Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Otrivine Ped.doz Ayarli Sprey 10 Ml

Solunum Sistemi » Burunla İlgili İlaçlar » Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar » Sempatomimetikler » Ksilometazolin HCL

Formülü:

1 ml çözelti; 0.5 mg ksilometazolin HCl, 0.10 mg benzalkonyum klorür, 3 mg sodyum fosfat-dibazik, 2.8 mg sodyum fosfat-monobazik, 0.5 mg EDTA disodyum tuzu, 7 mg sodyum klorür ve k.m. deiyonize su içermektedir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Soğuk algınlığına, saman nezlesine veya diğer alerjik rinitlere, sinüzite bağlı nazal konjesyonu gidermek, Paranazal sinüs hastalıklarında sekresyonun drenajına yardımcı olmak. Orta kulak iltihabında nazofarenks mukozasının dekonjesyonu için yardımcı tedavi olarak. Rinoskopiyi kolaylaştırmak için.

Kontrendikasyonları:

Diğer vazokonstriktörler gibi transsfenoidal hipofizektomi ya da dura materin açığa çıkmasına neden olan ameliyat geçirmiş hastalarda ve Otrivine'in bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Diğer sempatomimetik ilaçlar gibi Otrivine de adrenerjik maddelere karşı güçlü bir reaksiyon göstererek uykusuzluk, göz kararması, tremor, kardiyak aritmiler veya kan basıncının yükselmesi gibi belirtiler veren hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Diğer topikal vazokonstriktörler gibi Otrivine de, iki haftadan daha uzun zaman sürekli kullanılmamalıdır; uzun süreli ve aşırı kullanım, rebound konjesyonla sonuçlanabilir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda olmak üzere, önerilen doz aşılmamalıdır. Hipertansiflerde, kalp-damar hastalarında ve tiroid hastalarında dikkatle kullanılmalıdır. Hamilelik ve Emzirme: Güçlü sistemik vazokonstriktör etkileri nedeniyle Otrivine'in hamilelik sırasında kullanılmaması önerilir. Otrivine, emzirme sırasında dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Burunda ve boğazda yanma hissi, burun mukozasında lokal iritasyon veya kuruma, bulantı, baş ağrısı ara sıra karşılaşılan yan etkilerdir. Çok nadir olarak; sistemik alerjik reaksiyonlar veya geçici görme bozuklukları kaydedilmiştir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Bütün sempatomimetikler gibi ksilometazolinin de sistemik etkilerinin trisiklik veya tetrasiklik antidepresanlarla birlikte kullanıldığı zaman, özellikle doz aşımı söz konusu olduğunda şiddetlenme olasılığı, göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanılır: Bebekler ve 6 yaşına kadar olan çocuklar: Her bir burun deliğine günde 1 ya da 2 defa (her 8-10 saatte bir) 1 uygulama genellikle yeterlidir; günlük toplam uygulama sayısı 3'ü geçmemelidir.

Kullanma / Uygulama Talimatı:
1. Spreyin koruyucu kapağını kaldırın.

2. Baş parmağınız ile şişenin altından, birinci ve ikinci parmaklarınız ile şişenin ağızlığından tutun. İlk kullanımda burnunuza uygulamadan önce, düzgün bir püskürtme elde edinceye kadar şişeyi birkaç kez havaya sıkarak mikrodozeri kullanıma hazır hale getirin.

3. Başı dik pozisyonda tutarak, şişe ağızlığını önceden temizlenmiş burun deliğine sokunuz. Burnunuzdan nefes aldığınız an, spreyi bir kere sıkınız.

4. Bu işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayınız. Kullandıktan sonra şişe ağızlığını siliniz ve koruyucu kapağı yerleştiriniz.
Ölçülü doz veren sprey, Otrivine'in burun mukozası yüzeyine iyice dağılmasını sağlar. Kapaktaki standardize valf, her defasında tam doz uygulanmasını sağlar ve kazara aşırı doz verilmesini engeller.
AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ:
Çocuklarda ender olarak görülen kaza sonucu zehirlenmelerde, başlıca hızlı ve düzensiz nabız, yüksek kan basıncı ve bazen bilincin bulanıklaşması gibi belirtilerden oluşan klinik tablo ortaya çıkar. Tıbbi gözetim altında gerekli semptomatik tedaviye başlanmalıdır.

Üretici Firma:

GlaxoSmithKline Services plc
Telefon:

Otrivine Ped.doz Ayarli Sprey 10 Ml Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Otrivine Ped.doz Ayarli Sprey 10 Ml

İlaç Fotoğrafı: Otrivine Ped.doz Ayarli Sprey 10 Ml

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Ksilometazolin Hcl


Barkod Numarası: 8699504540307

İlaç Fiyatı: 15,56 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

GlaxoSmithKline Services plc

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2023 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.