Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Nopain Plus 20 Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol Kombinasyonları

Formülü:

Bir tablet 500mg parasetamol, 30mg kafein içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Nopain Plus Tablet, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ağrının ateşe eşlik ettiği durumlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Parasetamol veya kafeine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Bu tür bir reaksiyon ortaya çıktığında ilaç kullanımı kesilmelidir.

Uyarılar/Önlemler:

Önerilen doz aşılmamalıdır. Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmedikçe, ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10, 6-12 yaş arası çocuklarda 5 günden fazla; ateşli durumlarda ise yetişkinlerde ve çocuklarda 3 günden fazla kullanılmamalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması uygun değildir. Kardiyovasküler, böbrek ve psikolojik rahatsızlıkları ile karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır. Hepatotoksisite (parasetamolün aşırı dozunda doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10g'ın üstünde alan yetişkinlerde toksisite görülmesi muhtemeldir.) durumunda terapötik dozlara uymalıdır.

Parasetamol plasentayı geçer. Anne sütü ile çok düşük konsantrasyonlarda itrah edilmesine rağmen, anne sütü ile beslenen bebeklerde advers etkiler bildirilmemiştir. Bu nedenle hamilelikte ve laktasyon döneminde doktor tavsiyesiyle ve kontrolü altında kullanılabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Önerildiği şekilde kullanıldığında, ciddi toksisite ve yan etkiye yol açmaz. Nadiren aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

Hematolojik: Hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, pansitopeni, trombositopeni.

Allerjik: Cilt döküntüleri, ürtiker ve eritem şeklinde cilt reaksiyonları, ateş.

Diğer: Hipoglisemi, mide bulantısı, kusma, sarılık.

Ayrıca kafeine bağlı olarak nadiren uykusuzluk, tremor, taşikardi, çarpıntı ve diürez ortaya çıkabilir.

İlaç etkileşimleri:

Parasetamol hipoprototrombinemik etkiyi arttırır. Antitrombosit aktivitesi olmadığı için gastrointestinal kanama oluşturmaz. Bu nedenle antikoagülan alan hastalarda asetilsalisilik aside göre daha emniyetle kullanılır.
Oral kontraseptifler, parasetamolün metabolizmasını arttırır ve yarılanma ömrünü azaltırken, kafeinin metabolizmasını inhibe edip, farmakolojik etkisini arttırabilirler.
Mide boşalımını geciktiren ilaçlar, parasetamolün absorpsiyon oranını azaltabilirler. Aktif kömür parasetamolün absorpsiyonunu azaltır. Parasetamol ile birlikte kloramfenikol uygulaması serum seviyesini yükseltir.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmedikçe;
Yetişkinlerde ortalama günlük doz 6-8 saat ara ile 1 veya 2 tablettir. 24 saatte toplam 8 tabletten fazla alınmamalıdır. Çocuklarda; 6-12 yaş arası 6 saatte bir ½ tablet verilir. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması uygun değildir. Çocuklarda 4 saatten daha sık aralarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan daha fazla verilmemelidir.

Nopain Plus Tablet, hamilelikte ve emziren annelerde ancak doktor tavsiyesiyle ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Doz Aşımı ve Tedavisi: Akut zehirlenme belirtileri olarak siyanoz, iştahsızlık, uykusuzluk, dispne, anemi, pansitopeni, nötropeni, lökopeni, sarılık, deri kızarıklığı, ateş, kusma, MSS stimülasyonu, depresyon, delirium, koma, vasküler kollaps, konvülsiyon görülebilir. Hepatotoksik doz 10g (140mg/kg), minimal letal doz ise 15g'dır (200mg/kg). Genellikle ilk 48-72 saatte hepatotoksisiteye ait laboratuar bulguları yoktur. Doz aşımı tedavisi olarak gastrik lavaj yapılır veya hasta kusturulur. Parasetamol hepatotoksisitesinin spesifik antidotu olarak oral yoldan 140mg/kg asetil sistein yükleme dozu olarak verildikten sonra, her 4 saatte bir 3 gün süreyle veya plazma parasetamol seviyesi normal düzeye inene kadar 70mg/kg dozunda verilmeye devam edilir. İntoksikasyon durumunda spesifik antidot yanında gerekli ilk müdahale olarak şuuru açık hastalarda kusturma ve mide lavajı uygulanmalıdır.

Üretici Firma:

Casel İlaç Sanayi Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (212) 450 20 00
Email: [email protected]

Nopain Plus 20 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Nopain Plus 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol + Kafein


Barkod Numarası: 8699649010123

İlaç Fiyatı: 2,82 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Casel İlaç Sanayi Tic. Ltd. Şti. Logosu

Casel İlaç Sanayi Tic. Ltd. Şti.

Talatpaşa Mahallesi, Pazaryolu Caddesi, No:4, Esenyurt/İstanbul
Telefon: (212) 450 20 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.