Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Gastrofam 40 Mg 30 Tablet

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Mide İlaçları » Peptik Ülser ve Gastro-Özofageal Reflü İlaçları » H2 Reseptör Antagonistleri » Famotidin

Formülü:

Beher film tablet;
40 mg famotidin, boyar madde olarak titanyum dioksit, demir oksit ve sarı demir oksit ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

-Gastroduodenal ülser
-Gastrik ülser başlangıcı
-Zollinger-Ellison Sendromu
-Duodenal ülser nükslerinden korunmada

Kontrendikasyonları:

Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur. Bununla birlikte, tüm ilaçlarda olduğu gibi, Famotidin de aşırı duyarlılığa neden olduğunda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Gastrik ülserlerde Famotidin tedavisine başlanmadan önce ülserin habis tabiatlı olmadığının kesinlikle kanıtlanmış olması gerekmektedir. Aksi halde, mide kanseri belirtilerinin maskelenmesine ve böylelikle de tanı konmasının gecikmesine neden olunabilir. Özellikle uzun süreli tedavilerde, etki ve muhtemel yan etkileri açısından hasta belirli aralıklarla hekim tarafından izlenmelidir. Yaşlılarda doz ayarlaması yapılmalıdır. Çocuklardaki emniyet ve etkinliği henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte Kullanımı:
Gastrofam, tüm diğer ilaçlarda olduğu gibi, gebelik ve emzirme dönemlerinde ancak gerçekten gerekli görüldüğü durumlarda doktor tavsiyesi ve kontrolu altında kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Geniş çaplı klinik çalışmalarda iyi tolere edildiği saptanmıştır. Başağrısı, başdönmesi, kabızlık, ishal, flatulans, bulantı, iştahsızlık gibi yan etkilerinin görülme oranı % 1' in altındadır. Ağız kuruluğu, ciltte kızarıklıklar, abdominal rahatsızlıklar görülebilir.

Çok ender olarak görülebilen yan etikler arasında transaminaz düzeylerinde hafif yükselme, oryontasyon bozukluğu ve halüsinasyon gibi yan etkiler sayılabilir.

İlaç etkileşimleri:

Famotidin ile diğer ilaçlar arasında herhangi bir etkileşim tespit edilmemiştir. Gerektiği takdirde antiasitlerle birlikte verilebilir. Famotidin' in 20 mg dozda alınımından sonra uygulanan Procainamid' in ve majör metabolitilnin tubuler atılımında herhangi bir değişiklik görülmemiştir. Famotidin uygulanımı sırasında alınan warfarin, teofilin, nifepidin, metaprolol, antipirin, aminopirin gibi ilaçların vücuttaki biyolojik yıkım süreçlerinde herhangi bir farklılık ortaya çıkmamıştır.

Kullanım şekli ve dozu:

Gastroduodenal ülseri:
Başlangıç tedavisi: Tavsiye edilen doz, akşamları yatmadan önce 40 mg' lık bir tablet Gastrofam' dır. Tedavi süresi 4-8 haftadır. Gerekli kontrollere göre tedavi süresi kısaltılabilir. Uygulamaların çoğunda, 4 haftalık tedavinin sonunda duodenum ülserlerinin iyileştiği görülmektedir. İlk 4 haftadan sonraki kontrollerde ülser iyileşmediği takdirde, tedaviye 4 hafta daha devam edilir.

İdame tedavisi: Duodenal ülseri nükslerini önlemek için yatmadan önce 20 mg' lık Famotidin ile idame tedavisi yapılır. Bu tedaviye 6 ay devam edilir.

Gastrik ülser başlangıcı:

Tavsiye edilen doz akşamları yatmadan önce 40 mg' lık bir tablet FAmotidin' dir. Kontrollere göre tedavi süresi kısaltılabilmekle beraber 4-6 veya 8 haftadır.

Zollinger-Ellison Sendromu:
Önceden asit sekresyonunu önleyici herhangi bir tedavi görmemiş olan hastalarda tedavi 6 saatte bir verilen ½ tablet 40 mg veya 1 tablet 20 mg ile başlanır. Doz hastanın durumuna göre arttırılır ve tedavi süresi klinik göstergelere göre uzatılır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Deney hayvanlarındaki uygulamalarda Famotidin' in selektif ve nisbi olarak non-toksik bir ilaç olduğu kanıtlanmıştır.

İnsanlarda kaza sonucunda alınan ileri derecede tüksek dozlarda hastaya genel semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalı, gerekiyorsa hemodializ yoluyla plazmadaki Famotidin' in temizlenmesi sağlanmalıdır.

Atc Kodu:

A02BA03

Üretici Firma:

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş.
Telefon: (216) 326 69 65
Email: [email protected]

Gastrofam 40 Mg 30 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Gastrofam 40 Mg 30 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Gastrofam 40 Mg 30 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif

Etken Maddesi: Famotidin


Barkod Numarası: 8699560090020

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 3,34 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 87,70 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş. Logosu

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş.

Acıbadem Köftüncü Sk.N:1 Kadıköy - İSTANBUL
Telefon: (216) 326 69 65
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.