Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Panadol 500 Mg 24 Film Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

Panadol Film Tablet, her bir tablette; 500 mg parasetamol ve koruyucu olarak potasyum sorbat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Parasetamol, ağrı giderici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ağrı giderici etkisini ağrı eşiğini yükselterek, ateş düşürücü etkisini ise merkezi sinir sitemindeki ısı-regülasyon merkezini etkileyerek gösterir.
Parasetamol mide-barsak kanalından süratle ve tama yakõn olarak absorbe olur. Uygulamadan ½ - 1 saat sonra zirve kan konsantrasyonları elde edilir.
Ağrı kesici etkisi yaklaşık 15-20 dakikada başlar ve 3-4 saat kadar devam eder. Plazma yarı-ömrü 2 . 2.5 saattir. Plazma proteinlerine düşük oranda bağlanır. Vücut sıvılarına hızla dağılır. Karaciğerde metabolize olan parasetamol, inaktif metabolitler halinde itrah edilir.

Endikasyonları:

Panadol Film Tablet, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile, ağrının ateşe eşlik ettiği durumlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Panadol Film Tablet, içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Kalp, akciğer hastalığı veya anemisi olanlarda dikkatle verilmelidir. Hamileler ve süt vermekte olan kadınlar, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, bu ürünü de kullanmadan önce bir hekime danışmalıdırlar. Hekim tarafından başka şekilde önerilmemişse, ağrı için 10 günden, ateş için ise 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hematolojik reaksiyonlar bildirilmiş olmasına karşın, parasetamolün yan etkileri genellikle hafiftir. Bazen deride raş veya başka allerjik reaksiyonlar bildirilmiştir.
Çok miktarda alındığında, seyrek de olsa gastrointestinal bozukluklar, anemi, methemoglobinemi, hepatik nekroz görülebilir. 12 – 48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1 – 6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g’ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir. Uzun süreli kullanımda, nadir durumlarda hemolitik anemiye bağlı trombositopeni, nötropeni, pansitopeni tanımlanmıştır. Merkezi sinir sistemi stimülasyonu, kalp aritmileri, ensefalopati gibi yan etkiler meydana gelebilir.

İlaç etkileşimleri:

Barbitüratlar ve diğer antikonvülsanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme olasılığı vardır.
Alkol parasetamolün hepatotoksik etkisini artırır.

Kullanım şekli ve dozu:

Panadol Film Tablet, erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda uygulanır. Bir doktorun önerisiyle olmadıkça 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Eğer gerekirse doz her 4 saatte bir yinelenebilir, ancak 24 saatte 4 dozdan daha fazla verilmemelidir. Belirtilen dozdan fazla uygulanmamalıdır. Daha fazla alındığı takdirde hemen bir hekime danışılmalıdır.
DOZ AŞIMI
Aşırı dozda parasetamol almış hastaların ilk 3 gün normal görünebileceği ve karaciğer hasarının kendisini bundan sonra gösterebileceği akılda bulundurulmalıdır. Parasetamol ile doz aşımının ortaya çıkardığı karaciğer değişiklikleri, karaciğer hücrelerinde çok reaktif bir ara metabolitin birikmesi sonucudur. Aşırı dozun alınmasından sonra hemen tedavi uygulanmalıdır. 4 saatten daha kısa bir süre önce 7.5g veya daha fazla parasetamol almış hastalarda gastrik lavaj yapılmalıdır. Eğer plazma parasetamol düzeyleri belirli sınırların üstüne çıkarsa, aşırı dozun alınmasından sonraki 10 . 12 saat içinde spesifik antidotlar (intravenöz yoldan N-asetil sistein veya oral yoldan 1-metyonin) uygulanarak karaciğer korunabilir.
İKAZLAR Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
SAKLAMA KOŞULLARI 25°C.nin altında oda sıcaklığında ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.

İthalatçı Firma:

GlaxoSmithKline Services plc
Telefon:

Panadol 500 Mg 24 Film Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Panadol 500 Mg 24 Film Tablet

İlaç Fotoğrafı: Panadol 500 Mg 24 Film Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699522091027

İlaç Fiyatı: 4,09 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

GlaxoSmithKline Services plc

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2023 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.