Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Trimosin 500 Mg 12 Kapsül

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Antibakteriyel (Antibiyotik) İlaçlar » Penisilinler » Geniş Spektrumlu Penisilinler » Amoksisilin

Formülü:

Süspansiyon :Amoksisilin, 250 mg
Kapsül : Amoksisilin, 500 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Gram (+) ve gram (-) bakteriler üzerinde bakterisit etki gösteren geniş tesirahalı bir antibyotiktir. Üst solunum yolları enfeksiyonlar; Kulak burun boğaz yolu enfeksiyonları, larenjit, tonsilit, farenjit, trakeit, sinüzit, orta kulak iltihabı. Alt solunum yolu enfeksiyonları; Akut ve kronik bronşit, bronkopnömoni, pnömoni. Genito-Üriner sistem enfeksiyonları; Gonore, piyelonefrit, sistit, prostatit, yukarı ve aşağı idrar yollarının bakteriyel enfeksiyonlarında. Gastro-intestinal sistem enfeksiyonları; Enterit, tifo basilli, dizanteri ve diğer bakteriyel enfeksiyonlar. Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları. Apse, fronki, impetigo, sellulit, erizipel, follikülit ve çeşitli nedenlere bağlı sekonder deri enfeksiyonlar. Hertürlü diş abseleri, diş eti iltihapları, diş çekiminden önce ve sonra koruyucu olarak.

Kontrendikasyonları:

Penisilinlere duyarlı kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Gebelerde kullanılmaz. Probenisidle uzun süreli kan seviyesi sağlar. Uzun süreli tedavilerde böbrek, karaciğer ve hematopoetik fonksiyonlar perayodik olarak kontrol edilmelidir. Oral neomisin ve antasitlerle birlikte kullanılmaz. Tetrasiklin ve eritromisin etkisini antagonize eder. Renal yetmezlikte doz azaltılmalıdır. İnfeksiyöz mononükleozis, kronik lenfatik lösemi ve HIV virüsü taşıyıcılarında makropapüler döküntülere neden olur.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Allerjik reaksiyonlar, bulantı, kusma, diyare, ürtiker, anemi, baş ağrısı ve trombositopeni gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Sıtma hastalığında koruyucu olarak kullanılan primetamin tedavisi gören hastalarda haftada 25 mg' dan daha fazla doz kullanıldığı taktirde megaloblastik anemi gelişebildiği rapor edildiğinden Trimoks ile beraber kullanılmamalıdır. Kesin mekanizması açıklanmamakla birlikte warfarin' in antikoagülant

aktivitesini arttırıcı olduğu görülmüştür. Trimoks tedavisi sırasında antikoagülant ilaçlar verilecekse dikkatli bir kontrol yapılması tavsiye edilmektedir. Trimoks fenitoin' in yarı ömrünü uzatmaktadır ve bu nedenle aşırı fenitoin etkisi verilebileceği dikkate alınmalıdır.

Ko - trimoksazol tiroid fonksiyonunu etkileyebilir, ancak klinik bakımdan önemi kesin değildir.

Rifampisin ve Trimoks' un bir haftadan fazla kullanılmasında Trimetoprim' in plazma yarı ömrü azalmaktadır. Ancak bunun klinik bakımdan önemli olmadığı zannedilmelidir.

Sulfonamid' ler metotreksat' ı plazma proteinlerine bağlanma yerlerinden ayırabilir ve böylece serbest metotreksat konsatrasyonlarını arttırırlar. Tiazid ve benzeri diüretik alan yaşlılarda Trimoks beraber kullanıldığında purpura ile beraber trombositopeni insidansında artış görülmüştür.

Kullanım şekli ve dozu:

500 mg Kapsül:Doktor başka bir şekilde tavsiye etmemişs; 8 saatte 1 kapsül alınır.250 mg: 8 saatte bir ölçek alınır. Hafif enfeksiyonlarda 20 mg/kg Şiddetli, enfeksiyonlarda 40 mg/kg. günlük doz olarak hesaplanıp 8 saatte bir eşit miktarda verilir.

Üretici Firma:

SSK İlaç ve Tıbbi Malzeme Sanayi Müessesesi
Telefon: (212) 233 80 26

Trimosin 500 Mg 12 Kapsül Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.4.2011)

Trimosin 500 Mg 12 Kapsül

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Amoksisilin Trihidrat


Barkod Numarası: 211234515006

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

SSK İlaç ve Tıbbi Malzeme Sanayi Müessesesi Logosu

SSK İlaç ve Tıbbi Malzeme Sanayi Müessesesi


Telefon: (212) 233 80 26

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.