Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Kanfleks % 0,9 İzotonik Sodyum Klorür Sudaki Çözeltisi Pp 1000 Ml Setli

Kan ve Kan Yapıcı Organlar » Kan ve Perfüzyon Solüsyonları » Diğer Damara Enjekte Edilen Solüsyonlar » Elektrolit Solüsyonları » Sodyum Klorür

Formülü:

Dekstroz 5 g.,Sodyum Klorür 0,45 g.,
Enjeksiyonluk su ad.100 ml.

Elektrolit yoğunlukları (mmol/lt.): Dekstroz 25,3 , Sodyum Klorür 7,7

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Sodyum Klorür enjeksiyonluk çözeltisi, sodyum klorür kaynağı olarak ve hidratasyon için kullanılır. Sodyum Klorür; sodyum eksikliğinin önlenmesinde veya tedavisinde kullanılır. Organizmaya su ve kalori sağlamada,sodyum itrahını arttırmada, asidozda, karaciğer glikojenin eksilmesinde kullanılır. Su ve kalori sağlanması için periferal IV infüzyonu ile %2.5-11.5 Dekstroz enjeksiyonu uygulanmaktadır. Parenteral beslenmenin sağlanması için bu enjeksiyonlar amino asit enjeksiyonu veya diğer uygun IV sıvıları ile karıştırılabilirler.

Kontrendikasyonları:

İ.V. verilen Sodyum Klorür enjeksiyonluk çözeltisi fazla verildiğinde pulmoner ödem, su kaybı, konjektif kalp yetmezliği, elektrolit kaybı olur. Aşırı IV Sodyum Klorür kullanımında hipokalemi (kanda potasyum seviyesinin azalması) uyarısı yapılmalıdır. Sodyum Klorür, sodyum ve lorür' ün kontrendike olduğu durumlarda kullanılmamalıdır. Hipertonik dekstroz solüsyonların kullanımı , anürili (böbreklerden idrar süzülmemesi ), intrakraniyal (kafatası içi) veya intraspinal (omurga kanalı içi) kanaması olan hastalarda ve delirium tremens'de dehidratasyon olduğunda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Sodyum Klorür kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Eğer hastada konjektif kalp yetmezliği,diğer ödemli hastalıklar, sodyum konsantrasyon düşüklüğü, şiddetli renal eksiklik, yaşam için gerekli sirkülasyon bozukluğu varsa veya kortikosteroid ve kortikotropin kullanan hastalarda operasyon öncesi ve sonrası belirli katyonların kullanılması zaruridir. Sıvı dengesinde, elektrolit konsantresinde ve asit dengesindeki değişimler, dekstroz ile uzun süre tedavi esnasında periodik laboratuar tesbitleri ile ve bu değerlendirmelere uygun hastalar klinik olarak değerlendirilmelidir. Ek değişimler elektrolit ilavesi veya diğer uygun terapileri gerektirebilir. Ek elektrolit ilavesi aynı şekilde kusma, ishal veya cli fistula drainage gibi durumlar sonucu oluşan elektrolit kayıplarında da gerekebilir. Dekstroz solüsyonu, açık veya klinik olarak bilinen diabetes mellitus veya herhangi bir sebeple karbonhidrat tahammülsüzlüğü olan hastalarda dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Dekstroz'un IV uygulanması akciğer ödemi, aşırı hidrasyon, kan toplanması durumları, serum elektrolitlerinin sulanması sonucu oluşan sıvı içinde eriyen maddelerin aşırı yüklenmesine neden olabilir. Sulandırılmış durumların riski uygulanan elektrolit konsantresi ile ters orantılıdır ve periferik veya akciğer ödemi ile birlikte solut maddelerin riski ve kan toplanması sonucu durumlar elektrolit konsantresi uygulanması ile doğru orantılıdır. Dekstroz'un IV uygulanması hipokalemi, hipofosfatemi ve hipo magnesemi sonuçlarını doğurabilir. İsotonik dekstroz solüsyonlarının uzun süre infüzyon edilmesi hücre dışı sıvının artışına ve su zehirlenmesine sebep olabilir. Hipertonik dekstroz solüsyonlarının ani uygulanması önemli hiperglisemi ve hiperosmolar sendrom üretebilir. Özellikle kronik üremisi veya karbonhidrat tahammülsüzlüğü olan hastalar hafıza gerilemesine ve bilinç kaybına karşı gözlenmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Kirlenmeden veya hazırlanması sırasında meydana gelen reaksiyonlar sonucu ateş olabilir. Damar enjeksiyon yapıldığında kan pıhtılaşması veya vende tromboliz oluşur. Eğer enjeksiyon sırasında ters etki oluşursa infüzyon kesilmelidir.

