numarası: 8697927020055

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 5,19 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 135,91 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Celtis İlaç Sanayi Ticaret A.Ş. Logosu

Celtis İlaç Sanayi Ticaret A.Ş.

Tozkoparan Mah. General Ali Rıza Gürcan Cad. Merter İş Mrk. Bağımsız Bölüm No:2/6 Merter - İSTANBUL
Telefon: (0212) 482 58 91

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.