Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Suprafen 400 Mg 100 Draje

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Propiyonik asit türevleri » İbuprofen

Formülü:

Beher SUPRAFEN Draje:
400 mg ibuprofen, tatlandırıcı olarak şeker ve boyar madde olarak pink anstead ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

SUPRAFEN, Romatoid artritlerin, osteoartritlerin, ankilozan spondilitlerin ve bunlarla alakalı vakaların tedavisinde endikedir. Still hastalığında (juvenil romatoid artrit), eklem dışı romatizmalarda, fibrozit, kronik sırt ağrıları, akut disk prolapsusu gibi bel ağrılarında SUPRAFEN tedavisi ile çok iyi neticeler alınmaktadır.

SUPRAFEN kuvvetli analjezik ve antipiretik etkisi ile genel ve bilhassa inflamasyon ile birlikte bulunan ağrılar ve ateşlerde kullanılmaktadır. SUPRAFEN ayrıca, sportif faaliyetler sonucu meydana gelen yumuşak doku zedelenmelerinde, genel anestezide postherniorrhapi ve epistom ağrılarında kullanılmaktadır.

Migrenin bazı çeşitlerinde ve bir sebebe bağlı olmayan baş ağrılarında da etkilidir. Soğuk algınlığı veya nezle ile ilgili meydana gelen miyaljilerde kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları:

Bu ilaca karşı daha önceden aşırı duyarlılığı olan ve asetil salisilik asit ile diğer nonsteroid antienflamatuar ajanlara karşı bronkospastik, anjioödem burun polipi sendromu şeklinde reaksiyon gösteren kişilere kontrendikedir. Geçmişlerinde ciddi gastrointestinal kanama ve peptik ülser rahatsızlıkları bulunanlar tarafından alınmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

SUPRAFEN draje kullanımı sırasında görmede bulanıklık, skotoma'da ve renk belirlemesinde karışıklık görüldüğünde tedaviye son verilmeli ve hasta göz hekimi tarafından kontrol edilmelidir.

Yüksek tansiyonlu ve kalp dekompansasyonu olan kişilerle, kumarin grubu antikoagülan alan kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.

Asetil salisilik asite karşı allerjik reaksiyon gösteren kişiler genel olarak kullanırken dikkatli olmalıdır.

Hamile kadınlarda yapılmış kontrollü çalışmalar henüz yetersizdir. Kullanılmaması önerilir.

Risk/yarar ilişkisi değerlendirilmelidir. Emziren annelerde kullanılması tavsiye edilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

SUPRAFEN'in hassas kişilerde nadiren ciltte kızarıklık, kaşıntı, deri döküntüsü ve ödem gibi allerjik reaksiyonlar verebildiği rapor edilmiştir. SUPRAFEN'in nadiren görme bozukluğuna sebep olduğu hakkında da birçok rapor bulunmaktadır. Renal papiller nekroz, kardiyovasküler aritmi, dispepsi, gastrointestinal trombositopeni, işitme kayıp görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Tedavi edici dozlarda kullanıldığında diğer ilaçlara karşı ya da onlar ile birlikte bir etki yarattığı gözlenmemiştir. Yine de tiazid gurubu diüretikler kullanan hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Kumarin tipi antikoagülanlarla birlikte kullanıldığında etkileşme olabileceğinden dikkat edilmesi gerekir.

Kullanım şekli ve dozu:

Özellikle yaşlı kişilerde dozaj dikkatle ayarlanmalıdır. Renal ve hepatik fonksiyonları dikkate alınmalıdır.

SUPRAFEN oral yoldan kullanılan bir preparattır. Dozaj her hastanın ihtiyacına göre düzenlenmeli ve mümkün olabilen en düşük dozlar kullanılmalıdır. Klinik denemelerin sonuçlarına göre romatoid artritli hastalarda, osteoartritli hastalarınkinden daha yüksek dozlar gerekmektedir.

Akut, kronik romatoid ve osteoartritin semptomatik tedavisinde, erişkinler için ortalama ibuprofen dozajı günde 3-4 defa 300-600 mg'dır. Hastanın tolerans ve tedaviye verdiği cevaba göre dozaj düzenlenmeli ve günde 2400 mg'ı geçmemelidir.Dozaj yeterli olduğu taktirde optimal cevap SUPRAFEN tedavisine başlanmasından itibaren 2 hafta içide görülür. Tedaviye yeterli cevap alındıktan sonra, dozaj yeniden gözden geçirilerek hastanın gereksimine karşılayacak şekilde düzenlenir. Mide-bağırsak tahammülsüzlüğü olan durumlarda SUPRAFEN yemekle ya da sütle birlikte verilmeli veya dozu azaltılmalıdır.

Pediatrik kullanımda güvenirliği ve etkinliği saptanmamıştır.

SUPRAFEN kullananların çoğunluğu mide rahatsızlığı çekmeden aç karnına SUPRAFEN alabilmektedir. Bu, sabahları meydana gelen sabah tutukluğunu önlemek bakımından önemlidir. Bu gibi kimseler sabah uyanır uyanmaz ilk dozu aç karnına alırlarsa, ilacın çabuk absorbe olmasından dolayı ağrılı sabah tutuklukları süratle ortadan kalkar. Müteakip dozlar yemekten sonra alınarak daha uzun ve yaygın bir şekilde etkilemesi sağlanır.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ:
Spesifik bir antidotu yoktur. Gastrik lavaj ve semptomatik tedavi yapılır. Gerekirse serum elektrolitleri düzeltilir.

Üretici Firma:

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş.
Telefon: (216) 326 69 65
Email: info@atabay.com

Suprafen 400 Mg 100 Draje Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Suprafen 400 Mg 100 Draje

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Ibuprofen


Barkod Numarası: 8699717120020

İlaç Fiyatı: 11,78 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş. Logosu

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş.

Acıbadem Köftüncü Sk.N:1 Kadıköy - İSTANBUL
Telefon: (216) 326 69 65
Email: info@atabay.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.