Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Paracet Junor 160 Mg 20 Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

Bir lak tablet, 160 mg parasetamol, ayrıca boyar madde olarak titandioksit ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Küçük ve yetişkin çocukların ateşli, ağrılı hastalıklarında kullanılır. Grip ve soğuk algınlığına bağlı vücut kırgınlığı ve ateşte etkilidir. Baş, diş, adale ve mafsal ağrıları gibi çeşitli somatik ağrılarda etkilidir. Aşı sonrası ateş ve ağrılarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Parasetamole karşı aşırı hassas kişilerde kullanılmamalıdır. Ağır hepatik ve böbrek fonksiyon bozukluğu kronik alkolizmde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Eğer ateş ve ağrı 3 günden fazla süre ile devam ederse derhal doktora başvurulmalıdır. Tablet yutmakta zorlanan çocuklarda dikkatli olunmalıdır. Karaciğer ve böbrek hastalarında ve anemisi olanlarda kullanımından kaçınmak gerekir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Nadiren allerjik cilt reaksiyonları, deride kızarıklık, döküntü, kaşıntı, ürtiker görülebilir. Nadiren doza bağlı olarak hematolojik bazı reaksiyonlar, trombositopeni, lökopeni, pansitopeni, nötropeni, agranülositoz görülebilir. Yüksek dozlarda ve hassas kimselerde kusma, gastrointestinal kanama, deri döküntüsü, karaciğer harabiyeti, (Parasetamolun aşırı dozunda doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir, protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10g'ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir.) serebral ödem, renal tubuler nekroz, kalp aritmileri stimülasyonu, anemi methemoglobinemi görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır. Uzun süreli ve yüksek dozlarda alınan Parasetamol kumarin, indandion deriveleri ile fenotiazinlerle etkileşebilir. Alkol, barbitüratlar ve trisiklik antidepresanlar Parastemolun hepatotoksisitesini artırabilir. Antikonvülsanların veya oral steroid kontraseptiflerin uzun süreli kullanımı karaciğer enzimlerini uyarabilirve ilk geçiş metabolizmasını veya klirensini artırarak Parasetamolun terapötik düzeylere ulaşmasını engelleyebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

6-12 yaş arası çocuklarda günde 4 saat ara ile 1 tablet. Maksimum günlük doz 6 tablet (960 mg)

Doz aşımı : Kronik olarak yüksek dozlarda veya bir defada yüksek dozların alınması ciddi toksisiteye yol açabilir. Kronik toksisite, anemi, böbrek hasarı ve gastrik ülser gibi gastroin testinal belirtilerle ortaya çıkar. Akut zehirlenme ise siyanoz, anemi, pansitopeni, nötropeni, sarılık, deri döküntüleri, ateş, kusma, santral eksitasyon ile başlar ve depresyon, koma, vasküler kollaps, konvülziyonlar ve ölümle sonuçlanabilir. Özel erken dönem belirtileri yoktur Hepatotoksisite oluşabilir. Minimal toksik doz 10g (140 mg/kg) olarak bildirilmiştir. Minimal letal doz ise 15g (200 mg/kg) dir. Hepatotoksisitenin ön planda olduğu durumlarda, bulantı, kusma, kırıklık hali, diaforez, karın ağrısı ve diyare görülebilir.

Özel antidotu : Oral yoldan verilecek N-Asetilsistein Parasetamol toksisitesine özel antidottur. Tedaviye Parasetamol alınmasından sonra ilk 24 saat içinde başlanmalıdır. Başlangıçta 140 mg/kg lık asetilsistein yükleme dozu ile başlanmalıdır. Yükleme dozundan 4 saat sonra 70 mg/kg dozunda idame dozu verilir ve idame dozları Parasetamol serum seviyeleri normale dönünceye dek 4 saat aralarla tekrarlanır. (en çok 17 idame doz) Eğer hasta N-asetilsistein dozlarından birini aldıktan sonra 1 saat içinde kusmuşsa bu doz tekrarlanmalıdır.

Atc Kodu:

N02BE01

Üretici Firma:

Gripin İlaç A.Ş.
Telefon: (212) 356 19 99
Email: [email protected]

Paracet Junor 160 Mg 20 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Paracet Junor 160 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Paracet Junor 160 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699612090046

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 1,77 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 46,58 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Gripin İlaç A.Ş. Logosu

Gripin İlaç A.Ş.

Büyükdere Cd. No: 122 Özsezen İş Mrk. C Blok K:10 Esentepe, Şişli - İSTANBUL
Telefon: (212) 356 19 99
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.