İlaç etkileşimleri:

Mannitol bazı farmasötik maddeler ile beraber de kullanılabilir. Mannitol tek başına veya diğer diüretiklerle furosemid veya etakrinik asid gibi toksinlerin üriner sistemden atılımlarını ilerletmek için, her zamanki ağır intoksikasyonlu hastalardaki perhiz tedavilerinde mesela aspirin veya diğer salisilatlar, bazı barbitüratlar, bromid veya imipramin'e ek olarak kullanılır. Böbrek harabiyetine neden olan zehirlenmelerde karbontetraklorür ile birlikte inhalasyon veya enjektabl şekilde kullanıldığında muhtemel zehirlenmenin önüne geçilebilir. Tedavi için mannitole devam edilir. Farklı olarak bazı diüretikler mannitol'ün etkisini ürinerde arttırırlar.Lityum'un tedavide kullanılabilmesi için toksik etkisinin olmaması istenir. İlaç ilerlemiş ürik asid birikiminin ve hiper ürisemia'nın önüne geçer ve/veya kemoterapi veya radyoterapi tedavisi uygulanan hastalarda tedaviden sonra ürik asidin nefranlarda toplanması sonucu oluşan lükemia veya lenfomayı devolope etmek için kullanılır. Sodyum bikarbonatla birlikte idrarda alkalizm oluşur. Salisilat veya barbitüratlarla tedavide ürisemi veya zehirlenme gözlenir. Tiodiazid veya diğer diüretiklerle transport mekanizmasında refleksi önlemediği ve netice vermediği gösterilmek istenir. Çünkü süratli şok, travma gibi durumlarda veya depresyona neden olan böbrek fonksiyon bozukluğunda diğer diüretikler ile beraber kullanılması uygun değildir.

Kullanım şekli ve dozu:

IV olarak uygulanır. Hipertonik dekstroz solüsyonları tercihan büyük merkezi bir damara tutturulmuş IV kateteri ile yapılır. Eğer hipertonik dekstroz solüsyonları peripheral yoldan uygulanacak ise büyük kol damarı kullanılmalıdır.

KULLANIMA İLİŞKİN UYARILAR :

Solüsyon berrak değilse kullanmayınız.

Torba zedelenmiş ise kullanmayınız.

Zerkten sonra torbada kalan solüsyonu kullanmayınız.

Doktor kontrolunda kullanılır.

Bütün ilaçları çocukların ulaşamıyacağı yerde ve ambalajında saklayınız.

Atc Kodu:

B05XA03

Üretici Firma:

Kansuk Laboratuvarı Sanayi Ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 592 15 76
Email: [email protected]

Kanfleks % 0,9 İzotonik Sodyum Klorür Sudaki Çözeltisi Pp 1000 Ml Setli Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Kanfleks % 0,9 İzotonik Sodyum Klorür Sudaki Çözeltisi Pp 1000 Ml Setli

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Sodyum Klorur


Barkod Numarası: 8699535691146

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 1,90 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 49,99 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Kansuk Laboratuvarı Sanayi Ve Tic. A.Ş. Logosu

Kansuk Laboratuvarı Sanayi Ve Tic. A.Ş.

Beşyol Mh. Eski Londra Asfaltı No: 4 Sefaköy - İSTANBUL
Telefon: (212) 592 15 76
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.