Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Prozolon % 0,125 30 Gr Krem

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Hafif Etkili Kortikosteroidler (Grup 1) » Prednizolon -topikal

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Kortikosteroidlere cevap veren dermatozların enflamatuvar ve pruritik semptomlarında endikedir. Eksema, infantil ekzema, atopik dermatit, seboerik dermatit, nörodermatit, liken keloidler, herpetiform dermatitler gibi hastalıkların tedavisinde güçlü terapötik etki gösterir. Psöriasis'in bazı şekilleri ve intertrigo'da da etkilidir. Ayrıca yanıklar ve güneş yanıkları Prozolon kremin endikasyon alanına girer.

Kontrendikasyonları:

Deri tüberkilozu, Lues, deri sfillisi gibi hatalıklarda zorunlu olmadıkça ve çiçek aşısı gibi canlı virüs aşısı uygulamaları, esnasında kullanılmamaktadır. Ayrıca mikozlarda, bakteriyel, viral, cilt enfeksiyonlarında, akne rozase ve perioral dermatitlerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Prednisolo., plasenteya ve düşük miktarlarda da anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle, tıbbi bir zaruret olmadıkça gebelerde kullanılmamalı, emziren annelerde ise önemine göre, ya ilaç tatbiki ya da emzirme kesilmelidir. Topikal kortikosteroidler, ciltde geniş yüzeylere uygulanırsa, fazla miktarlarda tüketilirse veya uzun süre kullanılırsa sistemik etki gösterebilecek miktarlarda absorbsiyona uğrayabilirler.
Cildin zedeli oluşu ve kapalı tedavi uygulaması sistemik absorbsiyonu arttırıcı faktörlerdir. Topikal Kortikosteroidlerin sistemik absorbsiyonu, adrenal supresyon ve hiperkortizon gibi yan tesirlere yol açabilir. Tevide bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle çocuklar yan tesirler oluşturmaktadırlar.
Preparat düşük dozda prednisolon içermesi ve günde ençok 3 kez uygulandığı için önemli yan etkiye sahip değildir. Ancak lokal uygulama sırasında Glukokortikoidlerde rastlanan epidermis ve dermis tabakalarında incelme oluşabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımda, cilt atrofileri, teleanjiektaziler, stria ve steroid akne meydana gelebilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Glukokortikoidler düşük dozda ve kısa süreli kullanıldıklarında ciddi yan tesirler oluşturmamaktadırlar. Preparat, düşük dozda prednisolon içermesi ve günde ençok 3 kez uygulandığı için önemli yan etkiye sahip değildir.Ancak lokal uygulamalar sırasında Glukokortikoidlerede rastlanan epidermis ve dermis tabakalarında incelme oluşabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımda, ciltatrofileri, tleanjiektaziler, stria vesteroid akne meydana gelebilir.

İlaç etkileşimleri:

Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği taktirde, başlangıçta günde 2-3 defa deri üstüne ince bir film tabakası halinde sürülerek, hafifçe masaj yapmak suretiyle kullanılır.

Üretici Firma:

Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti.
Telefon: (216) 456 65 70
Email: [email protected]

Prozolon % 0,125 30 Gr Krem Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Prozolon % 0,125 30 Gr Krem

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Prednizolon


Barkod Numarası: 8699591350278

İlaç Fiyatı: 12,56 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti. Logosu

Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti.

Yeni Çamlıca Mh. Barajyolu Cad.9. Özgür Sok. No:16 Y. Dudullu/Ümraniye - İSTANBUL
Telefon: (216) 456 65 70
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.