Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Fluzole 150 Mg 1 Kapsül

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Antimikotik İlaçlar » Sistemik Antimikotikler » Triazol Türevleri » Flukonazol

Formülü:

Bir Kapsülde :
Flukonazol..............50-100 veya150 mg
Boyar Maddeler : Titandioksid, Eritrosin, İndigotin, Tartrazin

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Akut ve tekrarlayan vajinal kandidiazis tedavisinde, dermatomikozis tedavisinde ve deri kandidiyazisi tedavisinde idealdir.-Habis patoloji veya AIDS'e tali immunokompromisyon durumlar dahil orofarenjiyal kandidiyazis ve oral atropik kandidiyazis tedavilerinde endikedir.-FLUZOLE, candida albicans ve cryptococcus neofarmans'a bağlı mikotik enfeksiyonların da tedavisinde endikedir. Dolayısıyla deri ve akciğer kriptokokkozisi tedavisinde kullanılabilir.-Kandidiyazis enfeksiyonlar tedavisi şu enfeksiyonları içermektedir: oesofagitis, peritonitis, akciğer enfeksiyonlerı, gastrointestinal ve genito-ürineri kandidemia ve kandidiazis.-Deri ve mukozada neoplastik affeksiyonu olan hastalarda Flukonazol'e hassas fungal enfeksiyonlara karşı korumada kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Flukonazol'e veya diğer triazollere karşı hipersensivitesi olan hastalarad kullanılmamalıdır.Akut veya kronik hepatopati, hepatik yetersizlik.

Uyarılar/Önlemler:

Etken maddeye duyarlılık durumu, gebelik ve laktasyon dönemlerinde kullanılmamalıdır. Kesin gerekli görülmedikçe 16 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Warfarin, kümarin türevi antikoagülan ve talbutamidle birlikte kullanılmamalıdır. Renal yetmezliklerde dozaj azaltılmalıdır.
Karaciğer yetersizliğinde dikkatli olunması gerekir. Ayrıca bileşiminde boyar madde olarak yer alan Tartrazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

Gebelikte kullanım : Her ne kadar hamilelik döneminde Flukonazol gereksinimi çok az olsa da, beklenen faydanın fetüse muhtemel riskinden ağır bastığı durumlar dışında ilaç hamilelikte kullanılmamalıdır. Gebelikte kullanım için FDA kategorisi C'dir.

Laktasyon döneminde kullanım : Flukonazol, anne sütüne, plazmadakine benzer konsantrasyonlarda geçer, dolayısıyla emziren annelerde ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuklarda kullanım : 16 yaşın altındaki çocuklarda Flukonazol kullanımına ait mevcut veriler sınırlıdır. Antifungal tedavinin mutlak zorunlu olduğu ve alternatif antifungal ajanların bulunmadığı durumlar dışında çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Flukonazol iyi tolere edilir.Flukonazol'un genel yan etkileri gastrointestinal trakta bağlı olup;bulantı ,kusma ,karın ağrısı ,diare ve baş ağrısıdır.Deride kaşıntı görülebilir. Ayrıca başağrısı kuvvetten düşme ve baş dönmesi görülebilir. Hepatik enzimleri değiştirdiği gözlenmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Flukonazol'un varfarin ile birlikte tedavide protrombin süresini uzattığı gözlenmiştir. Flukonazol ve kumarinik antikoagulanlar ile birlikte tedavide antikoagulan dozu dikkatle gözlenmelidir.Kontraseptifler, siklosporin A veya simetedin ile Flukonazol'un aynı anda kullanılmasında önemli bir etkileşim tespit edilmemiştir.Endojen steroid seviyelerine veya kortizol'ün ACTH testine cevabı üzerinde herhangi bir yan etkisi olmamıştır.

Kullanım şekli ve dozu:

Günlük doz erişkinler için ilk gün 400mg ve diger günlerde 200mg (gerektiginde 400mg), AİDS'li hastalarda primer tedavi sonrası günde en az 100mg, orofarenjial kandidiazis ve protez kullanımına bağlı oral atrotik kandidiazis için 7-14 gün süreyle günde 50mg, diger mukozal kandidiazis entefeksiyonlarında 14-30 gün süreyle günde 50mg (zor vakalarda 100mg), vajinal kandidiaziste 150mg'lık tek bir oral doz, habis hastalıklarda ise 50mg'dır. Çocuklarda günlük doz; yüzeysel enfeksiyonlarda 1mg/kg ve sistemik enfeksiyonlarda 6mg/kg'dır.

Kandidiaziste Fluzole 150 mg tek doz oral olarak uygulanır. Tekrarlayan vajinal kandidiazis insidansını azaltmak için ayda 1 kez 150 mg'lık tek doz kullanılabilir. Dermatomikoziste önerilen doz haftada 1 kez oral 150 mg Fluzole Kapsül'dür. Tedavi süresi 2-4 haftadır. Tinea pediste bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

Orofaringeal kandidiasis : Fluzole'un orofaringeal kandidiasis tedavisi için dozu ilk gün 200 mg daha sonra günde tek doz olarak 100 mg'dır.

Her ne kadar klinik belirtiler birkaç gün içinde geçebilirse de nüksleri önlemek için tedavi 2 hafta sürdürülmelidir.

Ozofageal kandidiasis : Fluzole'un ozofageal kandidiasis tedavisi için tavsiye edilen dozu ilk gün için 200 mg, daha sonra günde 1 kere 100 mg'dır. Hastanın tedaviye verdiği cevaba ve hekimin kanaatine göre günlük doz gerektiğinde 400 mg'a kadar arttırılabilir. Ozofageal kandidiazisi olan hastalara en az üç hafta süre ile Fluzole tedavisi yapılmalıdır. Klinik semptomların iyileşmesinden sonra Fluzole tedavisi en az iki hafta daha sürdürülmelidir.

Üretici Firma:

Umut İlaç Ticaret Ve San.Ltd.Şti
Telefon:

Fluzole 150 Mg 1 Kapsül Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Fluzole 150 Mg 1 Kapsül

İlaç Fotoğrafı: Fluzole 150 Mg 1 Kapsül

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Flukonazol


Barkod Numarası: 8698778151035

İlaç Fiyatı: 57,52 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Umut İlaç Ticaret Ve San.Ltd.Şti

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.