Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Beklazon % 0,025 30 Gr Pomad

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Güçlü Kortikosteroidler (Grup 3) » Beklometazon

Formülü:

Beklometazon dipropionat, % 0.025

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Psoriazis (yaygın plak psöriazis hariç), çeşitli kontakt dermatitler, her çeşit ekzematöz lezyonlar, seboreik dermatit, ilaç erüpsiyonları, çocuk ekzemaları, ışınlama ve fiziksel etkenlere bağlı dermatitisler, nörodermatozlar, lichen ruber planus, ürtiker, intertrigo, lupus eritematozus.

Kontrendikasyonları:

Gözlere temas ettirilmemelidir. Rozasea, akne vulgaris, peri-oral dermatitisde, canlı virüs aşısı uygulamaları sırasında, herpes simpleks ve su çiçeği gibi viral enfeksiyonlarda ve losyonun içerdiği maddelere karşı hipersensitivite hallerinde kullanılmaz. Ayrıca variköz ülserlere veya diğer sınıf ülserlere uygulanmaz. Kandidiazis ve tinea gibi funguslar tarafından oluşturulan deri lezyonlarında, impetigo gibi bakteriyel lezyonlarda, perianal ve genital pruritusda ve 1 yaşın altındaki çocukların dermatozlarında kullanılmaz.

Uyarılar/Önlemler:

Beklazon Losyon, derinin nemli olduğu alanlarda veya kıllı alanlarda; Beklazon Krem sızıntılı lezyonlarda; Beklazon Pomad kuru, likenifiye ve kronik lezyonlar ile kapalı tedavilerde kullanılır.
Hekimin tavsiye ettiği endikasyonlar dışında kullanılmamalıdır.
Bazı dirençli lezyonlarda, lezyonu geçirgen olmayan bir materyal ile örterek Beklazon Losyon'un etkisi daha da artırılabilir.Dirsek ve diz gibi kesimlerde yer alan hipertrofik lichen planus, kronik diskoid lupus eritematozus ve psöriasiz gibi hastalıklarda kapalı tedavinin büyük yararı vardır.
Kortikosteroidler yerel uygulamada sistemik etki gösterebilecek miktarda absorbe edilebilir. Bu nedenle uzun süre yerel kullanımlarda muhtemel sistemik yan etkilerin göz önünde bulundurulması gerekir.
Özellikle infantlarda ve çocuklarda uzun süreli tedaviden, adrenal süpresyon riski sebebiyle kaçınılmalıdır. Özellikle yüze uygulama yaparken gözlerden uzak tutulmalıdır. Glokom oluşabilir. Çocuklarda veya yüze yapılan uygulamalarda 5 günden fazla kullanılmamalı ve oklüzyon tedavisi yapılmamalıdır. Kortikosteroidlerle tedavi sırasında enfeksiyon gelişirse uygun antimikrobiyal tedaviye başlanmalıdır. Enjeksiyonun yayılması halinde steroid tedavisini kesip, sistemik antimikrobiyal tedaviye geçilmelidir. Uzun süre kullanım sırasında deriden emilen ilaç, sistemik yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden hekim tavsiyesi olmadan 15 günden fazla kullanılmamalıdır.
Diabetes mellitus, peptik ülser, osteoporoz, psikoz eğilimi, böbrek yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyonlu olan yaşlı kişilerde dikkatle kullanılmaları gerekir.
Hamilelerde Kullanılması: Uzun süreli kullanımda fetüsü etkiler, ayrıca endojen kortikosteroidlerin supresyonuna sebep olarak da yan etkiler meydana getirir. Bu yüzden hamilelerde mutlak gerekmedikçe kullanılmamalıdır.
TIBBİ ZARURET DIŞINDA GEREKMEDİKÇE HAMİLELERDE KULLANILMAMALIDIR.
Laktasyonda Kullanılması: Bu dönemde dikkatle kullanılmalı ve özellikle göğüs bölgesine uygulanmamalıdır

Yan etkiler/Advers etkiler:

Yeni araştırmalar, kapalı bir tedavi uygulanmadığında Beklometazon dipropionat'ın yan etkilerden yoksun olduğunu göstermiştir. Ancak, Beklometazon dipropionat kapalı tedavilerde kullanılır ya da çok geniş bir alana sürülecek olursa herhangi bir antienflamatuar steroid gibi yan etkilere yol açabilecek ölçüde bir absorpsiyona uğrayabilir. Kortikosteroidlerin lokal kullanımına bağlı kullanılan alanda yanma, irritasyon, kuruluk, deri atrofisi, striae, miliaria görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Beklazon Losyon hasta bölge üzerine ince bir tabaka halinde sürülür ve hafifçe ovulur. Başlangıçta uygulama günde 2 kez yapılır. İyileşme gerçekleştikçe uygulama seyrekleştirilir ve kesilir. 2-4 hafta içinde iyileşme görülmezse tanı tekrar gözden geçirilmelidir.
Ciltte lokal bir enfeksiyon gelişirse kapalı tedaviye son verilmeli ve uygun antimikrobiyal tedaviye geçilmelidir.

HARİCEN KULLANILIR.

Üretici Firma:

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Beklazon % 0,025 30 Gr Pomad Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Beklazon % 0,025 30 Gr Pomad

İlaç Fotoğrafı: Beklazon % 0,025 30 Gr Pomad

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Beklometazon Dipropiyonat


Barkod Numarası: 8699569380016

İlaç Fiyatı: 3,95 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ayazağa Köyü Yolu, Maslak / İSTANBUL
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.