Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Kemoprim 30 Tablet

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Antibakteriyel (Antibiyotik) İlaçlar » Sülfonamidler ve Trimetoprim » Sülfonamid ve Trimetoprim Kombinasyonları » Trimetoprim ve Sulfametoksazol

Formülü:

800mg Sulfametoksazol Fort tablet
160mg Trimetoprim Fort tablet
200mg/5ml Sulfametoksazol Süspansiyon
80mg Trimetoprim Tablet
400mg Sulfametoksazol Tablet
40mg Trimetoprim Süspansiyon

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Solunum yolu enfeksiyonları :akut ve kronik bronşit, bronsiektazı, Pneumocystis carrini pnömonisi; farenjit tonsillik ( A Grubu B hemolitik streptokoklara bağlı enfeksiyonlarda eradikasyonu tatmin edici değildir.), sinüzit otitis media. Üriner sistem enfeksiyonları : Akut ve kronik sistitler, piyelonefrit, üretrik, *prostatik, gonokoksik üretrit de dahil her iki cinste rastlana genital enfeksiyonlar. Deri ve yumuşak doku enfensiyonları; Piyodermi fronkul abse ve enfekte yaralar.

Kontrendikasyonları:

Trimetoprim ve sülfonomidlere karşı aşırı duyarlığı bilinen kişilerde folat yetersizliğe bağlı megaloblastik anemisi bulunan hastalarda kontrendikedir. Sulfonamidler plasentaya çektikleri süt ile atıldıkları kernıcterus'a neden olabilecekleri için hamilelikte ve süt verme dönemlerinde kullanılmamalıdır. ayrıca iki aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Trombositopeni riskini ve antidiyabetik ajanlarla beraber kullanıldığında hiperglisemi riskini arttırır. Kullanım sırasında yeterli sıvı alınması tavsiye edilir. Kalp yetmezliği olanlarda diüretiklerle beraber kullanılmaz. Renal yetmezlik, laktasyon, yaşlı hastalarda ve fotosensitivitede dikkatla kullanılmalıdır. Ayrıca karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlarda, prematürelerde, yeni doğanlarda, kan tablosu bozuk olanlarda ve gebelerde kullanılmaz. Uzun tedavilerde kan tablosu kontrol edilmelidir. Kristalüri ve taş oluiumunu engelleyebilmek için tedavi sırasında hastanın yeterli idrar oluşumunu sağlamak amacıyla bol su alınması önerilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Bulantı, kusma, eritem, ürtiker, renal tübüler asidoz ve anoreksi yan etkilerdir.

İlaç etkileşimleri:

Sülfonamidler metotreksatı plazma proteinlerine bağlanma yerlerinden ayrılabilir ve bu durum serbest meto-treksat konsantrasyonlarını arttırır.Bu durumda antikoagülan tedavisi gören hastalara ilaç verileceği zaman bu durum akılda tutulmalı ve koagülasyon zamanı yeniden tayin edilmelidir.

Kullanım şekli ve dozu:

12 saat ara ile 2'şer tablet, idrar yolları enfeksiyonlarında 10-14 gün süreyle, kronik bronşitte 14 mgün süreyle, şişelloz tedavisinde 5 gün süreyle kullanılır. Pneumocvstis carini pnömonisinde ise 14 gün süreyle 20 mg/kg trimetoprim ve 100 mg/kg sülfametoksazol her 6 saatte bir 4 eşit doza bölünerek kullanılmalıdır. Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonlarında 10 gün ve şişelloz tedavisinde ise 5 gün süreyle 8 mg/kg trimetoprim ve 40 mg/kg sülfametoksazol 12 saatte bir iki eşit doza bölünerek kullanılır.

Üretici Firma:

İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayi Türk A.Ş.
Telefon: (212) 467 11 11
Email: saltin@ieulagay.com.tr

Kemoprim 30 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Kemoprim 30 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Trimetoprim + Sulfametoksazol


Barkod Numarası: 8699508010073

İlaç Fiyatı: 14,02 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayi Türk A.Ş. Logosu

İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayi Türk A.Ş.

Davutpaşa Cd. No: 12 Topkapı - İSTANBUL
Telefon: (212) 467 11 11
Email: saltin@ieulagay.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.